Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lectie

a) Date introductive:
Clasa a V-a
Data: 06 05 2011
Disciplina:Biologie
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Unitatea de invatare: Plante superioare
Tema: Angiosperme-Angiosperme dicotiledonate-Viţa de vie
Tipul lecţiei: mixtă -comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Timp: 50 min
Prof: Lenuţa Bulboacă

Resurse educaţionale
-procedurale: conversaţia, comparaţia, modelarea,explicaţia,demonstraţia;
-materiale:manual, planşe, fişe de lucru, calculator ;
Competenţe generale
1.Receptarea informaţiilor despre lumea vie
2.Explorarea sistemelor biologice
3.Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii
4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei
5.Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi a metodelor de lucru specifice biologiei în contexte noi

Competenţe specifice
1.1- identificarea unor grupe de specii din regnul Plante
1.2-stabilirea relaţiei factori de mediu-plante
1.4-explicarea alcătuirii generalea unei plante cu flori
2.1-utilizarea de metode şi mijloace adecvate explorării/investigării lumii vegetale
2.2-realizarea de activităţi experimentale şi interpretarea rezultatelor
3.1-reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.1-utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
4.2-prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare
5.1-utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor de biologie vegetală
Tipuri de activităţi cu elevii

- frontal ,individual şi pe grupe


Bibliografie:
1. Aurora Mihail, Aurel Ardelean, Gheorghe Mohan- Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura ALL Educational, Bucuresti 2007;
2. Ion Iordache., Ulpia Maria Leu, Ion Constantin- Metodica predarii-invatarii biologiei, Editura Solaris, Iasi 2004;
3. Gheorghe Mohan- Atlas de biologie, Editura Corint, 2003;
4. Naela Costică –Metodica predarii biologiei , Colecţia Didactica,Iaşi 2008.
b)Scenariul didactic

Nr. Etape şi Com- Activităţi desfăşurate Resurse


crt. forme de peten- Conţinuturi Profesor Elevi Procedura- Materi- Tem-
organizare ţe le ale porale
1. Moment Pregătirea Elevul de servici Conversaţia Planşe 2 min
organizato- materialului didactic. comunică lista
ric absenţilor. Se asigură
condiţiile optime pentru
Frontal desfăşurarea lecţiei.
Elevii îşi pregătesc
caietele şi creioanele.
2. Reactuali- Se verifică oral
zare lectia’’ Floarea- Răspund la intrebari:
soarelui ’’.
Frontal -Din ce grupă de -Floarea-soarelui
1.1 plante face parte aparţine angiospermelor Conversaţia Plansa 15 min
floarea-soarelui? dicotiledonate(plante cu Demonstra- Atlas
săminţa închisă in fruct ţia
şi embrionul cu două
cotiledoane).
1.2 -Ce fel de plantă - Floarea-soarelui este o
este floarea- plantă anuală , cultivată.
soarelui?
-Care este - Floarea-soarelui este
1.4 alcatuirea florii- alcatuită din:
4.1 soarelui? 1. radacina pivotantă;
2.tulpina înaltă,cu
maduvă şi acoperită cu
perişori ţepoşi;
3.frunzele au teacă
dezvoltată,peţiol
lung,limb mare,lăţit, cu
peri aspri;
4.florile sunt grupate în
capitul format din:
-flori sterile-5petale
galbene unite-pe
marginea capitulului
-flori fertile – pe tipul 5:
5sepale verzi,5petale
galbene unite într-un
tub,5stamine, un pistil;
5.fructul achene
mici,negre sau vărgate
6.sămânţa-închisă în
fruct, bogată în ulei.
1.2 -Cum se realizeaza Polenizarea se face cu
polenizarea ? ajutorul insectelor.
Grupe 1.1 -Dati exemple de Plante înrudite sunt: Observarea Calcula-
alte plante înrudite. salata, cicoarea, tor
muşeţelul,margareta,
crăiţa, cârciumăreasa,
dalia,păpădia, pălămida.
1.1 -Recunoaşteţi -Plantele expuse sunt: Explicaţia Material
2.1 plantele expuse şi păpădia-medicinală, biologic
5.1 precizaţi impor- muşeţelul-medicinală, viu
tanţa lor. cicoarea-alimentară, Fişe de
margareta-ornamentală. lucru

3. Captarea 1.4 - împarte diferite Elevii recunosc ramurile Observarea Material 3 min
atenţiei organe ale viţei de (coardele), frunzele şi biologic
vie.Cere elevilor să fructele de la viţa de vie. viu
Grupe le recunoască .

4. Anunţarea -comunică titlul Elevii notează în caiete. 2 min


temei Viţa de vie lecţiei .
Frontal
5. Dirijarea Conversaţie Planşă 25 min
învăţării euristică
-Este un arbust; Elevii notează în caiete.
Frontal 1.2 -Se intalneste în regiunea de
deal.
Alcatuirea viţei de vie : -distribuie fişele de
1.radacina lemnoasa sau documentare şi
ramuroasa; întreabă elevii tot
1.4 2.tulpina lemnoasa= butuc; de ce ştiu despre Elevii studiază fişele,
pe el se desprind braţele, structura viţei de organele plantei şi
Individual coardele şi lăstarii agăţători vie: cum este completează schiţa Observarea Planşă
prin cârcei; rădăcina, tulpina, lecţiei urmărind şi Conversaţie Fişe de
2.1 3.frunzele lobate şi dinţate pe frunza,floarea, materialul în ppt euristică docu-
4.1 margini; fructul. prezentat. Demonstra- mentare
4.2 -analizează răs- ţia Organe
4.flori- mici, verzi, grupate în punsurile elevilor şi ale
ciorchine; notează pe tablă plantei
-o floare este pe tipul 5 caracterele orga- Film ppt
formata din : 5 sepale, 5 petale nelor vegetative şi
verzi unite la vârf, 5 stamine şi de înmulţire.
2.1 un pistil;
Grupe 2.2 5.fructul- cărnos =bacă; - cere elevilor să
- grupate în ciorchine. analizeze fructul şi Elevii analizează cior- Experiment Struguri
6.seminţele – închise în fruct. să-l desfacă pentru chinii de strugure.Cu Observarea Bisturiu
a observa seminţe- ajutorul bisturiului şi a
le. lupelor elevii secţio-
nează baca şi observă
seminţele.
Individual Polenizarea- directă şi prin vânt -explică metodele Conversaţie
Înmulţirea- vegetativă prin de înmulţire euristică Film ppt
butăşire, altoire şi marcotaj. vegetativă cu Observare
4.2 ajutorul material- dirijată
5.1 ului ppt

Importanta viţei de vie : -cere elevilor să Elevii caută răspunsuri


-strugurii contin vitamine si precizeze impor- din cunoştinşele lor
5.1 zaharuri; tanţa cunoscută de generale. Conversaţie
-se consuma in stare proaspata ei.
Frontal sau sub formă de gemuri,
dulceturi, compoturi;
-la fabricarea vinului.

6. Fixare + - inventariază Raspund la intrebari Conversaţie Planşă 3 min


Feed-back principalele infor- observand materialul Fişe de
matii si observatii informativ în Power- docu-
cerand elevilor sa Point. mentare
dea raspunsuri ra- Organe-
pide, clare, le
concrete . plantei

7. Încheierea Elevii sunt apreciaţi 2 min


lecţiei pentru activitatea
depusă în cadrul orei
şi sunt notaţi
corespunzător
implicării.
SCHEMA LECTIEI

Angiosperme dicotiledonate
6. Viţa de vie

- Este un arbust;
- Se intalneste în regiunea de deal.

Alcatuirea viţei de vie :


1.radacina lemnoasa sau ramuroasa;
2.tulpina lemnoasa= butuc; de pe el se desprind braţele, coardele şi lăstarii agăţători prin cârcei;
3.frunzele lobate şi dinţate pe margini;

4.flori- mici, verzi, grupate în ciorchine;


-o floare este pe tipul 5 formata din : 5 sepale, 5 petale verzi unite la vârf, 5 stamine şi un pistil;
5.fructul- cărnos =bacă;
- grupate în ciorchine.
6.seminţele – închise în fruct.

Polenizarea- directă şi prin vânt


Înmulţirea- vegetativă prin butăşire, altoire şi marcotaj.

Importanta viţei de vie :


-strugurii contin vitamine si zaharuri;
-se consuma in stare proaspata sau sub formă de gemuri, dulceturi, compoturi;
-la fabricarea vinului.

S-ar putea să vă placă și