Sunteți pe pagina 1din 10

TEMA:,,Cand ,cum i de ce se ntampl?

SUBTEMA:,,Coul cu fructe de toamn

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRAT

,,BOGII DIN COUL TOAMNEI


NIVEL II (5-6 ANI )
GRUPA MARE

PROF.NV.PREC.:OELEA MIHAELA
UNITATEA : G.P.N.MAXENU

1 NOIEMBRIE 2012
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRAT

DATA : 01.11.2012
NIVELUL II : Grupa mare
PROF.NV.PREC.:OELEA MIHAELA
TEMA ANUAL : ,,Cnd ,cum i de ce se ntampl ?
DENUMIREA PROIECTULUI: ,,MAGIA TOAMNEI
SUBTEMA : Coul cu fructe de toamn
TEMA ZILEI : ,,BOGII DIN COUL TOAMNEI
TIPUL DE ACTIVITATE :Consolidare de cunotine, priceperi i
deprinderi
FELUL ACTIVITII : INTEGRAT( D S ; DOS )
-ADE : DS-Activitate matematic :,,Ne jucm ,cu fructe de toamn
DOS-Activitate practica :,, Livada cu pomi fructiferi.

FORMA DE REALIZARE: D : -Joc didactic


DOS : Decupare, ndoire,lipire.

SCOPUL ACTIVITATII :
DS : Verificarea cunotinelor matematice ale copiilor privind forma-
rea grupelor de obiecte dupa criteriile forma ,marime si culoare si
a numeratiei in limitele 1-5 .
DOS : Consolidarea i perfecionarea unor deprideri practice(decupa-
re, ndoire,lipire) ,a diferitelor materiale pentru obtinerea unui
produs finit .
Dezvoltarea gandirii creatoare,a atentiei voluntare si a unor
trasaturi de caracter(dependenta in actiune ,perseveren ) .

OBIECTIVE OPERATIONALE:

DOMENIUL STIINTE :
O1: s formeze grupe de obiecte dupa forma ,marime si culoare;
O2:s ordoneze obiectele de marimi diferite in sir crescator
/descrescator;
O3:sa numere in limitele 1-5;
O4:sa raporteze numarul la cantitate;
O5:s utilizeze un limbaj matematic adecvat;
O6:s rezolve cerintele din fisa de lucru independent .

DOMENIUL OM SI SOCIETATE :
O1: sa identifice materialele de lucru primite in cosulete;
O2 :s decupeze dupa contur forma fructelor,folosind hrtia glasata
de culoare roie/galben;
O3:s plaseze corect fructele n pom conform indicatiilor;
O4:sa indoaie cele trei fructe de toamna pe mijlocul fructului,pe
lungimea acestuia:
O5:sa lipeasca fructele n pom utilizand corect tehnica de lucru ;
O6:sa aprecieze propriile lucrari si pe ale colegilor lor;

SARCINA DIDACTICA :
Constituirea de grupe de obiecte dupa criteriile invatate: marime
,forma si culoare .Numarare constienta in limitele 1-5:raportarea
numarului la cantitate si invers .

REGULILE JOCULUI :
Grupa se va mpri n dou echipe egale ca nivel.
Raspunsurile sunt date de copiii desemnati din fiecare echipa pentru
fiecare proba.Vor primi mere rosii/pere galbene pentru raspunsurile
corecte,dar si aplauze .

ELEMENTE DE JOC: greierasul,aplauzele, surpriza ,ntrecerea .


CONTINUTUL MATEMATIC:numar,cantitate,cifra.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE:conversaia,explicaia, exerciiul, Ciorchinele,


Turul Galeriei,jocul, demonstratia,munca independenta .
MATERIAL DIDACTIC:
DEMONSTRATIV:jetoane cu fructe de toamna, plansa cu castelul
Zanei Toamna si cu greierasul Crii-Cri,jetoane cu cifrele de la 1-5,pomi
decupati din carton colorat ,plicuri cu sarcini de lucru,traseul
Greierasului.
DISTRIBUTIV : cosulete cu jetoane ,fructe decupate din carton colorat ,
lipici,fise de munca independenta ,instrumente de scris.

DURATA : 75-80 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Magdalena Dumitrana,,Activitati matematice in gradinita,Ed.Compania,
,2002
Ileana Libotean:,,Jocuri didactice matematice pentru gradinita
Rev.nvmnt precolar nr.3-4/2009
-Curriculum pentru invatamant prescolar(3-6/7ani),Bucuresti,2008 .
DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. Evenimentul Continutul Strategii Evaluare


Crt. didactic stiintific didactice
Se asigura conditiile necesare pentru
buna desfasurare a activitatii :
1. Moment - aerisirea slii de grup;
organizatoric - amenajarea spaiului educaional; -exercitiul - observarea
- pregtirea materialelor didactice organizatoric comportamentu-
necesare desfasurarii activitatii .. lui copiilor

Se face prin metoda


Ciorchinelui,copiii sunt pusi sa spuna
2. Introducerea tot ce le vine in minte cand aud
in cuvantul,,Toamna
activitate
-conversaia -aprecieri
-ciorchinele verbale

Zna Toamna

Se realizeaza prin intermediul


unei planse pe care se afla un castel. Se
3. Captarea precizeaza ca ,,Vrajitoarea cea rea,, a
ateniei rapit-o pe Zna Toamna si a inchis-o -expunerea
in castelul sau .Pentru ca,,Zna -traseul -interesul pentru
Toamna,, sa ajunga la noi cu daruri greierasului coninutul
trebuie s-o eliberam,ajutandu-l pe -explicaia activiti
Greieraul Crii-cri ,sa raspunda la
sarcinile ce le v-a descoperi pe drumul
spre castel .
Se va propune copiilor sa parcurga
4. Anunarea drumul impreuna cu Greierasul,
temei i a ajutandu-l sa raspunda la sarcinile -explicatia
obiectivelor ascunse n plicurile de pe traseu ,sub
forma de joc cu tema:,Ne jucm ,cu
fructe de toamn ,,.
Joc in care vor consolida cunostintele
matematice privind formarea grupe-
lor de obiecte dupa forma , marime
si culoare ,vor numara in limitele
1-5;vor ordona obiectele de marimi
diferite in sir crescator/descrescator;
vor raporta numarul la cantitate si
invers.

Secventa I
DS-,,Ne jucam ,cu fructe de toamn!
1.EXPLICAREA REGULILOR
JOCULUI
Jocul se desfasoara pe doua echipe:
-echipa merelor rosii
-echipa perelor galbene
Prezentarea Sarcinile pentru fiecare proba se
5. coninutului i gasesc in plicuri de diferite culori,care -daca retin
dirijarea vor fi gasite de copii pe traseul -explicaia sarcinile propuse
nvrii drumului presarate din loc in loc cu
frunze de toamna.
Raspunde cate un copil din fiecare
echipa,iar raspunsul corect este ras-
platit cu un mr rosu/para galben.
Va iesi castigatoare echipa care
acumuleaza cele mai multe mere/pere.

2.DESFASURAREA JOCULUI DE
PROBA
Pentru exemplificarea jocului
educatoarea va solicita rezolvarea -exerciiul -sortarea corecta
sarcinilor din plicul ce se afla langa a grupelor de
Greieras . -jocul obiecte de acelasi
Fiecare echipa va avea de sortat fel ce se gasesc
fructele de acelasi fel ce se gasesc pe -pe grupe pe panou
panou in cercuri diferite .

3.DESFASURAREA PROPRIU -ZISA


A JOCULUI

PROBA I
Fiecare grupa va primi cate un cos in -alegerea corecta
care sunt asezate mere/struguri de a obiectelor
diferite culori. dupa culoare si
Prima grupa va avea ca sarcina sa asezarea lor in
aleaga din cos merele dupa culoare si -exercitiul ldita
sa le aseze in ladita corespunztoare. corespunztoare
-pe grupe
Iar cea de-a doua grupa sa aleaga din
cos strugurii dupa culoare si sa i
aseze in ldia corespunztoare.

PROBA a II a
Grupa nr.1 sa aseze pe panou obiecte- -pe grupe -asezarea
le de marimi diferite, ce se gasesc in -exercitiul corecta a
cos,in ordine crescatoare,respectand obiectelor de
urmatoarea ordine(mic,mijlociu,mare. marimi diferite
Grupa nr.2 sa aseze obiectele de in sir crescator si
diferite marimi,ce se gasesc in cosul -aplauze descrescator
greierasului in ordine descrescatoare,
respectand urmatoare ordine(mare,
mijlociu,mic) .

Proba a III a
Fiecare grup va primi cate un pom pe -aezarea corect
care sunt asezate pere . a numerelor de
Prima grup vor avea ca sarcina s obiecte n ir
aseze pe panou cifrele in ordine cresctor i
crescatoare utilizand ca material descresctor.
perele din pom.
Iar cea de-a doua grup s aeze pe
panou cifrele n ordine descresctoare
utiliznd ca material perele din pom.

PROBA a IV a
Fiecare grupa va primi cate un panou -capacitatea
cu pomi fructiferi. copiilor de a
Cerinta va fi sa numere fructele de raporta cantitatea
acelasi fel din pom si s aseze pe la numr
trunchi cifra corespunztoare.

PROBA a V a
Pe panoul din fata fiecarei grupe se
afla cate un pom adus de Zna
Toamna.
Cerinta va fi sa recunoasca cifra de
pe trunchiul copacului si sa aseze n
pom tot attea fructe ct indica cifra.

Se vor numara merele rosii/perele


galbene si se va desemna echipa -numararea
castigatoare. corecta a
Se prezinta copiilor o fisa care are merelor prin
6.Obtinerea urmatorii itemi: -exercitiul formarea de
performantei 1 .Formeaza ,prin incercuire multimi perechi
de fructe de acelasi fel! . -fise de lucru
2.Traseaz attea liniue verticale,cte
elemente are fiecare multime! -individual -daca rezolva
2.Coloreaza multimea care are cele corect itemii
mai multe elemente!. propusi pe fisa
de evaluare
Dupa parcurgerea cu succes a probe-
lor copiii vor avea parte de o surpriza.
Vor primi de la Zna Toamna ,un
7.Asigurarea cosulet cu diferite elemente in el , pe
retentei si a care le vor folosi in activitatea ce va
transferului urma .
Educatoarea invita copiii sa se ridice
Tranzitie de la masute pentru a interpreta
jocul cu text si cant,,Cte unul pe
crare........ .

La sfarsitul interpretarii,copii,vor
reveni la masute .

SECVENTA II
DOS -,,Livada cupomi fructiferi -
macheta

1.INTUIREA MATERIA
LULUI DIDACTIC
Fiecare copil va avea in cosulet:un -intuiesc
pomisor,fructe de toamna (mere,pere) -observatia materialele
conturate pe hartie glasata de culori
diferite,lipici si servetele umede .
pentru stergerea mainilor.

2 .EXPLICAREA SI
DEMONSTRAREA MODULUI DE
LUCRU .
Lucrarea practica se va realiza astfel: -manifesta
-vor lua din cosulet pomul si-l vor Interes
aseza pe masuta pentru a lipi fructele
primite in dar de la Zana Toamna ; -explicatia
-vor decupa apoi dupa contur demonstratia
merele/perele,folosind hartia glasata
de culoare rosie/galbena.
-fructele decupate se indoaie pe
mijlocul fructului,pe lungimea
acestuia,
-cele trei fructe indoite se vor lipi prin
suprapunere,pe celelalte fructe.

3.ACTIVITATEA
INDEPENDENTA
Pentru a realiza lucrari frumoase ne
incalzim manutele:,,Miscam dege-
telele,Inchidem pumnisorii si apoi ii
deschidem,
,,Cantam la pian,etc. -activitatea -manifesta
Educatoarea va da semnalul de ince- independenta interes
pere a lucrului urandu-le copiilor:
,,Spor la lucru !
Lucrarile vor fi expuse pe macheta in
sala de grupa.

6. Evaluarea Aprecierea lucrarilor se va face prin -conversaia -aprecieri


performanei Turul Galeriei. -exerciiul verbale asupra
Se vor face aprecieri asupra modului -Turul modului in care
in care au participat la activitate Galeriei au lucrat si
colaborat

Educatoarea ii asigura pe copii ca


acum Vrajitoarea ,o va elibera sigur -conversatia
pe Zna Toamna ,pentru a ajunge la -stimulente aprecieri verbale
urmatoarea lor activitate ,sa le aduca asupra modului
daruri ,iar greierasul nu va mai fi in care au lucrat
ncheierea suparat. si colaborat
activitii Se ofera stimulente sub forma de
7. fructe de toamna tuturor copiilor. -exercitiul
Activitatea se incheie prin interpreta- muzical
rea cantecului .,,Acum e toamna,da!,,

S-ar putea să vă placă și