Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Educatoare : Visan Pia

Profesor Metodist : Mircea Nistorescu

Coordonator : Zaharia Aurel


CAPSUNA
PROIECT DE LECŢIE

Data: 07.06.2012
Grupa: Mare
Categoria de activitate:Educatie plastica
Educator: Visan Pia
Propunator: Rosu Roxana Lacramioara
Tema activitatii: “COSULETUL CU CAPSUNI”
Tipul activitatii: :Formare si consolidare a priceperilor si deprinderilor

Obiective de referinta:
-sa observe culori,linii si puncte
-sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru pentru desen
-sa aplice culoarea pe suprafetele date sau libere
-sa se raporteze la mediul inconjurator contribuind la imbogatirea acestuia prin lucrarile personale
Obiective operaţionale
O1: sa utilizeze corect uneltele si modul de lucru
O2: sa cultive interesul pentru activitatea de educatie plastica
O3: sa cultive dragostea pentru frumos,gust si creativitate
O4: sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si fata de lucrarile celorlalti
O5: sa analizeze modelul dat

Metode şi procedee:
-Conversatia
-Explicatia
-Munca independenta
-Demonstratia
-Aprecierea verbala
-Exemplul

Mijloace didactice:
-Plansa model
-Acuarele
-Servetele
-Pahar
-Apa
-Betisoare cu vata
-Coli cartonate
DURATA: 30 MINUTE
Forme de organizare: Individual
Etapele Activitatii Obiective Continutul si Strategii Evaluare
Operationale metodica Didactice
desfasurarii
activitatii
0 1 2 3 4
MOMENT -aerisirea salii de grupa;
ORGANIZATORIC -aranjarea scaunelelor si
masutelor;
-intrarea ordonata a copiilor in
sala de grupa;

O2 -Se va realiza printr-o Evaluare


realizare a cosuletului cu formativa,
capsuni orala.Se
Captarea atentiei
-Le voi spune copiilor o considera
ghicitoare performanta,
daca toti copiii
Eu am sa va spun o raspund corect
ghicitoare iar voi va trebui sa la ghicitoare
imi spuneti despre ce este
vorba :
E un fruct cu mulţi pistrui
Roşie şi cu-un fes verzui

Acrişor şi parfumat
Cu zahăr şi cu frişcă
El este mâncat.

(Căpşuna)

ANUNTAREA O2 Astazi la educatie plastica Explicatia


TEMEI SI A vom picta cu ajutorul
OBIECTIVELOR betisorului cu vata un cos cu
capsuni.Voi trebuie sa fiti
atenti la explicatiile mele
pentru a obtine la sfarsitul
activitatii lucrari reusite .
PREZENTAREA SI O2,O3 Ia priviti ce am pictat eu aici ?
ANALIZAREA (un cos cu capsuni )
MODELULUI Ce culare au capsunile ?
Ce culoare au frunzele ?
Dar coditele la capsuni ?
Ce gust au capsunile?
EXPLICAREA SI Va rog sa fiti ateni la Evaluare
DEMONSTRAREA mine :luam betisorul si il formativa,
MODULUI DE inmuiem in culoarea Explicatia orala.Se
LUCRU
rosie ,apoi punem in considera
conturul capsunei unul performanta,
cate unul pana se umple Demonstratia daca toti copiii
conturul ,la fel procedam si recunosc si
cu frunza si codita dar vom modul de
inmuia betisorul in lucru uneltele
culoarea verde.Aveti grija
sa nu depasiti conturul
capsuni ,sa nu luati prea
multa culoare pe betisor si
sa lucrati curat .

INTUIREA Ce aveti pe masute?


MATERIALULUI Plansete cu culorile verde
DIDACTIC si rosu ,betisoare cu
vata,pahar,servetele,coala
cu conturul unui cosulet cu
capsuni .

Se dirijeaza permanent Evaluare


EXECUTAREA activitatea individuala a Conversatia formativa,
LUCRARII DE O4 elevilor .Sunt incurajati toti orala.Se
CATRE COPII copii ,in special cei ce sunt mai considera
lenti la lucru. performanta,
daca toti copiii
executa corect
lucrarea
Un baietel si o fetita aleg
ANALIZA SI lucrarile reusite cat si
APRECIEREA nereusite .Se discuta lucrarile
LUCRARILOR impreuna cu copii facandu-se
trimitere la criteriile
munca
enumerate inainte de a realize independenta
lucrarea :
Au pictat curat
Au respectat culorile capsuna
este pictata cu rosu ,codita si
frunza cu verde
Este ceva ce va place in mod
special la vreo lucrare ,dar ce
nu va place ?

Pentru ca toti copiii ati


INCHEIEREA pictat frumos veti Aprecierea
ACTIVITATII primicate o capsunica si o
diploma de participare la
activitatea
CAPSUNA(dactilopictura).

S-ar putea să vă placă și