Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 03.06.2013

PROFESOR: FOTESCU CLAUDIA MIHAELA

UNITATEA ŞCOLARĂ: ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ MIRCEA CEL BĂTRÂN” CURTEA DE


ARGEŞ

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii

OBIECTUL ŞI CLASA: Biologie, clasa a V-a A

SUBIECTUL LECŢIEI: Caracterele generale ale angiospermelor monocotiledonate

NUMĂR ORE: 1 oră

SCOPUL LECŢIEI: sistematizarea cunoştinţelor şi consolidarea deprinderilor elevilor de a recunoaşte,


clasifica, caracteriza reprezentanţii principalelor grupe de angiosperme monocotiledonate; de a rezolva
fişele de lucru şi pe cele de autoevaluare, de a utiliza corect ustensilele şi instrumentele din laboratorul
de biologie.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1: - să descrie organele vegetative şi de înmulţire ale angiospermelor monocotiledonate;

O2: - să recunoască diferite angiosperme monocotiledonate;

O3: - să explice valoarea practică a acestor plante şi interdependenţa om-plante;

O4: - să precizeze însuşirile comune prin care se aseamănă între ele plantele monocotiledonate.

TIPUL LECŢIEI: recapitulare

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, observaţia, explicaţia, demonstraţia

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

1) pentru activitate în grupe: file de ierbar, plante naturale


2) pentru activitate individuală: fişe de lucru, fişe de autoevaluare

METODE DE EVALUARE: formativă prin chestionare orală şi prin fişa de autoevaluare

ORGANIZAREA ŞI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenimentele lecţiei Situaţii şi sarcini de învăţare


Moment E se pregătesc pentru oră, P verifică ţinuta E şi asigurarea materială a lecţiei;
organizatoric notează absenţii.
Captarea atenţiei şi P: Definiţi angiospermele monocotiledonate.
enunţarea E: Plante cu flori care au sămânţa închisă în fruct, embrionul are un singur
obiectivelor cotiledon.
P: Daţi exemple de angiosperme monocotiledonate.
E: Laleaua, grâul, porumbul.
P anunţă titlul şi prezintă obiectivele operaţionale ale lecţiei pe scurt şi pe
înţelesul copiilor.
Dirijarea învăţării S1 – Activitate frontală
P împarte E fişele de lucru, arătând ce trebuie să identifice pentru cele trei
plante monocotiledonate.
E lucrează. După expirarea timpului de lucru, P solicită E să arate rezolvarea
propusă de ei. E răspund, îşi autocorectează fişele.
S2 - Activitate frontală
P solicită E ca pe baza fişelor de lucru să stabilească însuşirile comune prin
care se aseamănă între ele cele trei plante monocotiledonate. Cu ajutorul E
întocmeşte schiţa lecţiei pe tablă. E răspund, discută şi îşi întocmesc schiţa
lecţiei în caiete.
Evaluare 1. Activitate individuală
P solicită fiecărui E să recunoască angiospermele monocotiledonate ce se află
pe masa de lucru . P intervine cu aprecieri.
2. Activitate individuală
P dă E fişa de autoevaluare şi anunţă timpul de lucru. E le completează . Prin
conversaţie euristică se stabilesc răspunsurile corecte. E urmăresc răspunsurile
şi identifică greşelile pe care le-au făcut, îşi trec nota la autoevaluare.

SCHEMA LECŢIEI LA TABLĂ

Caracterele generale ale angiospermelor monocotiledonate

• plante ierboase anuale, bienale sau perene

• rădăcina firoasă

• tulpini: - terestre ierboase goale sau pline de măduvă

- subterane: bulbi sau rizomi

• frunze simple cu nervuri paralele


• florile pe tipul 3
• fructe uscate sau cărnoase
• sămânţa cu un cotiledon
FIȘĂ DE LUCRU

ANGIOSPERME MONOCOTILEDONATE

Completează tabelul cu noțiunile învățate:

Planta Lalea Grâu Porumb


Rădăcină

Tulpină

Frunze

Flori

Fruct

Sămânță

Importanță
Numele și prenumele elevului…………………
Clasa……………..

FIȘĂ DE AUTOEVALUARE - Angiosperme monocotiledonate

I. Subliniază cu o linie angiospermele monocotiledonate:


păr, lăcrimioară, ovăz, varză, stuf, măceş, crin, grâu, sfeclă de zahăr, golomăţ . 3p
II. Încercuieşte răspunsul corect. Este valabil un singur răspuns : 2p
1. Rădăcinile la orez, porumb, ceapă, viorea sunt :
a) pivotante;
b) firoase;
c) rămuroase.
2. Ghiocelul, usturoiul, laleaua, ceapa au tulpini subterane numite:
a) bulb;
b) rizom;
c) tubercul.
3. Frunzele la grâu, crin, stânjenel, trestia de zahăr au nervuri:
a) principale şi secundare;
b) paralele.
4. Floarea la zambilă, ceapă, crin, ceapă, usturoi este :
a) simplă;
b) compusă ( inflorescenţă).
III. Notaţi cu A – dacă propoziţia este adevărată şi cu F – dacă este falsă : 2p
1. La monocotiledonate, nervurile frunzelor sunt întotdeauna ramificate. ( )
2. La porumb, florile bărbăteşti şi cele femeieşti, se găsesc pe aceeaşi plantă. ( )
3. Polenizarea la cereale se face cu ajutorul insectelor. ( )
4. Laleaua şi ghiocelul sunt plante perene. ( )
IV. Pentru realizarea unui obiect de decor o elevă are nevoie de 20 boabe de grâu, 20 boabe de
porumb, 18 seminţe de floarea soarelui, 15 nuci şi 10 castane.
Câte fructe uscate şi respectiv cărnoase îi sunt necesare elevei? 2p

Punctaj: oficiu→1p;
subiectul I.→3p(6×0,50p); subiectul II.→2p(4×0,50p);
subiectul III.→2p(4×0,50p); subiectul IV.→2p(2×1p);
total: 1p+3p+2p+2 p+2p =10p

Autoevaluare: oficiu→1p;
subiectul I………………….; subiectul II………………;
subiectul III………………….; subiectul IV………………
Total:…………………
Nota acordată de profesor:………………

S-ar putea să vă placă și