Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data : 25 .01.2022
Unitatea de învățământ: Grădinița Nr.23
Prof. învățământ preșcolar: Coman Cristina
Grupa: Mare 2
Tema anuală : ,,Când cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului : „Bucuriile iernii”
Tema săptămânii: „Jocurile copiilor iarna”
Categoria activității de învățare: Jocuri și activități didactice liber-alese (ALA II)
Tipul activității: consolidare de deprinderi și priceperi
Tema activității: „Dărâmă oamenii de zăpadă!”
Mijloc de realizare: joc de îndemânare
Scopul activității: Dezvoltarea atenţiei în vederea formării unor reflexe neuropsihice de
atitudine și rapiditate prin executarea unor deprinderi motrice de bază.
Obiective operaționale:
-să răspundă prompt la o comandă dată, executand miscarile cerute,
-să se orienteze în spațiul dat pentru a executa optim sarcina de joc si a răspunde comenzii
verbale/sonore,
-să-şi coreleze mişcările în funcţie de sarcinile jocului, intr-un timp optim,
-să dea dovadă de răbdare într-o sarcină ce implică așteptare, contribuind la reușita
grupului,
-să respecte regulile jocului, aplicandu-le corespunzator sarcinilor de grupsă respecte
regulile jocului;

Sarcina didactică: Dărâmarea oamenilor de zăpadă!


Regula de joc: Copiii vor veni pe rând, până la ultimul, la joc; la comanda de începere a
jocului, primul copil aruncă mingea care trebuie să se rostogolească pe jos până la oamenii
de zăpadă, încercând să doboare cât mai mulți oameni de zăpadă; jocul continuă până ce au
participat toți copiii.
ELEMENTE DE JOC: întrecerea, supriza, aplauze;
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația, explicația, observaţia, demonstrația, exercițiul, jocul.
 Resurse materiale: peturi de dimensiuni egale- oamenii de zăpadă, minge.
 Forma de organizare: frontal.
Durata: 15-20 minute
Bibliografie:
 Ministerul Educției Naționale , Curriculum pentru educația timpurie -2019,
 Stanciu, Mihai, 2003, Didactica postmodernă, Editura Ştefan cel Mare, Suceava;
 Breben S, Gongea E, Ruiu G, Fulga M., 2007, Metode interactive de grup, Ed.
ARVES, Craiova;
 Mateiaş A., 2008, Pedagogie pentru învăţământul preprimar, E.D.P, RA;

Nr.
Strategii didactice Evaluare/
Etapele
Conținut științific Metode și
activității Metode și Mijloace de
Crt. indicatori
procedee învățământ
Se va face printr-o întrebare pretext: Conversația
Captarea
1
atenției Vă plac oamenii de zăpadă să vă jucați cu
Dialogul
ei?
Voi anunţa tema activităţii „Dărâmă Conversaţia
Anunţarea
oamenii de zăpadă”, precum și
2 temei şi a
obiectivele activității, în manieră
obiectivelor Explicația
accesibilă copiilor.
Probă
a) Explicarea și demonstrarea jocului practică:
Demonstrația
de mișcare: orientarea în
spațiu
- Copiii vor veni pe rând la joc; la
comanda de începere a jocului, primul
copil aruncă mingea care trebuie să se
rostogolească pe jos până la oamenii de
zăpadă, încercând să doboare cât mai
mulți oameni de zăpadă; jocul continuă
până ce au participat toți copiii.
Prezentarea
optimă a Probă
b) Jocul de probă Explicația minge
3 conţinutului practică:
şi dirijarea
învăţării corelarea
mișcărilor în
Copiii vor desfășura jocul de probă. funcție de
sarcinile
jocului

c) Acțiunea de joc Exerciţiul

Desfășurarea propriu-zisă a jocului de Probă


mișcare. Se va urmări derularea acțiunii practică:
de joc, respectarea regulilor jocului, răspunsul
interrelaționarea și comunicarea dintre prompt la o
copii. comandă
Jocul se repetă până reușesc toți copiii oameni de
Jocul
să dărâme un om de zăpadă. zăpadă
Probă orală:

autoevaluare
a participării
la joc și
Activitatea se încheie cu aprecieri evaluarea
generale şi individuale privind comportame
4 Evaluare Conversaţia
comportamentul copiilor în cadrul n-
activităţii.

tului
celorlalți

S-ar putea să vă placă și