Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 19.03.2019
Grupa: nivel I
Tema anuală de studiu: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema săptămânii: Vitamine de primăvară
Tema activității: Unde este locul meu? (vecinii cifrei 1)
Tipul activității: Consolidare de cunoștiințe, priceperi și deprinderi
Categorii de activități de învățare: DȘ 2 – Activitate matematică
Forma de realizare: joc de logică
Scopul activității: Dezvoltarea capacității de a înțelege și utiliza cifrele
Obiective operaționale:
Cognitive:
-să recunoască cifrele 0,1,2;
-să numere până la 2;
-să identifice vecinii lui 1;
Psihomotorii:
-să folosească corect instrumentele de lucru;
-să aplice tehnicile și procedeele de lucru învățate în activitățile anterioare;
Afective:
-să prezinte interes pentru activitate;
-să participe afectiv la desfășurarea activității;
Strategii didactice
Metode și procedee didactice: conversație, observație, explicație, demonstrație,
exercițiul;
Mijloace didactice: Cifrele, creioane colorate, caietele de lucru
Forme de organizare a activității: frontal, individual
Durata: 15 - 20 minute
Bibliografie:
Piramida Cunoașterii – Editura Diamant, Pitești 2014

1
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTUL CONȚINUT STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC ȘTIINȚIFIC DIDACTICE
MOMENT Pentru buna
ORGANIZATORIC desfășurare a
activității, voi aerisi
sala de grupă, voi
aranja scaunele în
semicerc și voi
pregăti materialul
didactic.
CAPTAREA Le voi arăta copiilor Conversația Observarea
ATENȚIEI imagini cu cifre. Îi comportamentului
voi întreba ce văd ei: copiilor
„Ce am eu aici?”
R: Cifre
„Bravo”
ANUNȚAREA Voi anunța tema și Conversația Observarea
TEMEI obiectivele: comportamentului
„Azi la activitate copiilor
matematică, vom afla
cine sunt vecinii lui
1, apoi vom lucra cu
cifrele în caietele de
lucru.”
DIRIJAREA Voi întreba copiii: Conversația Observarea
ÎNVĂȚĂRII „Ce cifră am eu Observația comportamentului
aici?” Explicația copiilor
Demonstrația
R: 1
„Așa este. De
exemplu, observați că
lângă voi stă
cineva?”
R: da
„Aceștia sunt vecinii
voștri. La fel și cifra
1, are niște vecini.
Mai țineți minte
poezia lui 1?”
R: 1 este un cârligel
Apleci crengile cu el
„Bravo! Bun, acum
haideți să vedem cine
sunt vecinii lui. Oare

2
recunoașteți cifra
asta?”
R: da, nu
„Această cifră este în
fața lui 1, se numește
zero. Vom număra
0,și 1. Oare ce cifră
este asta?”
R: 2
„Bravo! Cifra 2 stă în
spatele cifrei 1. Vom
număra: 0, 1, 2. Prin
urmare, care sunt
vecinii lui 1?”
R: 0 și 2
„Bravo!”
OBȚINEREA Înainte de începerea Conversația Observarea
PERFORMANȚEI ȘI lucrului li se va Explicația comportamentului
ASIGURAREA aminti copiilor Exercițiul copiilor
FEED-BACKULUI tehnica de lucru. Răspunsurile
Copiii vor lucra copiilor
independent iar eu
voi urmări
îndeaproape și –i voi
îndruma individual
pe cei care întâmpină
greutăți.
ASIGURAREA Se va face prin Chestionar Răspunsurile
RETENȚIEI ȘI A întrebări: copiilor
TRANSFERULUI -cu ce ne-am jucat
noi astăzi?
-care sunt vecinii lui
1?
EVALUARE Voi scoate în față Aprecieri Observarea
copii, cu toate comportamentului
lucrările și le voi cere copiilor
să se autoevalueze și
să evalueze lucrările
copiilor.
Voi afișa lucrările pe
panou.
ÎNCHEIEREA Voi aprecia modul de Stimulente Aprecieri verbale
ACTIVITĂȚII desfășurare a
activității și al
comportamentului
copiilor și voi
împărții stimulente,
felicitându-i.

3
4

S-ar putea să vă placă și