Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
NIVELUL: I
GRUPA:
CADRUL DIDACTIC:
TEMA: Când, cum şi de ce se întâmplă?
SUBTEMA:
CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate pe domenii experiențiale (DOS)
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: „De la samanta la planta”, activitate practica
MIJLOC DE REALIZARE: insamantare in vederea obtinerii de rasaduri
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare deprinderi și priceperi
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
- consolidarea deprinderilor de a coopera pentru a realiza o lucrare practica
- incurajarea curiozitatii si a dorintei de explorarare si de cunoastere a proceselor
din natura
- formarea unei atitudini de respect, grija si apreciere fata de natura
- asimilarea unor notiuni despre plante: ciclu de viata, actiuni de plantare si
ingrijire a plantelor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: sa denumeasca materialele utilizate. Obiectivul se considera realizat daca toti
copiii sunt capabili, in urma cunostintelor dobandite anterior, sa spuna denumirea
instrumentului/materialului de lucru indicat de catre educatoare;
O2: sa aplice in situatii noi tehnicile de lucru invatate (transfer de solide-pamant,
folosirea pensei bidigitale-presararea semintelor, utilizarea instrumentelor de
gradinarit, folosirea instrumentelor de stropit). Obiectivul se considera realizat daca
toti copiii, in urma cunostintelor dobandite anterior, reusesc sa lucreze dupa
indicatiile primite, cu sau fara ajutorul educatoarei;
O3 : sa respecte etapele de lucru. Obiectivul se considera realizat daca toti copiii
reusesc sa respecte cerintele, respectiv etapele de lucru, cu sau fara ajutorul
educatoarei;
O4: sa manifeste spirit cooperant in realizarea sarcinilor de lucru. Obiectivul se
considera realizat daca toti copiii dau dovada de rabdare si o atitudine cooperanta in
timpul lucrului;
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, aprecierea verbala, instructajul
verbal.

Forma de organizare: individual, pe grupuri mici

Material didactic: pamant, ghivece, instrumente de gradina, seminte, stropitori, etichete cu numele
copiilor, papusa Gina
METODE DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentelor, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:

*Elena Barboi – Activitati practice in gradinite—ed. Emia, Deva, 2002


*Curriculum pentru invatamantul prescolar (2008) M.E.C.T. Bucuresti.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evaluarea
Evenimentul
Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice (instrumente şi
didactic
indicatori)
Educatoarea va asigura
conditiile optime pentru buna
Moment
desfasurare a activitatii:
organizatoric
Copiii vor fi asezati in echipe
de lucru.
Educatoarea va prezenta un Observarea
element surpriza, respectiv  conversaţia comporta-mentului
papusa Gina  activitate frontală copiilor.
- Pentru cei care nu o Conversatia
cunoasteti, vreau sa o
prezint pe Gina, prietena
mea dar si a voastra,
daca doriti.
- Ei bine, Gina a tras putin
cu urechea si ne-a tot
auzit vorbind despre
Captarea atenţiei
legumele de primavara...
Si ei ii plac legumele, ii
plac si fructele si, dintre
toate, cel mai mult ii plac
rosiile. Asadar, draga
noastra Gina ne roaga sa
o ajutam sa poata manca
pe saturate rosii bune si
sanatoase si sa plantam
noi pentru ea. Ce ziceti,
vreti sa o ajutam?
Reactualizarea  La cererea educatoarei, copiii  conversaţia  Analizarea
cunoştinţelor enumera etapele răspunsurilor.
corespunzatoare unui ciclu de
viata la plante si nevoile vitale
ale plantelor, vor denumi
instrumentele si materialele
prezentate;

 Anunţarea temei:  explicaţia
- Ma bucur ca v-ati oferit sa  activitate frontală
ajutati asa ca, folosind
materialele si instrumentele pe
care le vedeti, vom pune seminte
in ghivece pentru a obtine
rasaduri de rosii, rasaduri pe
care le vom ingriji si, cand vor fi
destul de mari, le vom pune in
Anunţarea temei
gradina. Astfel, si noi si Gina, ne
şi a obiectivelor
vom bucura de gustul rosiilor
ingrijite de noi.
- Pentru inceput Pentru ca totul
sa iasa bine si sa ne bucuram cu
totii de activitate, este important
sa cooperati, sa va exersati
rabdarea si limbajul politicos, sa
folositi corect materialele si sa
va ajutati unii pe altii.
Dirijarea Educatoarea demonstreaza
învăţării etapele activitatii:  demonstratia
- In mana am un ghiveci  explicaţia  Observarea
mic in care, folosind o  exerciţiul comportamentului:
lopatica, voi pune  activitate frontală - concentrarea
pamant. Cand aproape atenţiei
am umplut ghiveciul, fac - modul de implicare
cateva gaurele mici cu - spirit de observaţie
plantatorul, unde voi
pune seminte, pe care le
acopar cu putin pamant.
La sfarsit, ud pamantul,
pentru a ma asigura ca
samanta are toate
conditiile pentru a se
transforma in planta si
asez ghiveciul la lumina,
in tavita special pregatita
pentru asta.
Educatoarea prezinta cerintele:
- Si acum, va rog sa va
pregatiti de lucru:
scuturati mainile,
strangeti/deschideti
pumnii, rotiti pumnii,
ridicati manecile. Sunteti
gata?
- Sa incepem: fiecare
dintre voi sa aleaga un
ghiveci. Cu ajutorul
instrumentelor si
cooperand cu colegii de
langa voi, umpleti
ghivecele mici cu
pamant.
- Cand ati pus suficient
pamant, faceti cateva
gaurele mici in care sa
puneti 2,3 seminte, dupa
care acoperiti-le cu putin
pamant;
- Daca ati reusit sa puneti
semintele in pamant
inseamna ca e momentul
sa le udati.
- Stergeti ghiveciul de
pamant si apa, daca e
cazul, lipiti eticheta cu
numele vostru, si asezati
ghiveciul la locul lui, in
tavita.

Pe tot parcursul activităţii


educatoarea va urmări
îndeaproape modul de executare
al lucrării (sugestii, explicaţii
suplimentare, corectarea
poziţiei), va stimula copiii în
realizarea temei şi îi va îndruma
pe cei care întâmpină greutăţi.
În timpul lucrului,
educatoarea va asigura climatul
favorabil muncii independente
prin audierea unor cântece
despre primăvară.

Obţinerea Se realizează prin analiza


performanţei lucrărilor şi completarea, - Evaluare
acolo unde este cazul, cu  conversatia
sugestiile colegilor sau a  demonstratia
cadrului didactic.

 conversatia Aprecieri verbale


Evaluarea Se fac aprecieri globale si
activităţii individuale asupra desfasurarii
activitatii
Educatoarea cere feedback
Încheierea
copiilor si le multumeste pentru
activităţii
cooperare.

S-ar putea să vă placă și