Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 23. 10. 2018


Unitatea de învăţământ: Grădinița cu Program Prelungit, Nr. 24, Iași
Grupa: Mijlocie B
Educatoarea: Tudose Roxana

Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă


Proiect tematic: Observ ce se întâmplă;
Tema activităţii integrate: Crizantema
Competență generală: Manifestarea curiozității, a interesului și a inițiativei în învățare;
Competență specifică: Manifestarea curiozității și interesului pentru experimentarea și
învățarea de lucruri noi;
Scopul activităţii: Imbogatirea cunostintelor copiilor despre părțile componente ale
crizantemei ( radacina, tulpina, frunze, flori) si functiile principale ale acestora, precum și
cunoasterea conditiilor de care depinde cresterea crizantemei si a modului cum trebuie sa fie
ingrijita de catre om, a utilitatii ei;

Obiective operaţionale:
O1: să recunoască crizantema din buchetul cu flori;
O2: descrie partile componente ale crizantemei;
O3: să explice rolul radacinii, tulpinii, frunzelor si florii crizantemei;
O4: să precizeze minim 3 condiții necesare pentru ca o floare sa poata supravietui;
Strategii didactice :
 Metode: conversația, exercițiul, observarea, demonstrația;
 Tehnici: frontal-individual;
 Material didactic: Un cos plin cu crizanteme și alte flori, o crizantema
in ghiveci, fire de iarba, jetoane cu flori, un flanelograf, puzzle – crizantema, o vaza
cu apa
 Modalități de evaluare: individual
 Categoriile de activităţi de învăţare abordate: Activităţi pe domenii experienţiale
( Domeniul Științe)
Bibliografie: :
„Colceriu, L., Metodica predării activităţii instructiv educative în grădiniţe, Ed. Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti, 2010.’’
,,Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii”, Editura Didactica si Pedagogica,
Bucuresti – 1979.
,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor, de la 3 la 6/7 ani”, M.E.C.T. – 2008;
,, Activitatea integrata din gradinita” , Editura Didactica Publishing House, 2008

Scenariul didactic:
Introducerea in activitate o voi realiza prin aducerea in sala de grupa a cosului cu crizanteme si prin
invitarea fiecarui copil sa isi aleaga o floare, sa o priveasca si sa o observe liber.

- Copii, astazi o sa vorbim despre crizanteme.

Invit copiii sa priveasca floarea pe care o au in mana.

- Ce este aceasta?

- Unde creste crizantema?

- In ce anotimp infloreste?

- Ce fel de floare este?

( Crizantema este o floare, creste in gradini si parcuri, infloreste toamna, este o floare de toamna.)

- Ce culoare au florile?

- Cum sunt florile ca marime? Mai mari sau mai mici decat alte flori?

- Cu cine seamana floarea crizantemei?

- Ce forma are?

(Florile crizantemelor au culoarea alba, galbena si mov.

Crizantemele au florile mult mai mari decat alte flori.

Ele au forma rotunda si seamana cu un ghem, sau cu un bulgare de zapada.)

- Cate petale are crizantema? Le putem numara?

- Cum sunt ele asezate?

- Scuturati usor floarea! Ce observati ca se intampla?

- De ce cad petalele?

- Luati in mana o petala si pipaiti-o.


- Ce simtiti cand pipaiti petalele crizantemei?

- Cu ce seamana o petala?

- Mirositi crizantema si spuneti ce miros are ?

( Floarea de crizantema este formata din foarte multe petale inguste si alungite. Petalele sunt foarte
subtiri, fine si catifelate. Prin scuturare ele cad. Petalele sunt asezate unele langa altele, pornind toate
din mijlocul florii. Crizantema are miros placut, parfumat.

SINTEZA PARTIALA – este realizata de educatoare si se refera la: culoare, marime, forma, alcatuire
si mirosul florii.

- Cu ce se continua floarea ?

- Cum este tulpina?

- Ce s-ar intampla daca nu ar avea tulpina puternica si rezistenta?

( Tulpina este inalta, tare, lemnoasa, trosneste cand este rupta. Daca nu ar fi tare s-ar rupe sub
greutatea florii. Vantul ar rupe-o repede, deoarece toamna vantul sulfa tare. Tulpina este rezistenta.)

Solicit apoi copiii sa priveasca frunzele, sa le pipaie, sa aseze pe masa o frunza si sa o contureze cu
ajutorul degetului.

- Cum sunt frunzele?

- La ce folosesc ele?

- De ce au ele nevoie pentru a se mentine verzi?

- Ce se intampla cu ele cand vine frigul? Dar daca planta nu este udata?

( Frunzele sunt mari, crestate si au culoarea verde. In frunze se prepara hrana, ele fiind un fel de
bucatarie a plantei. Ele au nevoie de apa, lumina, caldura.)

Voi scoate crizantema din ghiveci si vom continua observarea:

- Prin ce este fixata in pamant crizantema?

- Din ce este formata radacina?

- La ce foloseste radacina?

( Crizantema este fixata in pamant prin radacina. Radacina este formata din multe fire lungi, adanc
infipte in pamant. Prin aceste firisoare, crizantema isi trage hrana din pamant. Ca sa patrunda apa si
aerul la radacina, pamantul trebuie sa fie sapat).

SINTEZA PARTIALA – este realizata de catre copii cu sprijinul educatoarei si se refera la: tulpina,
frunze, radacina ( aspect, forma, rezistenta, functii).

Voi solicita copiii sa puna in vaza cu apa florile de crizantema si le voi adresa cateva intrebari
orientative:

- La ce sunt folosite crizantemele culese?


- Cum se pot ele aseza in vaze?

- Ce li se pune in vaza pentru a rezista mai mult?

- Ce se intampla cu florile daca nu li se schimba apa in fiecare zi?

( Crizantema este o floare foarte frumoasa. Oamenii o planteaza in gradini pentru frumusetea lor. Ele
sunt culese si puse in vaze , in camera, sala de grupa, impodobind astfel locul. Sunt asezate in vaze fie
flori de aceeasi culoare, fie de culori diferite. Pentru a le mentine proaspete li se schimba zilnic apa si
din cand in cand li se taie o mica parte din tulpina. Multi pictori au pictat si picteaza crizanteme, ele
fiind unele dintre cele mai frumoase flori. Crizantema este printre putinele flori care rezista iarna.)

Sinteza generala

Se va realiza prin solicitarea copiilor de a asambla puzzle - crizantema

Impreuna cu copiii se verifica corectitudinea realizarii puzzle - crizantema.

Se va realiza prin recitarea poeziei ,,Crizantema”, prin aprecieri generale si individuale asupra modului
de comportare si participare al copiilor la activitate si prin solicitarea facuta copiilor sa caute acasa
imagini cu crizanteme si sa le aduca la gradinita pentru a alcatui un album cu crizanteme .

S-ar putea să vă placă și