Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Grupa: mare

Denumirea activitatii: Educatie rutiera

Tema: 'Asa da, asa nu!'

Tipul activitatii:consolidare

Mijloc de realizare: convorbire

Scopul activitatii:

Cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie; utilizarea unui limbaj adecvat in prezentarea


unor situatii specifice circulatiei rutiere.

Obiective operationale:

a) cognitive:

La sfarsitul activitatii didactice, toti copiii trebuie:

 sa cunoasca cele trei culori ale semaforului si semnificatia lor;


 sa precizeze locul pe unde se poate traversa strada (zebra,semafor);
 sa cunoasca modul de asigurare pentru trecerea strazii, acolo
 unde nu exista indicatoare de circulatie;
 sa cunoasca semnificatia indicatoarelor: stop, trecere de pietoni;
 sa inteleaga consecintele nerespectarii regulilor de circulatie;
 sa nu foloseasca strada ca loc de joaca;
 sa analizeze comportamentul unor copii din imagini referitor la respectarea regulilor de
circulatie;
 sa precizeze cateva reguli referitoare la deplasarea cu mijloacele de transport in comun;
 sa-si exprime ideile proprii folosind un limbaj adecvat.

b)afective:

 -sa participe cu interes la activitate;


 sa constientizeze aprecierile.

c)psiho-motorii:

 sa se conformeze instructiunilor date de educatoare;


 sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul activitatii.

Metode si procedee:observatia, ghicirea, explicatia, conversatia,problematizarea.

Material didactic: imagini semnificative, fise individuale, creioane colorate,recompense.

Forme de organizare: frontal si individual

Locul de desfasurare: sala de clasa

Durata: 30 minute
Material bibliografic:

1. M. Ed. C.- Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii si Legislatie si


documente reglatoare, Editura V&IIntegral, Bucuresti, 2005.

2. Stoica, Constanta. – Robotel si prietenii sai, E. D.P., Bucuresti,1989.

3. Stoica, Constanta.- „Semaforul –Licurici ii ajuta pe cei mici”,Culegere de povestiri, poezii,


cantece, scenete si jocuri pentru copii,Directia de circulatie din I. G. P.

4. I. P. J. Suceava,Serviciul politiei rutiere, - Ne jucam, desenam si invatam sa circulam, Lidana,


2006
DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. Evaluare
Evenimentul
Continutul stiintific Strategii didactice (instrumente si
didactic
Crt. indicatori)
I. Captarea atentiei Se va realiza printr-o ghicitoare: Conversatia

Trei ochi colorati, Ghicirea   

In cutie ferecati.

Pe rand sclipesc,

Pe rand soptesc

Trei cuvinte trei

Vezi seama sa iei,

Pe strazi cand pasesti

Astfel o patesti.

(Stopul)
II. Reactualizarea Se va realiza printr-o scurta Conversatia
cunostintelor discutie.
Problematizarea
- Unde este asezat pe strada
semaforul?

- Ce rol are semaforul?

- Cine sunt pietonii?

- Care sunt culorile semaforului?


- Ce ne indica fiecare culoare?

- Ce poezie am invatat despre


semafor?
III. Anuntarea temei Astazi copii vom discuta despre Conversatia
si enuntarea felul in care trebuie sa circulam pe
obiectivelor strada ca pietoni respectand
regulile de circulatie.
IV. Dirijarea - Pe unde avem voie sa traversam Conversatia
procesului de strada?
invatare Problematizarea
- Cum este marcata zebra pe
strada? Observatia

- Ce indicator ati observat acolo


unde este marcata zebra?

- Ce este desenat pe acest


indicator?

- Unde intalnim acest indicator?

Voi arata copiilor doua imagini in


care un copil traverseaza strada.

- In care imagine copilul


“pietonul” respecta regulile de
circulatie? Explicati.
Nr. Evenimentul Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare
didactic (instrumente si
Crt. indicatori)
Voi intari raspunsurile copiilor Explicatia
folosind pentru imagini
cuvintele:“Asa da, asa nu!” . Conversatia

In comuna noastra nu sunt Problematizarea


semafoare. Ce facem inainte sa
traversam strada? Conversatia

Explicatia
- Priviti aceasta imagine si spuneti Problematizarea
ce observati!
Explicatia
- Pe unde trebuie sa circulam?

- Daca strada nu are trotuar pe


unde trebuie sa circulam?

- De ce circulam pe partea stanga a


drumului?

- Daca vrem sa mergem la oras cu


ce putem ajunge acolo?

- Unde este correct sa asteptam


autobuzul?

- Cand urcam in autobuz?

Da copii, urcam in autobus cand


este oprit si niciodata din mersul
mijlocului de transport.

- Unde va puteti juca fara sa va


puneti viata in pericol?

- Care sunt aceste locuri?

Voi prezenta doua imagini si voi


cere copiilor sa poarte discutii pe
marginea lor.

Voi intari raspunsurile copiilor din


nou prin:“Asa da, asa nu!”
indicand imaginea corecta sip e
cea incorecta.
- Cine se ocupa de respectarea
regulilor de circulatie atat de catre
pietoni cat si de catre mijloacele
de transport?

Da acolo unde nu exista semafor


agentul de circulatie este cel care
dirijeaza circulatia pentru a nu se
produce aglomerari de
autovehicole si pentru a nu fi
accidentati pietonii.
Nr. Evaluare
Evenimentul
Continutul stiintific Strategii didactice (instrumente si
didactic
Crt. indicatori)
Daca nu respectam regulile de Explicatia
circulatie agentul ne poate
amenda.
V Evaluare Se va realiza cu ajutorul fiselor Explicatia “Colorati ochii
individuale. Sarcina fisei este semaforului!”
urmatoarea:

“Colorati ochii semaforului!”


VI Incheierea Dupa ce voi strange fisele, voi Explicatia
activitatii face aprecieri generale si
individuale asupra modului cum s-
a desfasurat activitatea dupa care
voi acorda recompense copiilor.

S-ar putea să vă placă și