Sunteți pe pagina 1din 12

(proiect didactic)

Data: 11.11.2022
Clasa: a VIII a
Gimnaziul Vasileuți
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Biologie
Profesor: Guzun Diana
Tema: Angiosperme Clasa Monocotiledonate,clasa Dicotiledonate
Tipul lecției: mixtă cu formare de priceperi și deprinderi

Competențe specifice:
1.1 Extragerea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru
identificarea caracteristicilor unor sisteme biologice, a unor procese și fenomene
1.2 Realizarea dirijată a unor activități simple de investigare pe baza unor fișe de lucru date
2.2 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă
3.1 Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.1 Utilizarea achizițiilor din domeniul biologiei în viața cotidiană
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul orei elevii vor fi capabili să realizeze:
O1 – definirea termenului de angiosperm;
O2 – compararea angiospermelor monocotiledonate și dicotiledonate;
O3 – clasificarea angiospermelor după numărul de cotiledoane ale seminței;
O4 – stabilirea reprezentanților și a caracterelor generale ale acestora;
O5 – identificarea caracterelor de superioritate față de gimnosperme;

Resurse temporale:45 minute


STRATEGII DIDACTICE
a) Metode de învățare: explicația, conversația, observația,enumerația, comparația,
demonstrația, învățarea prin descoperire
b) Mijloace de învățare: fișe de lucru, fructe, , semințe, plicuri, lipici,
c) Forme de activitate: frontal, pe grupe

Bibliografie:
Materiale didactice:

Planşe: ”Feriga”, Foi de ierbar.


Man. M., L. Dencincov-Cristea, Biologie, Manual cl. VIII -a, Chişinău, 2013, pag133-134
SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecției O.OP. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse


materiale
1. Momentul Pregătește materialul didactic. Își pregătesc caietele Conversația
organizatoric Notează în catalog elevii absenți. pentru oră.
Verifică dacă sunt condiții optime
pentru desfășurarea orei.
2. Verificarea Prin chestionare orală: Se gândesc și răspund la Conversația
cunoștințelor întrebări:
din lecția 1. Care sunt regnurile lumii vii? 1. Monera, Protista, Enumerația
anterioară Fungi, Plantae și
2. Ce cuprinde regnul Monera? Animalia. Explicația
Dar Protista? Fungii? 2. Monera – bacterii și
cianobacterii
Protista – protozoare, alge
și mucegaiuri
mucilaginoase Conversația
3. Ce sunt gimnospermele? Cum
Fungi – ciuperci Explicația
mai sunt ele numite și de ce?
3. Gimnospermele sunt
plante care au sămânța
golașă, neînchisă în fruct.
Mai sunt numite conifere
4. Ce elemente de superioritate datorită conurilor și Comparația
prezintă față de mușchi și ferigi? rășinoase datorită rășinei.
4. Gimnospermele au
corpul diferențiat în
5. Cum se numesc florile organe, au flori și semințe.
coniferelor? Ferigile nu aveau flori.
5. Florile coniferelor se
6. Dați exemple de gimnosperme. numesc conuri și din ele Enumerația
se formează direct
semințele.
7. Caracterizați organele plantei. 6. Arbori: brad, molid,
pin, zadă, tisă.
Arbuști: jneapăn, ienupăr.
7.Rădăcina lemnoasă
Tulpina formată din
trunchi și coroană
Frunzele aciculare sau
solzoase, rămân verzi și în
timpul iernii (excepție
zada)
Florile numite conuri.
Semințe golașe.
3. Captarea Prezintă elevilor un coș cu fructe Recunosc merele și perele. Conversația
atenției și îi întreabă dacă le recunosc și ce Argumentează că aceste Explicația
O5 observă ei nou, comparativ cu plante au semințele Observația
gimnospermele. Taie un măr în închise în fruct,
jumătate pentru a observa comparativ cu
semințele închise în fruct. gimnospermele care aveau
semințe golașe.
4. Prezentarea Anunță și scrie pe tablă tema Notează în caiete titlul Conversația
temei și a lecției: Angiosperme și prezintă lecției și urmăresc
competențelor Obiectivele pe care elevii trebuie competențele.
să le îndeplinească la terminarea Deschid manualul la
lecției. pagina 133.
Cere elevilor să deschidă manualul
la pagina 133.

5. Dirijarea Organizează elevii în 2 grupe de Elevii se grupează, Explicația


învățării lucru și le împarte materialele primesc materialele și le
necesare: fișă de lucru (ANEXA organizează la masa de
1), , plic cu semințe. lucru.
Discută cu elevii despre
O1 etimologia cuvântului Notează etimologia Conversația
angiosperme: gr. angios = învelit, cuvântului pe caiete. Explicația
sperma = sămânță; plante care au
sămânța închisă în fruct.
Spune elevilor să extragă semințe Scot din plicul primit
din plic și să le identifice semințe și le recunosc: Enumerația
Folosind semințe de porumb și fasole, porumb, grâu, Demonstrația
floarea soarelui. Învățarea prin
O3 fasole demonstrază elevilor descoperire
alcătuirea seminței din unul,
respectiv două cotiledoane.
Cere elevilor să clasifice și Clasifică semințele după
celelalte semințe după numărul de numărul de cotiledoane
cotiledoane ale seminței. ale seminței:
Clasificarea
monocotiledonat – grâu și
porumb, dicotiledonat –
floarea soarelui și fasolea. Explicația
O2 Realizează pe tablă un tabel de Realizează tabelul pe
compararea a celor două grupe de caiete respectând
angiosperme. Explică și dă indicațiile profesorului.
indicații elevilor despre încadrarea
în pagină a tabelului, numărul de
rânduri și coloane, notațiile din Demonstrația
tabel. Elevii rezolvă activitatea: Observația
Pentru completarea rubricii privind extrag din pământ câte o
rădăcina la angiosperme se rezolvă plăntuță și observă Experimentul
prima activitate de pe fișa de lucru. rădăcina. Lipesc rădăcina
C2 pe fișa de lucru. Explicația
Completează tabelul și
Completează împreună cu elevii desenează urmărind
tabelul, rădăcina la dicotiledonate indicațiile profesorului.
Demonstrația
este pivotantă, iar la
cu desen
monocotiledonate este firoasă.
Execută desenul reprezentativ. Privesc cu atenție
Pentru completarea rubricii imaginile și participă la Învățarea prin
referitoare la tulpină se folosește discuții. Completează descoperire
atlasul și se identifică tipuri de tabelul.
tulpini la dicotiledonate: ierboasă,
lemnoasă, ramificată și la
monocotiledonate: ierboasă,
neramificată. De asemeanea se
C2 utilizează imaginile din manual Explicația
pagina 133. Citesc și rezolvă
Pentru stabilirea tipului de frunză activitatea nr. 2 – taie o Experimentul
se revine la observații asupra frunză de fasole și una de
plantelor din ghiveci. Se cere porumb și le lipsec pe fișa
de lucru. Demonstrația
elevilor rezolvarea activității nr. 2
din fișa de lucru. Completează tabelul cu
Completează cu ajutorul noile informații, fac Modelarea
informațiilor de la elevi rubricile desenele urmărind schema
din tabel – dicotiledonate: frunze de la tablă.
complete cu nervuri ramificate;
monocotiledonate – frunze Conversația
incomplete cu nervuri paralele. Identifică laleaua și Explicația
Schematizează desenele. trandafirul. Participă la
Arată elevilor două plante cu flori Comparația
discuții, urmăresc
și le cere să le identifice. imaginile din manual.
Discută cu elevii despre numărul
de petale. Cere elevilor să compare
C2 cele două flori cu imaginile din Completează tabelul pe Demonstrația
manual, pagina 133. caiete.
Completează rubricile din tabel:
dicotiledonate – petalele sunt
multiplu de 4 sau 5;
monocotiledonate – petale dispuse
pe 2 cicluri, multiplu de 3. Execută Citesc și rezolvă
desenele la tablă. activitatea 3 și lipesc Observația
Cere elevilor să citească activitatea semințe de
3 din fișa de lucru și să rezolve monodicotiledonate și
C3 cerința. dicotiledonate pe fișa de Demonstrația
lucru.
Completează tabelul și
execută desenele.
Completează datele referitoare la
C4 sămânță în tabel – Observația
monocotiledonate – 1 cotiledon;
dicotiledonate – 2 cotiledoane. Primesc imaginile indicate
Desenează semințele. și recunosc speciile. Exercițiul
Cere elevilor să privească
imaginile din manual de la pagina Conversația
134 și împreună recunosc speciile
și le încadrează în angiosperme Citesc cerințele din fișa de Explicația
mono și dicotiledonate. activitate și le rezolvă.
Continuă lecția cu completarea Privesc imaginile din atlas
fișei de activitate (ANEXA 2) care și completează
cuprinde diverse familii de reprezentanții.
angiosperme cu reprezentanți și
caractere generale.
Numește câte un elev care să
citească câte o familie și
completează reprezentanții
utilizând și imaginile De la
calculator.
6. Obținerea Sunt împărțite fișele de evaluare Primesc fișele. Ascultă Explicația
performenței (Anexa 3). indicațiile și rezolvă Conversația
elevilor Se dau indicații cu privire la itemii. La expirarea
rezolvarea itemilor. timpului predau fișele.
7. Evaluarea Sunt notați elevii grupei cu cea Explicația
rezultatelor mai bună activitate în timpul orei
Покрытосеменные

- самые распространенные и эволюционировавшие растения;


- представляет цветы и семена, заключенные в плодах;
- этимология: гр. angios = оболочка, сперма = семя; растения, у которых семя
заключено в плоде.
- семя имеет семядоли, в которых есть запасные вещества для будущего растения;
- 2 семядоли = двудольные (бобы)
- 1 семядоля = однодольные (кукуруза)

ОРГАН РАСТЕНИЯ двудольные Однодольные


корень Поворотный жилистый
стебель травянистый, древесный, прямой, неразветвленный
разветвленный
лист полный, жилки разветвлены неполные, параллельные вены
цветок лепестков кратно 4 – 5 лепестки на 2 такта, кратные 3
семя 2 семядоли 1 семядоля
Покрытосеменные двудольных
Familia Reprezentanți Caractere generale
Яблочная семья - фруктовые деревья;
- древесные растения и кустарники
(шиповник);
- мясистые плоды высоко ценятся с
питательной точки зрения;

Семья бобов травянистые, а также древесные


растения (акация);
- цветки с особым строением, разные по
форме лепестки;
- сухофрукты (стручки);

Семья подсолнечника - травянистые, однолетние или


многолетние растения;
- несколько цветов, сгруппированных
вместе;
- Сухофрукты;
- семена, из которых получают масло;

Капустная семья - однолетние, двулетние или


многолетние травянистые растения;
- цветы из четырех лепестков,
расположенных крестом;
- сухие стручковидные плоды;
- используется в промышленности и
пищевых продуктах;
Семья картофеля - травянистые растения;
- в их органах содержится ядовитое
вещество под названием соланин;
- подземный стебель - клубень;
- мясистые плоды;
- листья используются для табака, плоды
для томатов, а клубни для картофеля;
Семейство буков - древесные растения, деревья и
кустарники;
- цветки сгруппированы в соцветия-
колоски с большим количеством
пыльцы;
- сухофрукты называемые ………………
бук и ……………….. дуб;
- образует леса;
ОДНОДОЛЬНЫЕ ПОКРЫТОСЕМЕННЫЕ
Семейство тюльпанов - самые распространенные травянистые
растения;
- сухие или мясистые фрукты;
- подземный стебель - луковица,
гиацинт;
- декоративные растения, продукты
питания;

Семья пшеницы - травянистые, однолетние или


многолетние растения;
- полый стебель внутри называется
соломой;
- цветки собраны в соцветия;
- сухофрукт;
- за исключением камыша и камыша -
злаки, употребляемые в пищу человеком;
Имя и Фамилия …………………………………..

I. Выберите только один правильный ответ:


1. Покрытосеменные имеют:
а) семя, закрытое в плод б) пустое семя в) размножение спорами г) размножение
фрагментацией
2. Это однодольное покрытосеменное растение:
а) вишня б) липа в) роза г) тюльпан
3. Это двудольное покрытосеменное растение:
а) пшеница б) кукуруза в) картофель г) рис
4. Характер превосходства покрытосеменных над голосеменными:
а) наличие проводящих сосудов б) появление плода в) появление цветка г) появление
семени
5. Покрытосеменные классифицируются на одно- и двудольные по:
а) положение цветка б) форма корня в) состав семени г) жилка листа
II. Найдите 5 видов однодольных и 5 видов двудольных:

зерновые, вишня, тюльпан, липа , лилия, малина , подснежник, роза, камыш, дуб

Однодольные:

Двудольные:

III. Объясните, почему покрытосеменные растут намного быстрее, чем голосеменные


( в среднем по 50 см в год). Приведите 3 аргумента.
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Barem de corectare
Subiectul I – 5 puncte
1 – a; 2 – d; 3 – c; 4 – b; 5 – c; 5 x 1 punct = 5 puncte
Subiectul II – 4 puncte
Monocotiledonate: cereale, lalea, crin, ghiocel, papură
зерновые, тюльпан, лилия, подснежник, камыш
Dicotiledonate: cireș, tei, zmeur, trandafir, stejar
вишня, липа, малина, роза, дуб

III- У покрытосеменных более развитая проводящая система. Если у голосеменных


вода двигается вверх только по трахеидам, и ее ток весьма слабый, то у
покрытосеменных кроме этого появляются сосуды, по которым вода двигается
быстрее. И у голосеменных, и у покрытосеменных есть ситовидные трубки. По ним
двигаются органические вещества, полученные в результате фотосинтеза. У
покрытосеменных ситовидные трубки имеют более сложное строение.

- Покрытосеменные имеют более совершенные приспособления в расположении


листьев и веток. Это позволяет им более эффективно улавливать солнечный
свет, а значит, процесс фотосинтеза в них идет активнее.
- Среди покрытосеменных есть древовидные формы (кустарники и деревья) и
травы. Среди голосеменных трав нет. Отсюда можно считать, что травы среди
покрытосеменных — это более эволюционно новая жизненная форма. Ведь если
покрытосеменные произошли от голосеменных, а все голосеменные
древовидные, то первые покрытосеменные были скорее всего деревьями.

10 x 0,4 puncte = 4 puncte


Din oficiu – 1 punct
Выберите семена однодольных и двудольных растений из конверта и наклейте их
соответствующим образом на рабочий лист.

Двудольные Однодольные

S-ar putea să vă placă și