Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Profesor:
Scoala
Clasa: a V-a
Disciplina: Biologie
Subiectul lectiei:Ecosistemul-biotop si biocenoza.Factorii de mediu si specii reprezentative
Scopul lectiei:intelegerea interactiunii dintre factorii cu viata si factorii fara viata
Obiectivele operationale:
O1:Sa defineasca notiunile de biotop,biocenoza si ecosistem
O2:Sa identifice medii diferite de viata.
O3:Sa recunoasca adaptari ale organismelor la mediul de viata(interactiunea biotop-biocenoza)
O4:Sa clasifice ecosistemele.
Tipul de lectie:insusirea de noi cunostinte
Resurse procedurale:observatia,conversatia euristica,demonstratia.
Resurse materiale:manual,fise de evaluare.
Tipul de organizare a activitatii:frontal,individual,pe grupe.
Bibliografie:Silvia Olteanu,Stefania Giersch,Iuliana Tanur,Camelia Manea,Teodora Lazar-Biologie,manual clasa a V-a,Corint,2017.
Desfasurarea lectiei

Obiectivele Etapele lectiei Activitatea profesorlui Activitatea elevilor Evaluarea


operationale
1.Moment Profesorul face prezenta si Se pregatesc pentru ora.
organizatoric noteaza elevii absenti.
2.Reactualizarea Face o verificare orala a Raspund intrebarilor
cunostintelor din notiunilor asimilate in lectia adresate.
lectia anterioara anterioara:
Care sunt factorii cu viata din
mediu?Dar cei fara viata?
Dati exemple.
3.Anuntarea temei si a Anunta noua tema. Scriu titlul lectiei in caiete.
obiectivelor. Prezinta obiectivele
operationale.
Noteaza titlul lectiei pe tabla.
4.Prezentarea optima
a continutului si
dirijarea invatarii. Cere elevilor sa identifice Elevii identifica mediul
mediul de viata ilustrat in ilustrat:acvatic-lacul
O1 manual.
Adreseaza intrebare: Raspund la intrebare:din
Din ce este alcatuit un mediu factori fara viata si factori cu
de viata? viata.
Defineste biotopul=totalitatea
factorilor abiotici(fara viata)
din mediu.
Defineste
biocenoza=totalitatea
factorilor biotici(cu viata) din
mediu.
Defineste
ecosistemul=biotop+biocenoz
a Noteaza definitiile in caiet.
Noteaza pe tabla definitiile.
O2-O3 Urmaresc imaginile din
Cere elevilor sa observe manual:identifica mediile de
imaginile din manual si sa viata(subteran,terestru,aerian
identifice mediile de viata acvatic) si recunosc adaptari
prezentate.Apoi tot pe baza ale organismelor la acestea.
acestor imagini,cere sa
recunoasca adaptari ale
organismelor la mediile de
O4 viata identificate. Raspund la
Adreseaza intrebare:Ce fel de intrebare:ecosistem acvatic.
ecosistem este imaginea cu
lacul prezentat la inceputul
lectiei? Observa imaginile,citesc
Cere elevilor sa observe si sa textul si clasifica
clasifice ecosistemele pe baza ecosistemele:naturale si
imaginilor si textului din artificiale.
manual.

Completeaza schema lectiei


Completeaza schema lectiei pe in caiet.
tabla.
5.Conexiunea Cere elevilor sa resolve jocul Fiecare elev impreuna cu Orala
inversa(feed-back) de rol prezentat in manual. colegul de banca rezolva
cerintele prezentate in
exercitiu.
6.Evaluarea Distribuie cate o fisa de Rezolva fisa de evaluare. Scrisa
evaluare fiecarui elev. Fisa de evaluare.
SCHEMA TABLEI

ECOSISTEMUL-BIOTOP SI BIOCENOZA
FACTORII DE MEDIU SI SPECII REPREZENTATIVE

BIOTOPUL=totalitatea factorilor ABIOTICI(fara viata) din mediu:sol,apa,aer,temperatura,umiditate,


BIOCENOZA=totalitatea factorilor BIOTICI(cu viata) din mediu:bacterii,ciuperci,plante,animale.
ECOSISTEMUL=BIOTOP+BIOCENOZA
Mediile de viata sunt:
 terestru
 subteran
 acvatic
 aerian

Fiecare organism prezinta adaptari la mediul de viata in care traieste(ex:aripile la pasari).


In functie de interventia omului,ecosistemele se clasifica in:
1.naturale:
 terestre(ex:pajistea,padurea)
 subterane(ex:pestera)
 acvatice(ex:lacul,raul)

2.artificiale(create de om):
 terestre(ex:livada,gradina)
 acvatice(ex:acvariul,crescatorii de pesti,scoici)
NUME:

FISA DE EVALUARE

Plasati urmatorii factorii in rubrica corespunzatoare tabelului de mai jos:urs,nisip,broasca de


lac,trestie,peste,brad,vulpe,papura,lup,caprioara,nuferi,ciocanitoare,stanci,ferigi.

BIOTOP BIOCENOZA
PLANTE ACVATICE PLANTE TERESTRE ANIMALE ANIMALE
ACVATICE TERESTRE

14x0,5=7p
3p oficiu

S-ar putea să vă placă și