Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

la BIOLOGIE
realizat în clasa a XII-a, profil umanist

Tema: Poluarea ecosistemului acvatic şi protecţia lui


Tipul lecţiei: Lecţie de asimilare a cunoştinţelor
Durata: 45 min.
Demersul formării competenţelor
Competenţe de bază în ştiinţe (biologie)
Competenţa de a proiecta acţiuni de ocrotire a biodiversităţii şi a ecosistemelor.

Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare şi rezolvare a


unor situaţii problemă

Obiectivele operaţionale:

Elevul va fi capabil:
1. Să identifice pe baza informaţiei din text factorii poluării ecositemului acvatic.
2. Să descrie pe baza observaţiei sursele poluării ecosistemelor.
3. Să stabilească corelaţii pe baza textului, între ecosistemul acvatic şi cel terestru.
4. Să interpreteze, pe baza observaţiilor factorii specifici mediului acvatic.
5. Să propună idei pentru ameliorarea ecosistemelor utilizînd surse de specialitate.

Bibliografia:
Curriculum la disciplină
Manual de biologie, clasa XII-a
Etapele lecţiei Obiective Conţinutul informational Tehnologia Evaluarea
operaţionale didactică
Momentul SD1  Activitatea Verificăm
organizatoric Generalizaţi fraza următoare într-o frontal corectitudinea
noţiune.  Conversaţi răspunsului
Ansamblu format din biotop și biocenoză, în cadrul
căruia se stabilesc relații strânse atât între
e
organisme, cât și între acestea și factorii abiotici.
 Notaţi noţiunea în careu

Reactualizarea SD2 Reactualizăm


cunoştinţelor  Completaţi rubricile : “Ştiu”, “Vreau să  Activitate cunoştinşele
ştiu” , “Am învăţat” ale tabelului: frontal căpătate
 Ştiu-vreau anterior
Despre ecositem să ştiu-am
Stiu vreau să ştiu am învăţat învăţat
 Lucrul cu
tabelul
Comunicarea O1 SD3 Verificăm
cunoştinţelor noi Tema: Ecositemul acvatic şi cel  Activitate corectitudinea
terestru individual formulării
 Citiţi textul “ Ecosistemul” , alineatele definiţiei prin
1 şi 2.  Activitate evaluarea
 Scrieţi noţiunea de ecositem acvatic. în grup frontal

O2 SD4  Lucrul cu Evidenţiem


 Citiţi alineatele 3-5 textul particularităţil
 Prezentaţi într-un grafic datele e
statistice privind poluarea  Lucrul cu ecositemului
ecosistemelor acvatice din Republica graficul acvatic prin
Moldova evaluare
 Conversaţi reciprocă
e
SD5 Verificăm
O3  Citiţi alineatele 6-12  Lucrul cu rezolvarea
 În ce măsură poluarea ecosistemelor textul sarcinilor
dăunează lumii animale şi celei didactice prin
vegetale?  Lucru cu prezentarea
imagini(ima orală a
gini cu răspunsurilor.
ecositeme
acvatice şi
terestre
Astfel, ecosistemul cuprinde poluate , cu
toatlitatea vieţuitoarelor unei animale
biocenoze, alcătuind o unitate afectate de
natural, ce necesită a fi protejat de poluarea
acţiunile antropice. acestora.

SD 6

O4  Enumeraţi asemănările şi deosebirile Evidenţiem că


dintre factorii poluării antropogeni şi factorii
cei naturali a ecosistemului terestru.  Activitate antropogeni
în grup de poluare
 Sinteză sunt mult mai
 Analiză periculoşi
 Conversaţi decît cei
e naturali.

SD 7
O5  Propuneţi cel puţin 3 soluţii pentru Menţionăm
rezolvarea problemei: locuieşti în necesitatea
preajma unui lac, în care de obicei te de a evita
scalzi vara, datele din laborator au  Activitate poluarea
identificat soluţii nocive,ce soluţii vei individual ecositemelor
propune pentru ameliorarea calităţii  Exerciţiu acvatice.
apei.  conversaţie

Tema pentru Studirearea temei Poluarea


acasă ecosistemelor acvatic şi terestru
Rezolvarea SD7 din manual, şi
următoarea sarcină didactică:
 Scrie un referat în care să reflecţi
dispariţia anumitor specii de plante în
urma poluarii ecositemului terestru.
 Intitulează referatul
 Anexează referatul la această team
Etapele lecţiei Obiectivele operaţionale Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea
Momentul - notează absenţii - răspund
organizatoric - organizează clasa cerinţelor
Elevul va fi capabil: - org. materialele - pregătesc
1. Să identifice pe - creează un climat materia
baza informaţiei cooperant lele solicitate;
din text factorii - se aşează la locurile
indicate
poluării - formează motivaţia
Reactulizarea ecositemului Verificare frontal
studiului Poluarea
cunoştinţelor acvatic. ecosistemelor -elaborează răspunsurile
-subliniază importanţa la cerinţe;
evitării poluării - autoevaluează
ecosistemelor acvatic şi
2. Să descrie pe baza terestru
observaţiei sursele
poluării - mediază opiniile
ecosistemelor. -stabileşte schema

3. Să stabilească
corelaţii pe baza Observare
-solicită elevilor să identifice
Evocare textului, între factorii de risc asupra
sistematică
ecosistemul ecosistemelor; -identifică aliniatele:
- notează pe tablă titlul, factorii de risc
acvatic şi cel
monitorizează elevii -notează în caiete
terestru. -prezează obiectivele
4. lecţiei;
5. Să interpreteze, pe
baza observaţiilor
factorii specifici
mediului acvatic.
6. Să propună idei -asigură
Dobîndire de pentru
noi cunoştinţe ameliorarea
ecosistemelor
utilizînd surse de
specialitate.

S-ar putea să vă placă și