Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 23 martie 2010


Clasa: a IV- a C
Aria curriculară: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Stiinte ale naturii
Subiectul: Medii de viata. Relatii de hranire
Tipul lecţiei: predare-invatare
Scopuri:

S1 - imbogatirea cunoştinţelor privind caracteristicile diferitelor medii de viaţă şi a relaţiilor de hrănire ce apar între plantele şi animalele
specifice fiecăruia ;
S2 - discutarea unor seturi de lanturi trofice simple ;
S3 - dezvoltarea interesului şi a responsabilităţii pentru menţinerea unui mediu natural echilibrat, propice vieţii ;
S4- dezvoltarea spiritului de echipa.

Obiective de referinta :

O1.1.- sa identifice relatii intre partile componente ale unui sistem studiat;
O1.2.- sa descrie relatii intre sisteme din mediul inconjurator

Obiective operaţionale:
O1 - să definească mediile de viaţă şi relaţiile de hrănire ;
O2 - să clasifice mediile de viaţă după unele caracteristici ;
O3 - să identifice/ enumere plante şi animale specifice unui anumit mediu de viaţă ;
O4 - să stabilească legături în vederea realizării unor lanţuri trofice simple ;
O5 - să relaţioneze pozitiv cu membrii echipei din care fac parte;
O6 - să participle activ la lecţie, răspunzând tuturor solicitărilor ;
O7- să efectueze corect sarcinile de lucru(lipire, grupare) în conformitate cu cerinţele formulate ;

Metode şi procedee: conversaţia, observatia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, metoda florii de lotus;

Forme de organizare a activităţii: frontal, individual;


Resurse materiale: manualul, caietul, fişe de lucru, imagini cu medii de viaţă, jetoane mici reprezentând plante şi animale, marker, lipici,
plicuri.

Bibliografie:
Consiliul Naţional pentru Curriculum – „Programe şcolare pentru clasa a IV-a”, Bucureşti, 2005;
Stiinte ale naturii- manual clasa a- IV-a, E Ibric, M Chiriac, C Macri, Ed. TiparG 2006
„Metodica predării Stiintelor naturii la clasele I-IV”;
ABC –Ştiinţe ale naturii-Carte de lecturi, Editura ALL, 1999
Zoe Partin , Atlas zoologic şcolar , Editura Corint, Bucureşti, 2004

Timp: 45 minute
DESFASURAREA LECTIEI

Momentele Ob Conţinuturile învăţării Strategii didactice Evaluare


lecţiei op

1. Moment Se asigura conditiile necesare unei desfasurari optime a lectiei.


organizatoric Se asigura ordinea si disciplina,se pregatesc materialele
necesare.

2. Captarea Li se prezinta elevilor o serie de planse cu animale si plante - explicatia, -frontala


atentiei. cunoscute de ei si se discuta despre acestea. Se trage concluzia conversatia
Anunţarea ca animalele si plantele sunt diferite, traiesc in medii diferite,
temei se hranesc diferit si totusi au nevoie una de cealata pentru a
lectiei supravietui.

Se anunta titlul lectiei noi, se scrie la tabla si in caiete: „Medii


de viata. Relatii de hranire”.

2. Dirijarea O1 Se trece la realizarea schemei lectiei, la tabla si in caiete, -conversaţia, frontala,


invatarii O2 printr-o discutie interactiva cu elevii, ei aducandu-si aportul cu observatia, individuala
O3 cunostintele pe care le au la realizarea acestei scheme: explicaţia,
O4 Mediu de viata= totalitatea factorilor si conditiilor in care
traiesc vietuitoarele.
1. Mediul terestru
a) natural: campia, dealul, muntele, padurea
b)artificial: gradina, livada, via, parcul
2. Mediul subteran
3. Mediul acvatic
a) apa dulce: balta, lac, rau, fluviu
b)apa sarata: mare, ocean
4. Mediul aerian
Cele mai importante relatii intre vietuitoarele unui mediu
sunt relatiile de hranire.
lantul trofic= microorganisme- plante- animale erbivore-
animale carnivore- om
Exemplu: cereale-soarece-nevastuica-acvila
alge-peste-peste rapitor-barza
frunze-carabus-pasare insectivora-pasare
rapitoare

Sunt expuse la tabla planse reprezentand lanturi trofice mai -conversaţia


O5 simple, pe baza carora se va discuta. -explicaţia
O6 -observaţia
O7 Sunt impartite copiilor planse A4 reprezentand diverse medii -activitatea frontală
de viata si imagini micute, in plicuri cu plante si animale
specifice fiecarui mediu. Ei trebuie sa asambleze aceste doua
componente, pentru a realiza o imagine de ansamblu a
mediilor de viata si a plantelor si animalelor care le populeaza.
Vor lucra in echipe, ajutandu-se reciproc la realizarea
colajului.

Fiecare echipă subliniază cu roşu de pe propria fişă un - observatia


consumator primar şi cu albastru un consumator secundar.

Plansele astfel realizate vor fi expuse pentru a fi analizate.

Echipele se vor schimba si fiecare echipă va încerca să scrie


pe petalele florii de lotus cât mai multe îndemnuri pentru a - metoda florii de
ocroti natura. La finalul activităţii florile de lotus sunt lotus
asamblate pe tablă ; se citesc toate îndemnurile. Fiecare elev
este recompensat cu câte un ecuson ,,Copii, apăraţi natura ! 

6. Evalurea Elevii vor primi o fisa de evaluare pe care o vor rezolva explicaţia, exerciţiul, Individuala
individual. Exercitiile sunt explicate , se lamuresc eventualele problematizarea,
neclaritati.

7.Incheierea Elevii sunt apreciati pentru activitatea din timpul orei. Evaluare
activitatii. Pentru ora urmatoare vor avea de reprezentat printr-un desen individuala si
Tema pentru simplu o relatie inalntuita de hranire. colectiva
acasa
FISA DE EVALUARE

1. Dă cel puţin câte trei exemple de vieţuitoare care trăiesc în mediul:


a) terestru; ______________________________________________________
b) aerian: _______________________________________________________
c) acvatic: ______________________________________________________

2. Trasează săgeţi de la animale/plante spre mediul de viaţă în care se găsesc:

grădină pădure baltă

3. Alcătuieşte un lanţ trofic (relaţie de hrănire) selectând din lista următoare:


frunze, veveriţe, insecte, păsări, peştişori, varză, omizi, alune,
jderi, lupi, iepuri, ulii, plante acvatice, ştiuci

4. Scrie câte un lanţ trofic existent în:


a) grădina de legume:……………………………………………………………
b) baltă: ……………………………………………………………………….
c) pădure: ………………………………………………………………………

5. Completează cu A în dreptul propoziţiilor adevărate şi cu F în dreptul celor false:

Alături de plantele cultivate, în grădină cresc şi buruieni, pe care omul le îngijeste. ………….
Între plante şi vieţuitoare se stabilesc relaţii de hrănire. …………
Pădurile de foioase cresc pe vârfurile munţilor. ………..
Lupul, vulpea, căprioara, ursul, cerbul trăiesc în pădure. ………..
Rechinul trăieşte în baltă. ……..
Peştii mici se hrănesc cu plante acvatice, viermişori, insecte minuscule de apă. ………
DESCRIPTORII DE PERFORMANŢĂ

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Se urmăreşte modul în care elevii reuşesc:

O1 – să de exemple de vietuitoare care traiesc in diverse medii de viata;


O2 – să traseze sageti de la animale/plante la mediu de viata in care se gasesc;
O3 – să alcatuiasca un lant trofic simplu alegand din cuvinte date;
O4 – să scrie cate un lant trofic pentru medii de viata diferite;
O5 – să stabileasca valoarea de adevar a unor propozitii;

DESCRIPTORI DE PERFORMANTA

Calificativ/ Foarte bine Bine Suficient


item

I1 Dau cel putin cate 3 Dau cel putin cate 2 Dau cate un exemplu
exemple pentru fiecare exemple pentru fiecare pentru fiecare mediu de
mediu de mediu de viata:terestru, viata:terestru, aerian,
viata:terestru, aerian, aerian, acvatic; acvatic;
acvatic;

I2 Traseaza corect sageti Traseaza t sageti de la Traseaza sageti de la


de la plante/animale la plante/animale la plante/animale la mediul
mediul de viata in care mediul de viata in care de viata in care se gasesc,
se gasesc; se gasesc, in 2 dintre doar intr-un caz;
cazurile prezentate in
fisa;

I3 Alcatuiesc corect o Alcatuiesc o relatie de Alcatuiesc o relatie de


relatie de hranire, hranire, alegand hranire, alegand cuvinte
alegand cuvinte din cuvinte din lista,avand din lista, dar avand doua
lista; o greseala; greseli;

I4 Scriu corect cate un Scriu corect cate un Scriu corect cate un lant
lant trofic simplu lant trofic simplu trofic simplu pentru unul
pentru fiecare dintre pentru doua dintre dintre mediile de viata:
mediile de viata: mediile de viata: gradina de legume, balta,
gradina de legume, gradina de legume, padure;
balta, padure; balta, padure;

I5 Stabilesc corect Stabilesc valoarea de Stabilesc valoarea de


valoarea de adevar a adevar a jumatate adevar intr-un sfert din
tuturor propozitiilor dintre propozitiile date; propozitiile date;
date;

S-ar putea să vă placă și