Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor :Rutioru Angela


coala Gimnazial ,,Iustin Prvu Poiana Teiului
Clasa: a V-a
Disciplina: Biologie
Unitatea de nvare :Angiosperme dicotiledonate
Tema leciei: Angiosperme dicotiledonate-Mrul i ali pomi fructiferi
Tipul lectiei: mixt

Scopul lectiei : Cunoaterea principalilor reprezentani ai angiospermelor dicotiledonate-pomi fructiferi i importanta lor.

Competente derivate
C1- explicarea denumirii de angiosperme i pomi fructiferi dat acestui grup de plante;
C2- descrierea prilor componente ale mrului prin comparaie cu ali pomi fructiferi;
C3- identificarea superioritii angiospermelor fa de gimnosperme;
C4- recunoaterea principalilor reprezentani ai pomilor fructiferi;prezentarea importanei lor
Strategia didactic
Metode si procedee: observarea, explozia stelar , descrierea, conversaia, nvarea prin descoperire, explicaia, modelarea,
argumentarea , bula dubl
Mijloace de nvmnt: atlas botanic, cret colorat, manuale, videoproiector , prezentare power-point
Forme de organizare : individual, frontal, pe grupe
Bibliografie:
1.Dobran Floarea - Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura Teora , Bucureti 2004;
2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lecia forma de baz a organizarii procesului de predare-nvare-evaluare la disciplina biologie,
Editura Arves, 2007;
3.Gheorghe Mohan- Atlas de biologie, Editura Corint, 2003;





Desfurarea leciei
Etapele leciei
Durata
CS. Coninutul tinific al leciei Strategia didactic Evaluare
Metode i
procedee
Mijloace
didactice
Moment
organizatoric
(1 min)
Pregtesc materialul didactic.
Notez n catalog elevii abseni i verific dac sunt condiii
optime pentru desfurarea leciei.
i pregtesc crile i caietele.
conversaia atenionri
aprecieri
Reactualizarea
cunotinelor
(10 min)






Prin chestionare oral verific lecia: Gimnospermele -
Coniferele.
Folosesc ntrebri de tipul:
Care este mediul de via al coniferele?
De ce se numesc gimnosperme ?
Care este alctuirea coniferelor?
Cum se realizeaz nmulirea la gimnosperme?
Ce importan prezint coniferele?
Rspund la ntrebri:
- Gimnospermele sunt rspndite n regiunile de munte.
- Coniferele cele mai cunoscute sunt:molidul, bradul, pinul,
jneapnul, ienuprul, zada,tuia, tisa.
- Sunt alctuite din:
1. rdcina lemnoas sau rmuroas;
2.tulpina format din : trunchi i coroan;
3.frunzele au form de ace ceruite i cu o singur nervur,
rmn verzi pe timpul iernii.
-nmulirea se realizeaz prin celule sexuate brbteti(conuri
brbteti) i celule sexuate femeieti (conuri femeiesti) care
contin gruncioare de polen i respectiv ovule.
Lemnul materie prim n construcii, tmplrie, instrumente
muzicale.
Conversaia



Explicaia

Descrierea














Atlas


Manual


Flip-chart


Fie de lucru


oral




- Taninul- tbcrie.
- Rina terebentina de pictori ca diluant al vopselelor,
colofoniu pt. dansatori i gimnati mpiedic alunecarea

Explicaia
conversaia
Captarea
ateniei (2min)
Cu ajutorul planei i a videoproiectorului prezint elevilor
imagini cu alctuirea extern a mrului i i ncurajez s spun
ce observ.
Conversaia Plana
videoproiector

Anunarea
temei i a
competenelor
(1min )
Anun i scriu pe tabl tema leciei i prezint competenele pe
care elevii trebuie s le dobndeasc la terminarea leciei.
Noteaz n caiete titlul leciei
Angiosperme dicotiledonate Mrul i ali pomi fructiferi

conversaia Plan
Videoproiector
manual
Oral

Insuirea noului
coninut
(25min)


C1



C2





C3





Folosesc explozia stelar(Anexa1) i fac apel la cunotintele
lor despre pomii fructiferi . Cu ajutorul planei i a
videoproiectorului descoper alctuirea unui pom fructifer i
caracterele de recunoatere.
Cum este rdcina?
- Cum este trunchiul mrului?
- Dar coroana?
- Cum sunt frunzele?
- Cnd ai observat primele flori: nainte sau dup nfrunzire ?
- Ce se ntmpl cu sepalele, petalele, staminele dup
fecundaie?
- Dar cu receptaculul?
-Completez schema leciei.
Urmresc planele i descoper c, mrul este alctuit din:
-rdcin adnc nfipt n pmnt i mult ramificata fixnd,
bine plant.
- Trunchiul mrului este nalt (2-3m)
- Coroana cu ramuri pe care cresc frunzele.
Conversaia
Explozia
stelar
nvarea prin
descoperire

Explicaia


Descrierea
modelarea
Manual

Plana

Atlase


Videoproiector


Prezentare pps
formativ









C3
- Frunzele sunt ovale lucioase, uor dinate pe margini.
- Mrul nflorete primvara, nainte de a nfrunzii.
- Se usuc i cad.
- Se ngroa devine fructul fals, fructul este o poam.
- Cotorul este fructul adevrat pentru c provine din ovar.
-Completeaz schema leciei.


6.Obinerea
performanei
( 4 min).




C4
Solicit elevilor s dea exemple de ali pomi fructiferi i s
stabileasc importana economic.
Importan economic
Fructelesunt bogate n substane dulci, hrnitoare i
vitamine.
Ele se consum proaspete sau conservatesub form de
dulcea, gem, jeleu, compot.
Unele pot fi uscate i afumate.
Conversaia
Explicaia

Argumentarea
Manual
Plana
Prezentare
Oral
formativ
7. Evaluarea
cunotinelor
(5min.)
Aplicarea unei fie de evaluare -Bula Dubl
2 aspecte specifice molidului ,2 aspecte specifice mrului i 2
aspecte comune celor 2 specii



Asemnri




Fi de
evaluare
scris




Molidul Mrul




SCHEMA LECIEI
Angiosperme dicotiledonate
Mrul i ali pomi fructiferi

Angiospermele cuprind plantele cele mai evoluate i cele mai numeroase; cuprind plante care au smna nchis n fruct.
Clasificarea angiospermelor:
- monocotiledonate= seminele au un singur cotiledon;
- dicotiledonate=seminele au dou cotiledoane.
MRUL:
1.Mediul de via: n livezi, grdini - pom fructifer- strmo: mrul pdure
2. Alctuire - rdcina lemnoas sau rmuroas;
- tulpina trunchi+ coroan cu form care se dirijeaz;
-frunzele- simple, lucioase cu marginea zimat;
- florile- pe tipul 5/5 -5 sepale ,5 petale ,receptacul,gineceu
- polenizarea - insecte
- fructul- o poam;
3.Plante nrudite cu mrul:
pomi fructiferi: - cu fructul o poam: prul, gutuiul.
-cu fructul o drup: prunul, cireul, caisul, visinul, piersicul.
Arbuti : mceul,trandafirul, zmeurul.
plante ierboase: fragul, cpunul
4. Importana pomilor fructiferi:
fructele lor conin vitamine si zaharuri;
se consum proaspete i conservate;
sunt folosite n gemuri, dulceuri, compoturi,etc.

Pomicultura -ramura agriculturii care se ocup cu cultivarea pomilor fructiferi.






EXPLOZIA STELAR
MRUL I ALI POMI FRUCTIFERI

UNDE?
DE CE
?

CE?
CARE?
CUM?
Unde se ntlnesc Pomii
fructiferi?
De ce se numesc
angiosperme?
Ce pomi fructiferi din zona
noastr mai cunoatei?Ce
importan prezint?
Care este alctuirea
Mrului ?
Cum se realizeaz
nmulirea?
ANGIOSPERME
DICOTILEDONATE
MRUL

S-ar putea să vă placă și