Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 07.06.2023
GRĂDINIŢA CU P.P. ,,Dumbrava Minunata” Bistrița
GRUPA: Mijlocie A
TEMA SĂPTĂMÂNII : Uite câte am invățat
TEMA ZILEI: Călătorim spre vară
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII : „Trenul cu trei diferenţe”
TIP DE ACTIVITATE: de evaluare de cuoștințe

OBIECTIVE GENERALE:
 Consolidarea cunoştinţelor copiilor despre atributele pieselor si dezvoltarea
interesului pentru activitatea matematica.
 Exersarea priceperii de a distinge piesele date care diferă una de alta prin trei atribute
(forma, culoare, marime, sau formă, marime,culoare ).
 Dezvoltarea gândirii logice,a atenției și a spiritului de observație
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL ACTIVITĂȚILOR:
 Efectuează operatii de scriere ,grupare,clasificare,măsurare a oiectivelor
 Demonstreaza ințelegerea unui mesaj oral,ca urmare a valorificarii
ideilor,emoților,sentimentelor (comunicare expresivă)
 Rezolvă situații problemă,pornind de la sortarea și reprezentarea unor date

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O- să identifice piesele geometrice care au trei diferențe față de piesa geometrică
plasată anterior ca vagon
O- sa utilizeze limbajul matematic adecvat jocului logic
O – sa grupeze formele geometrice după formă
O – Să grupeze formele geometrice după culoare
O – Să grupeze formele geometrice după mărime
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode şi procedee: observarea, exerciţiul, elemente de problematizare, conversaţia
euristică, demonstraţia; jocul.
2. Material didactic: figuri geometrice, echipament adecvat jocului (paleta de
semnalizare, sepcuta, ,etc).
Sarcina didactică:
• alegerea şi aşezarea succesivă în şir a unei piese care să difere prin trei atribute faţă
de precedenta;
• verbalizarea acţiunii prin folosirea unui limbaj matematic adecvat;

Regulile jocului:
• Piesele (care în joc au denumirea de vagoane) pot fi aşezate de o parte şi de alta a
locomotivei, două pisese consecutive deosebindu-se prin trei atribute. Şeful de tren
semnalizează orice greşeală.
Elemente de joc: costumaţie, aplauze, semnal sonor, joc de rol.

Material bibliografic:
Ghe, Iftime, „Jocuri logice pentru preşcolari şi şcolari mici” Editura Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti, 1973.
Durata:25 minute.
DESFASURAREA ACTIVITATII

Secvenţele Conţinut instructiv educativ Metode şi Evaluarea


activităţii procedee
Organizarea Asigurarea condiţiilor
activităţii desfăşurării activităţii:
 Pregătirea şi dispunerea
materialului didactic
 Aranjarea scăunelelor în
semicerc
 Intrarea organizată a
copiilor în sala de grupă
Conversaţia - cunoştinţelor
Introducerea Astăzi de dimineaţă ne-am jucat cu privire la
în activitate „De-a călătoria cu autobuzul” şi mijloacele de
„ne-am plimbat” pe străzile din transport
oraş. terestre, pentru
- Dar dacă trebuie să ajungem într- distanţe mari.
un oraş foarte îndepărtat? Cu ce
putem călători? (maşina sau/şi
trenul)
- De câte feluri sunt trenurile? (de
marfă şi de călători) Conversaţia - capacitaţii de
concentrare a
Anunţarea atenţiei
temei şi Educatoarea prezintă panoul pe
precizarea care e desenată silueta unei
obiectivelor locomotive.
- În gara noastră se află un tren de
marfă – un marfar.
- Marfarul acesta ar trebui să fie
încărcat foarte repede cu materiale, Explicaţia
pentru că în alt oraş sunt nişte - gradului de
oameni care au mare nevoie de reţinere a
piesele acestea ce vor fi Exerciţiul sarcinilor de
transportate în vagoane. lucru şi de
- Mecanicul de locomotivă mi-a înţelegere a
spus că trebuie să fim foarte atenţi: regulilor de joc
fiecare vagon trebuie să aibă o
încărcătură diferită! Conversaţia
- Ne trebuie, aşadar, nişte muncitori
foarte harnici care să ştie să umple
fiecare vagon cu piese diferite! Ce-
aţi spune să-l încărcăm noi? Nu-i Explicaţia - cunoştinţelor
aşa că suntem harnici şi pricepuţi? cu privire la
cele 4 atribute
Reactualizarea Astăzi venind inspre gradiniță mi s- ale pieselor
cunoștințelor au amestecat toate figurile geometrice din
geometrice .Acuma noi va trebui să Exerciţiul trusa Dienes
le aranjăm . In fața copiilor așez un
cerc mare,un pătrat mare, si un
triunghi mare. Copiii trebuie să le
grupeze după formă, după marime Elemente de
si după culoare problematizare

Explicarea
regulilor - spiritului de
jocului Iată cum vom proceda: Conversaţia observaţie
- gradului de
- Pe rând, câte un copil va încărca atenţie
şi executarea câte un vagon,... ca să încărcăm
jocului de trenuleţul mai repede. Jocul
probă - Dar, atenţie! Există o regulă - nu Exerciţiul
putem încărca trenuleţul oricum.
Fiecare vagon trebuie să aibă o Conversaţia
piesă diferită de cea din vagonul - capacitatea
vecin, prin trei atribute: adică dacă de a descrie
in primul vagon avem un cerc mare atributele
si roșu in al doilea vagon trebuie să Elemente de pieselor alese
avem un patrat mic galben. problematiza şi a motiva
- Eu voi fi conducător de joc, adică re alegerea făcută
şeful de tren, iată, am şi şapcă şi folosind
paletă de semnalizare. Dacă arăt Conversaţia limbajul
verde, înseamnă că aţi încărcat matem.
corect vagonul şi puteţi aplauda, adecvat
dacă vă arăt semnalul roşu atunci
aţi făcut o greşeală şi va trebui să-
mi spuneţi ce greşeală s-a făcut.
Exemplu: primul vagon este Explicaţia
pătratul roșu, mare, verde
Următorul vagon poate fi o piesă
de triunghi, dar care să nu fie nici
mare, nici verde (triunghi mic,
galben sau albastru).

- orală a
Exact ca la semafor – verde conduitei
înseamnă că poţi pleca mai departe, copiilor pe
roşu - ...(stai pe loc). parcursul
Eu am să încarc prima piesă... o activităţii
piesă care este...şi triunghi, şi
albastră, şi mică .
- Un copil va alege următoarea
piesă . Adică să fie cerc, galben si
mare
Desfăşurarea Etc...
propriu-zisă a Şeful de tren arată paleta pe partea
jocului cu semnul rotund de culoare verde
– semn că trenul s-a încărcat
corect..

Următorul vagon va fi incărcat de


către alt copil
- Cum este piesa pe care ai
încărcat-o? De ce?
Se va executa jocul de probă. Dacă
preşcolarii au înţeles sarcina şi
regulile de joc se trece la jocul
propriu-zis fără a se încerca
teoretizarea raţionamentului, acesta
va fi însuşit treptat (va deveni un
algoritm) în urma exerciţiilor
repetate.

Sub conducerea educatoarei copiii


vor încărca trenul.

Rolul şefului de tren va fi preluat


Complicarea de către copii. Jocul se va derula
jocului până la epuizarea pieselor ce pot fi
distribuite în şir respectând regula
de bază sau atât cât copiii o fac cu
plăcere.

a.- Educatoarea va face aprecieri cu


privire la harnicia copiilor” şi la
bucuria oamenilor din alt oraş care
vor primi la timp “marfa”.
b.- Copiii sunt îndemnaţi să
formeze ei înşişi un tren respectând
alternanţa furnicuţă - albinuţă.
Educatoarea imită anunţul de
plecare a unui tren de călători.
În această formaţie părăsesc sala de
clasă cântând cântecul „Trenul”.
Încheierea
activităţii

S-ar putea să vă placă și