Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Grădiniţa cu Program Normal Valea Adâncă


Pofesor pt. înv. preşc. Ichim Lidia-Mihaela
Grupa mixtă
Tema anuală: „ Cand/cum si de ce se intampla”?
Subtema ,, Mirosul florilor de toamna”
Tema zilei: „Crizantema”
Domeniul Ştiinte – Cunoasterea mediului
Tipul de activitate: Transmitere şi dobândire de noi cunoştinţe
Mijloc de realizare: observare
Scopul: Îmbogăţirea cunoştinţelor copiilor despre crizantemă: părţi componente, condiţiile de viaţă, modalitate de îngrijire, utilitate;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să denumească crizantema;
O2: să descrie părţile componente ale crizantemei;
O3: să explice rolul radacinii, tulpinii, frunzelor şi florii crizantemei;
O4: să precizeze condiţiile necesare pentru ca o floare să poată supravieţui;
O5: să îngrijească florile;
Strategia didactică:
Metode şi procedee: Observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, învăţarea prin descoperire
Materiale didactice: Un coş plin cu crizanteme, o crizantemă în ghiveci, fire de iarbă, jetoane cu flori, un flanelograf, puzzle – crizantemă, o vază cu apă.
Forma de organizare: frontal, pe grupe;
BIBLIOGRAFIE:
1. ,,Cunostinte despre natură şi om în grădinita de copii”, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti – 1979.
2. ,, Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor, de la 3 la 6/7 ani”, M.E.C.T. – 2008;
3. ,, Activitatea integrată din gradiniţă”, Editura Didactică Publishing House, 2008.
Durata: 30 minute
Desfăşurarea activităţii
Etapele Conţinut instructive-educativ Strategia didactică Evaluare
activităţii Metode şi Materiale Forme de Ob.
procedee didactice organizare Op.

Pentru o bună desfăşurare a activităţii se vor lua următorele măsuri:


-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului sub forma de careu deschis;
Moment -pregătirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii ;
organizatoric -intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.

O voi realiza prin aducerea in sala de grupa a coşului cu crizanteme si prin Coş cu
Captarea invitarea fiecărui copil să îşi aleagă o floare, să o privească şi să îl observe Conversaţia flori
atenţiei liber.

Anunţarea - Copii, astăzi vom vorbim despre crizanteme.


temei şi Conversaţia
precizarea
obiectivelor
Dirijarea Invit copiii să privească floarea pe care o au în mană. Observarea frontal
învăţării - Ce este aceasta? dirijată
- Unde creşte crizantema? flori
- În ce anotimp înfloreşte?
- Ce fel de floare este?
( Crizantema este o floare, creşte în grădini şi parcuri, înfloreşte toamna, este
o floare de toamnă.)
- Ce culoare au florile?
- Cum sunt florile ca marime? Mai mari sau mai mici decât alte flori? O1 Capacitatea
- Cu cine seamănă floarea crizantemei? de a numi
- Ce formă are? crizantema
(Florile crizantemelor au culoarea albă, galbenă şi mov. învăţarea
Crizantemele au florile mult mai mari decât alte flori. prin
Ele au forma rotundă şi seamănă cu un ghem sau cu un bulgăre de zăpadă.) descoperire
- Câte petale are crizantema? Le putem număra?
- Cum sunt ele aşezate? Frontal
- Scuturaţi uşor floarea! Ce observaţi că se întâmplă?
- De ce cad petalele?
- Luaţi în mână o petală şi pipăiţi-o.
- Ce simţiţi când pipăiţi petalele crizantemei?
- Cu ce seamănă o petală?
- Mirosiţi crizantema şi spuneţi. Ce miros are ?
( Floarea de crizantemă este formată din foarte multe petale înguste şi
alungite. Petalele sunt foarte subţiri, fine şi catifelate. Prin scuturare ele cad. învăţarea vază
Petalele sunt aşezate unele lângă altele, pornind toate din mijlocul florii. prin O2 Să numească
Crizantema are miros plăcut, parfumat. descoperire părţile
SINTEZA PARŢIALĂ – este realizată de educatoare şi se referă la: culoare, componente
mărime, formă, alcătuire şi mirosul florii. ale
- Cu ce se continuă floarea ? crizantemei
- Cum este tulpina?
- Ce s-ar întâmpla dacă nu ar avea tulpina puternică şi rezistentă?
(Tulpina este înaltă, tare, lemnoasă, trosneşte când este ruptă. Dacă nu ar fi flanelograf
tare s-ar rupe sub greutatea florii. Vantul ar rupe-o repede, deoarece toamna
vântul sulfă tare. Tulpina este rezistentă.)
Solicit apoi copiii sa privească frunzele, să le pipăie, să aşeze pe masă o
frunză şi să o contureze cu ajutorul degetului.
- Cum sunt frunzele?
- La ce folosesc ele?
- De ce au ele nevoie pentru a se menţine verzi?
- Ce se întâmplă cu ele când vine frigul? Dar dacă planta nu este udată?
( Frunzele sunt mari, crestate şi au culoarea verde. În frunze se prepară hrana,
ele fiind un fel de bucătărie a plantei. Ele au nevoie de apă, lumină, caldură.)
Voi scoate crizantema din ghiveci şi vom continua observarea:
- Prin ce este fixata în pământ crizantema? Conversaţia
- Din ce este formată rădăcina?
- La ce foloseşte rădăcina? Crizantemă
( Crizantema este fixată în pământ prin rădăcină. Rădăcină este formată din în ghiveci O3 să precizeze
multe fire lungi, adânc înfipte în pământ. Prin aceste firişoare, crizantema îşi rolul părţilor
trage hrana din pământ. Ca să patrundă apa şi aerul la rădăcină, pământul componente
trebuie să fie săpat). ale
SINTEZA PARŢIALĂ – este realizată de către copii cu sprijinul crizantemei
educatoarei şi se referă la: tulpină, frunze, rădăcinaă ( aspect, formă,
rezistenţă, funcţii). OO4 capacitatea de
Voi solicita copiii să pună în vaza cu apă florile de crizantemă şi le voi adresa a preciza
cateva intrebari orientative: condiţiile de
- La ce sunt folosite crizantemele culese? Explicaţia Fire de frontal viaţă pentru ca
- Cum se pot ele aseza în vaze? iarbă crizantema să
- Ce li se pune în vază pentru a rezista mai mult? învăţarea supravieţuiasc
- Ce se întâmplă cu florile dacă nu li se schimbă apa în fiecare zi? prin ă
( Crizantema este o floare foarte frumoasă. Oamenii o plantează în grădini descoperire O5 deprinderea
pentru frumuseţea lor. Ele sunt culese şi puse în vaze, în cameră, sala de Jetoane de a îngriji
grupă, împodobind astfel locul. Sunt aşezate în vaze fie flori de aceeaşi cu flori florile
culoare, fie de culori diferite. Pentru a le menţine proaspete li se schimbă
zilnic apa şi din când în când li se taie o mică parte din tulpină. Mulţi pictori
au pictat si pictează crizanteme, ele fiind unele dintre cele mai frumoase flori.
Crizantema este printre putinele flori care rezistă toamna târziu.)
Asigurarea Sinteza generală Explicaţia puzzle Pe grupe
retenţiei şi a Se va realiza prin solicitarea copiilor de a asambla puzzle - crizantemă
transferului

Încheierea Se va realiza prin recitarea poeziei ,,Crizantema”, prin aprecieri generale şi Conversaţia
activităţii individuale asupra modului de comportare şi participare al copiilor la
activitate şi prin solicitarea făcută copiilor să caute acasă imagini cu
crizanteme şi să le aducă la gradiniţă pentru a alcătui un album cu
crizanteme.

S-ar putea să vă placă și