Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.11.2019
Profesor: Georgiță Marta
Unitatea de învăţământ: G.P.P. „Așchiuță” Suceava
Nivelul/Grupa: nivel II / grupa mare ,,Albinuțele”
Tema anuală de învăţare: „Cum este, a fost și va fi aici, pe pământ?”
Tema săptămanii: „România-țara mea!”
Tema activităţii: ,,Mingea la steguleț”
Categoria de activitate de învățare: Activităţi liber-alese
Mijloc de realizare: joc ștafetă
Scopul activităţii:. exersarea unor calități motrice (de îndemânare) și de orientare a atenției, în
cadrul activității organizate, prin intermediul jocului.

Obiective operaţionale:
să execute corect sarcinile jocului în vederea reușitei echipei;
să respecte regulile jocului;
să răspundă prompt la o comandă dată;
să se orienteze în spațiul dat;
să-şi coreleze mişcările în funcţie de sarcinile jocului;
să dea dovadă de răbdare într-o sarcină ce implică așteptare;
să participe afectiv și efectiv la joc.
Strategii didactice:
a)metode și procedee: conversația, explicația, observaţia, demonstrația, exercițiul, jocul.
b)resurse materiale: mingi, cutii, ecusoane;
Regulile de joc: La comanda de începere a jocului primul copil din fiecare echipă
rostogolește o minge până la un reper stabilit (steaguri), apoi se întorc în același mod la
echipă. Odată ajunși la echipă, predau ștafeta și se duc la capătul rândului.
Elemente de joc: întrecerea, supriza, aplauze
c)forma de organizare: frontal, în echipe.
Durata: 30 minute

Bibliografie:
- M.E.N.- ,,Curriculum pentru educație timpurie”, 2019
- Marina Taiban, Maria Petre, Valeria Nistor, Antonia Berescu- ,,Jocuri didactice pentru
grădinița de copii”, Ed. Didactică și pedagogică, București, 1976
Strategii didactice
Etapele Evaluare/ Metode și
Conținutul activității Metode și Mijloace de
activității indicatori
procedee învățământ
1. Captarea Orientarea și concentrarea atenției copiilor către elementele Conversația Materiale necesare
atenției surpriză- pachetul cu rezultatele concursului care au menirea Expunerea premierii și
de a 2 motiva, stările 2 prin intensitatea stimulilor și noutatea desfășurării jocului
situației.

2. Anunţarea Motivarea la nivelul de înţelegere al copiilor a scopului şi Conversaţia


temei şi a obiectivelor urmărite. Explicația
obiectivelor Copiii vor fi anunțați că vor desfășura un joc nou ”Campionii
Romăniei”.
a) Explicarea și demonstrarea jocului de mișcare: Observarea
- Copiii sunt împărțiți în doua grupe și se așază fiecare în șir comportamentelor
. Prezentarea Demonstrația copiilor
optimă a unul după altul.
conţinutului şi b) Jocul de probă
Explicația
dirijarea Copiii vor desfășura jocul de probă. Medalii
învăţării c) Acțiunea de joc Exerciţiul Minge
Desfășurarea propriu-zisă a jocului de mișcare. Se va urmări Jocul Steaguri
derularea acțiunii dejoc,respectarea regulilor jocului,
interrelaționarea și comunicarea dintre copii.
La comanda de începere a jocului, primii copii din fiecare
grupă rostogolesc mingea până la reperul stabilit:steaguri, la
fel, apoi se întorc în acelasi mod rostogolind mingea.
Odată ajunși la cealaltă echipă copiii predau ștafeta și se
îndreaptă spre capătul rândului.
Jocul se repetă până reușesc toți copiii să participe la
rostogolirea mingilor.
5. Evaluare Activitatea se încheie cu aprecieri generale şi individuale Conversaţia
privind comportamentul copiilor în cadrul activităţii.

S-ar putea să vă placă și