Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

”CULORILE TOAMNEI”
DOMENIUL ACTIVITATI LIBER ALESE

Educator: Muresanu Ioana Alina


DATA: 28 septembrie 2023

GRUPA MARE 3 – NIVEL II

TEMA ZILEI : “Culorile toamnei”

FORMA DE ORGANIZARE : Frontal , individual si pe grupuri mici

TEMA ACTIVITATII: „Bogățiile toamnei”

MIJLOC DE REALIZARE : CENTRE ( SECTOARE ) DE INTERES


 ARTA
 JOC DE MASA - PUZZLE
 CONSTRUCTII
SCOPURI :
 Consolidarea cunoștințelor despre anotimpul toamna.
 Dezvoltarea capacitații perceptive, a imaginației creatoare si reproductive a reprezentărilor.
 Dezvoltarea proceselor psihice (memorie, gândire, limbaj, atenție voluntara);
 Cultivarea sociabilității copiilor, a intereselor și deprinderilor de cooperare cu partenerii de joc, a intercomunicării libere si
civilizate între copii în timpul jocului.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul si la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili :
 O1-să intuiască materialele existente la cele trei centre de interes;
 O2-să aleagă centrul unde doresc să lucreze;
 O3-să comunice verbal cu partenerii de la masa de lucru și cu educatoarea;
 O4-să valorifice propriile lucrări în decorarea sălii de grupă și a holului grădiniței
1. CONSTRUCTII
 O1- Sa construiască “lădițe pentru fructe de toamna” din jucării tip „combino” din plastic; Obiectivul se considera realizat
daca toți copiii construiesc din cuburi din lemn “lădițe pentru fructe de toamna”;
 O2-Sa descrie lucrarea realizata argumentând alegerile făcute ; Obiectivul se considera realizat daca toți copiii descriu
lucrarea realizata argumentând alegerile făcute.

2. ARTA
 O1: sa aplice tehnici specifice pentru realizarea unui tablou cu tema „Zana Toamna”, prin lipirea diferitelor elemente
decorative realizate din hartie; Obiectivul se considera realizat daca toti copiii vor lipi elementele decorative si vor finaliza
lucrarea;
 O2: sa utilizeze corect instrumentele si materialele de lucru in urma cunostintelor asimilate anterior; Obiectivul se
considera realizat daca toti copiii vor utiliza corect instrumentele si materialele de lucru.

3. JOC DE MASA - PUZZLE:”Fructe si legume de toamna”


 O1: sa reconstituie imaginile cu fructe si legume de toamna; Obiectivul se considera realizat daca toti copiii reconstituie
imaginile cu fructe si legume de toamna;
 O2: sa denumeasca fructele si legumele descoperite in imagini; Obiectivul se considera realizat daca toti copiii vor denumi
fructele si legumele de toamna descoperite in imagini.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicația, jocul, demonstrația.


MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT/ MATERIALE DIDACTICE : jocuri de construcții, carton, hârtie colorata, frunze din hârtie,
lipici, puzzle cu fructe si legume de toamna, fructe de toamna.

DURATA: 30 minute

BIBLIOGRAFIE :
 DIMA S (coord.), (1997) Antologia „Veniţi să ne jucăm, copii!”, Editura Coresi, Bucureşti
 GRAMA F, Pletea M, Culea L, Sesovici A, Ciobotaru A, Spânu C, Dincă G, PLETEA G, Călin E, (2009) – “Aplicaţiile
noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – ghid pentru cadrele didactice – Vol I, Vol II” , Editura Didactica
Publishing House, Bucureşti
 C. PETRESCU, 2010, “ Educaţie timpurie o prioritate a învăţămîntului românesc”, Editura Cartea Didactica,
Bucuresti,
 DUMITRU IRIMIA , 2008 , “Gramatica limbii romane”, Editura Polirom
SCENARIUL DIDACTIC
EVENIMENTE
CONTINUTUL INVATARII METODE EVALUARE
DIDACTICE

1. Momentul Se amenajează spațiul educațional.


organizatoric Se pregătesc materialele didactice necesare.
2. Captarea atenției Copiilor li se prezinta oaspeții, scopul vizitei lor.
Se realizează intuirea materialelor de la cele trei centre de interes: Artă,
Construcții și Joc de masă. Conversația

3. Anunțarea temei si Se anunță temele de la cele trei centre de interes: Artă: Zâna Toamna;
enunțarea obiectivelor Construcții: Lădițe pentru fructe de toamna; Joc de masă: Puzzle cu fructe si
legume de toamna; se prezinta in mod accesibil, obiectivele ce vor fi urmărite.
4. Reactualizarea Se poarta o scurta discutie cu privire la anotimpul toamna si la bucuriile si Conversatia Orala
cunoștințelor bogățiile aduse de aceasta.
5. Desfășurarea activității In funcție de opțiunile lor, copiii vor alcătui microgrupuri corespunzătoare
fiecărui centru si vor primi indicații, in vederea realizării temei propuse:
”Culorile toamnei” Exercițiul
 Arta - copiii vor realiza o lucrare decorativa, prin lipire, respectiv un
Conversația
tablou (Zâna Toamna)
 Construcții : copiii construiesc „lădițe pentru fructe” din elemente de Acțional -
plastic tip „combino” Demonstrația practica
 Joc de masa - copiii vor reconstitui puzzle-uri cu fructe și legume de
toamna.
In timp ce copiii lucrează, educatoarea supraveghează atent activitatea
acestora în cadrul celor trei centre de interes; se dau indicații, sugestii și ajutor
acolo unde este nevoie.
Copiii pot schimba centrul ales inițial dacă au reușit să realizeze sarcina
cerută.

6. Obținerea performantei Realizarea feedback-ului se va face in permanenta, astfel încât copiii sa-si Explicația
poată autoregla comportamentul, sa se corecteze si controleze. Conversația Orala
Problematizarea
7. Încheierea activității Fiecare copil va trece pe la celelalte două centre pentru a observa şi Turul galeriei Orala
aprecia lucrările executate de către colegi. Explicația
Copiii apreciază modul în care a fost realizată tema: calitatea lucrării, Conversația
respectarea temei.
Se vor face aprecieri asupra întregii activități, a modului de participare a
copiilor la activitate şi a comportamentului acestora in timpul activității.
ANEXE:
A

S-ar putea să vă placă și