Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 09.04.2019
PROFESOR INVATAMANT PRESCOLAR:
TEMA ANUALA :”CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?”
TEMA SAPTAMANALA: ,, Din lumea celor care nu cuvântă”
ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENŢIALE: activitate integrată ( DLC++DS1)
SCOPUL:Lărgirea orizontului de cunoaştere şi apreciere a tuturor vieţuitoarelor
pământului,cultivarea sentimentelor de protecţie a lumii vii,a sentimentelor de respect faţă
de natură.
TIPUL ACTIVITATII:formare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE:lectura educatoarei, citire de imagini.
SCOPUL: Consolidarea deprinderii de a asculta cu atentie continutul unui text literar;
recepţionarea mesajului transmis de textul literar; consolidarea deprinderii de a cunoaste
cat mai bine insectele.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să asculte cu atenţie povestirea educatoarei pentru a sesiza succesiunea momentelor
acţiunii şi mesajul transmis prin textul literar;
- să expună principalele momente ale povestirii;
- să răspundă la întrebările adresate de către educatoare utilizând propoziţii clare si
corecte din punct de vedere gramatical;
- să denumească insectele;
-să povestească ceva despre fiecare insectă;

SARCINA DIDACTICĂ: -Copiii vor asculta cu atenţie textul citit de educatoare şi


vor face comentarii asupra celor audiate;
-Preşcolarii vor denumi insectele aflate pe planşe.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: lectura educatoarei, explicaţia, conversaţia.
b) Materiale didactice: imagini pentru poveste pe calculator, calculator, planşe.
c) Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici.

BIBLIOGRAFIE:
-Preda V.,Pletea M.,Grama F.,Cocoş A.,Oprea D:,Călin M.-„Ghid pentru proiecte
tematice”,ed.Humanitas Educaţional,Bucureşti,2005;
-„Curriculum pentru învăţământul preşcolar” (2008) M.E.C.T., Bucureşti;
-Ezechil, Liliana; Păişi-Lăzărescu, Mihaela (2002) „Laborator preşcolar-ghid
metodic”, Editura V&Integral, BucureştI
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENTU CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


L DIDACTIC DIDACTICE
Se realizează prin prezentarea unui -observarea
1.Captarea atenţiei plic adus de un Gândăcel, care -surpriza comportamentu-
vrea să le spună copiilor poezia -conversaţia lui copiilor
“Gândăcelul “.
Pentru că şi el este încă mic, la fel -observarea
ca şi ei şi nu ştie încă să citească, o -explicaţia comportamentu-
2.Anunţarea temei roagă pe domnişoara educatoare să -conversaţia lui verbal şi
le citească poezia“Gândacelul” de nonverbal al
Elena Farago. copiilor
Repet titlul poveştii cu 2-3 copii.
Se va reda poezia , cât mai
expresiv, folosind mimica şi -lectura -observarea
gestica corespunzătoare. educatoarei comportamentu-
Conţinutul poeziei va fi expus lui verbal şi
3.Prezentarea urmărindu-se succesiunea nonverbal al
conţinutului şi momentelor principale. -explicaţia copiilor
dirijarea învăţării -conversaţia

-Aţi fost foarte harnici,iar


Găndacelul este foarte mulţumit -explicaţia -observarea
4.Joc muzical de voi şi de aceea doreşte să-i -cântecul comportamentu-
cântaţi şi un cântec frumos.Le lui verbal şi
propun copiilor să cântăm “Spune- nonverbal al
mi, iubite copilas! copiilor
Le voi explica copiilor ca vreau sa
vad daca recunosc insectele si sa
imi povesteasca cate ceva despre
fiecare.Cu ce se hraneste?Unde
traieste? -observarea
Pentru aceasta, Gândacelul le-a -conversaţia modului de
5.Asigurarea pregătit materialele de care au -explicaţia lucru al
retenţiei şi a nevoie.Le cer copiilor să privească -munca copiilor,de
transferului plansele si sa denumeasca independentă participare şi de
insectele. îndeplinire a
Apoi le voi cere sa imi spuna cu sarcinii
ce se hraneste fiecare,unde traiesc
anumite insecte.
Aprecierea se va face În funcţie de
6. Evaluarea cat de multe insecte recunoaşte -conversaţia -aprecieri
performanţei fiecare -observaţia individuale
Copiii vor spune cate ceva despre
fiecare insect pe care au observat-
o.

Se fixează tema şi retrospectiva


7.Încheierea întregii activităţii pe domenii
activităţii experenţiale. -aprecieri
Pentru că toţi copiii au fost -conversaţia verbale
cuminţi şi harnici, Gândacelul îi -acordare de
recompensează cu buline rosii. recompense
Gândăcelul
de Elena Farago

- De ce m-ai prins în pumnul tău,


Copil frumos, tu nu ştii oare
Că-s mic şi eu şi că mă doare
De ce mă strângi aşa de rău?

Copil ca tine sunt şi eu,


Şi-mi place să mă joc şi mie,
Şi mila trebuie să-ţi fie
De spaimă şi de plânsul meu!

De ce să vrei să mă omori?
Că am şi eu părinţi ca tine,
Şi-ar plânge mama după mine,
Şi-ar plânge bietele surori,

Şi-ar plânge tată mult de tot


Căci am trăit abia trei zile,
Îndură-te de ei, copile,
Şi lasă-mă, că nu mai pot!...

Aşa plângea un gândăcel


În pumnul ce-l strângea să-l rupă
Şi l-a deschis copilul după
Ce n-a mai fost nimic din el!

A încercat să-l mai învie


- Suflându-i aripile-n vânt,
Dar a căzut în ţărână frânt
Şi-nţepenit pentru vecie!...

Scârbit de fapta ta cea rea


Degeaba plângi, acum, copile,
Ci du-te-n casa-acum şi zi-le
Părinţilor isprava ta.

Şi zi-le că de-acum ai vrea


Să ocroteşti cu bunătate,
În cale-ţi, orice vietate,
Oricât de far-de-nsemnatate
Şi-oricat de mică ar fi ea!
Spune-mi iubite copliaş!

- Spune-mi iubite copilaş,


Cum cântă micul greieraş?
Cri, cri, cri, cri, cri, cri,
Aşa canta micul greieraş.
Spune-mi iubite copilaş,
Cum râde micul greieraş?
Ha, ha, ha, ha, ha, ha,
Aşa râde micul greieraş.
Spune-mi iubite copilaş,
Cum plânge micul greieraş?
... (se imita plânsul)...
Aşa plânge micul greieraş.
Spune-mi iubite copilaş,
Cum doarme micul greieraş?
... (se imita somnul cu obrajii pe palmele unite)...
Aşa doarme micul greieraş,
Aşa doarme micul greieraş.

S-ar putea să vă placă și