Sunteți pe pagina 1din 3

Bucureşti, 2022

PROIECT DE ACTIVITATE
Data:

Grupa: Mijlocie

Cadru didactic: Dinu Mihaela Elisabeta

Tema anuală de studiu : “Cum exprimam ceea ce simtim?”

Tema proiectului: Paștele, prin ochi de copil!

Domeniul experențial: Domeniul Om şi Societate

Categoria de activitate: Activitate practică

Tema activității: Coș cu ouă


Mijlocul de realizare: lipire

Tipul activității: verificarea cunoștințelor și deprinderilor

Dimensiuni ale dezvoltării:


A1 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;

Comportamente vizate:
A1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;

Scop: Consolidarea deprinderilor copiilor de a folosi tehnica de lucru cunoscută (lipirea) în


vederea realizării unei lucrări practice.
Obiective operaţionale:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
 Să întindă aracetul uniform pe suprafaţa materialului pus la dispoziție.
 Să realizeze lucrarea utilizând tehnica lipirii.

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, aprecierea verbală, munca
independentă, observaţia;
 Material didactic: modelul realizat de cadrul didactic, palete cu aracet, beţişoare,
elemente decorative – ouă colorate, şablon coș, şerveţele, casetofon, cd cu muzică de
relaxare.
Forma de organizare: individual, frontal
Durata: 15 -20 de minute
Bibliografie:
 “Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura Didactica Publishing House, 2009
 ”Bune practici în desfășurarea activităților artistico-plastice și practice”, Ciurea D., Petraș A., Huștiuc
N., 2013, Deva.
Bucureşti, 2022

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMET CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE

Moment Se asigură condiţiile necesare desfaşurării Conversaţia


organizatoric actului educaţional:
 pregătirea materialului didactic; Explicaţia
 aranjarea mobilierului;
 intrarea copiilor în clasă.

Captarea Se realizează cu jutorul unui cadou Conversaţia


atenţiei surpriza.

Intuirea Le cer copiilor să identifice şi să


materialului denumească materialele puse la dispoziție Conversaţia Evaluarea
didactic pentru realizarea lucrării. răspunsurilor copiilor
“Ce materiale sunt necesare pentru
realizarea acestei lucrări ?”
(palete pentru lipici, aracet, bețisoare, coșuleț
elemente decorative (ouă colorate).

Anunţarea
temei şi a Voi anunța tema activității.
obiectivelor “Astăzi, vom realiza „Coș cu ouă”. Conversaţia

Explicarea şi Le arăt copiilor modelul, le prezint etapele Explicaţia


demonstrarea de lucru şi le demontrez cum se realizează
modului de lucrarea.
lucru Menţionez etapele pe care să le urmeze în Demonstraţia
realizarea lucrării:
•întind aracetul pe suprafața coșulețului pe
care urmează să îl lipesc, din mijloc către Observaţia
margine;
•întind aracetul pe suprafața fiecărui ou pe
care urmează să îl lipesc;
•fixez oul şi îl lipesc;
•procedez la fel, şi pentru următoarele.
Se va fixa cu ajutorul unui copil, tehnica de
lucru.

Încălzirea “Vom face exerciții de încălzire a musculaturii Exerciţiul


muşchilor mâinilor pentru a putea lucra mai bine!”
Bucureşti, 2022

mâinilor
-Mişcăm degeţelele,
Şi bătem pălmuţele,
Pumnişorii îi rotim,
Şi apoi îi şi lovim,
Am, N-am, Am, N-am,
Ale noastre degeţele,
Se fac mândre păsărele,
Zboară-n sus şi zboară-n jos,
Şi clădesc un cuib frumos!”

Enunț criteriile de evaluare a lucrării:


poziționarea frunzelor, acuratețea lucrării.
Le urez copiilor ”Spor la lucru!”, acesta
fiind semnalul pentru a începe realizarea
propriei lucrări.

Executarea Se va lucra pe fond muzical. Îi voi îndruma Munca


lucrării de în timpul executării lucrării şi voi trece pe la independentă
către copii fiecare, stimulându-le copiilor încrederea în
forţele proprii şi încurajându-i.
Îi voi anunța să se pregatească de
încheierea activităţii.

Lucrările copiilor vor fi expuse în sala de Aprecierea Individuală


Încheierea grupă, pentru a putea fi observate de către verbală
activităţii aceștia. Frontală
Evaluez lucrările împreună cu copiii,
urmărind aprecierea critică şi autocritică,
ținând cont de criteriile enunțate anterior.
Se realizează aprecierea verbală a copiilor
şi tranziţia „ Bat din palme”.

S-ar putea să vă placă și