Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

I . PARTEA INTRODUCTIVĂ
1. Nume, prenume Budugan Paula Ioana
2. Şcoala Gimnazială Vața de Jos
3. Clasa: a VII-a
4. Disciplina: Biologie
5. Subiectul lecţiei: Floarea la angiosperme- funcții
6. Durata de desfăşurare a lecţiei:50 min
7. Obiectivul central (scopul) lecţiei. cunoasterea de către elevi a funcțiilor florii, care
asigură reproducerea și producerea de noi flori
8. Competențe specific
1.1 Sistematizarea informatiilor biologice din texte, filme, tabele, desene, scheme,
utilizate ca surse pentru exploatarea sistemelor biologice, a unor procese si fenomene
1.2 Realizarea independenta a unor activitati de investigare pe baza unor fise de lucru
elaborate de elev
1.3 Asumarea de roluri in cadrul echipei pentru rezolvarea sarcinilor de lucru
2.2 Expunerea, in cadrul unui grup, a informatiilor prezentate sub forma de modele,
grafice, texte, produse artistice, cu mijloace TIC, utilizand adecvat terminologia specifica
biologiei
3.2 Elaborarea unor algoritmi pentru realizarea unei investigatii

9. Obiectivele operaţionale
O1: Să identifice și să descrie părțile componente ale florii;
O2: Să specifice rolul polenizării și a fecundației în dezvoltarea plantelor
O3: Să deducă ce se formează din structurile florii în urma reproducerii

10. Tipul şi varianta de lecţie: lecţie mixtă


11. Resurse procedurale (metode de învăţământ): conversaţia euristică, explicaţia, modelarea,
observaţia, învăţarea prin descoperire
12. Resurse material: manual, planșă, atlase, prezentare power-point,filmuleț, fișă de
lucru,floare, fișă de evaluare

13. Forma de organizare a activităţii :frontal, individual, grup


14. Bibliografia:
Zoe Partin, Luminița Logofătu, Cezar Niculescu, Manual biologie clasa a 7a, CORINT, 2008
Florica Tibea, Manual biologie clasa a 7 a, Ed. Didactică și pedagogică,2016
Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran, Manual biologie clasa a 7 a, teora,
2012
II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Obiectivele Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea/


operaţionale (evenimentele) Timp
lecţiei

Organizarea -Pregăteşte materialul didactic. -se pregătesc pentru o nouă 2min


clasei -Notează în catalog elevii absenţii şi lecție
verifică dacă sunt condiţii optime
pentru desfășurarea lecţiei. -anunță absenții

-Reactualizarea unor cunoștințe -răspund la întrebările 5min


referitoare la reproducerea la profesorului
Reactualizarea angiosperme.
cunoștințelor
Ex. Care sunt elementele
componente ale unei flori? Ce este
pedunculul? Ce rol are receptaculul?
Care sunt învelișurile florale? Cum
se numesc organele de reproducere?

Captarea atenției -prezintă elevilor o ghicitoare despre -elevii gasesc răspunsul la 3min
albină ghicitoare

Are-un ac micuţ şi fin,


Zboară lin din floare-n floare,
Acul este cu venin
Iar polenu-i pe picioare
Anunțarea temei -enunță obiectivele lecției -notează titlul și ascultă 2min
și a obiectivelor -notează titlul lecției obiectivele enumerate

Transmiterea și -solicită elevilor să realizeze -observă alcătuirea unei Orală


însușirea noilor observații macroscopice asupra flori și rezolvă cerințele de Scrisă
cunoștințe alcătuirii unei flori și să rezolve fișa pe fișa de lucru 30min
de lucru.

O1 - solicită elevilor ca pe baza


cunostintelor asimilate anterior, la -își amintesc despre
Stiințe să identifice modalitațile în polenizarea realizată cu
care se poate realize polenizarea ajutorul vântului și
polenizarea realizată de
O2 -prezintă un filmuleț care descrie albine
funcțiile florii
-sunt atenţi la explicaţii.
-cu ajutorul filmulețului și indicând
pe materialul PowerPoint funcțiile -participă activ la oră,
florii, polenizarea și fecundația, răspunzând la întrebările
completeză schema lecţiei cu profesorului.
O3 noțiunile corespunzătoare. -stabilesc importanţa
polenizării și a fecundației
pentru plante.

-notează în caiete
Scrisă și orală
-cere elevilor să rezolve rebusul 8minute
Fixarea despre reproduerea la angiosperme -rezolvă rebusul
cunoștințelor și
feed-back
Schița lecției
Funcțiile florii la angiosperme

FLOAREA este organul ce asigură înmulţirea plantei.

Din floare se formează fructele şi seminţele prin următoarele procese:

1.Polenizarea este fenomenul de transport al polenului din anterele staminei pe stigmatul


gineceului.

a)Polenizarea direct (autopolenizare)-polenul de pe stamine ajunge pe stigmatul aceleiaşi flori.


b)Polenizare indirectă (încrucişată)-polenul de pe stamine ajunge pe stigmatul altei flori, dar care
aparţine aceleiasi specii.

Polenul poate fi transportat de: insecte si păsări, vânt sau chiar de om (polenizare artificială)

2.Fecundatia este fenomenul de unire a celulei bărbătesti din graunciorul de polen cu celula
femeiască din ovar, rezultând zigotul sau celula-ou. Prin diviziunea zigotului se formează
embrionul și apoi noua plantă.

În urma fecundaței:

 Ovarul se transformă în fruct


 Ovulul se transformă în sămânță
Fișă de lucru

Observații macroscopice asupra alcătuirii unei flori.

Mod de lucru:

 Observă floarea de angiosperme.


 Desprinde, cu o pensetă, fiecare parte a învelișului floral și așează-le, pe o coala, în formă
de cerc; lipește părțile învelișului floral cu scoci
 Desprinde staminele și observă gineceul
Fișă de evaluare

Rebus

S-ar putea să vă placă și