Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECTIE

Şcoala: L.TH.”ALEXANDRU MACEDONSKI”MELINEȘTI


Profesor: Vasile Liliana
Data: 19.02.2021
Clasa: a XII-a A
Aria curriculară: Matematica si stiinte ale naturii
Ore: 1h/sapt
Obiectul: Biologie
Unitatea de învăţare: Ecologie umană
Tema: Verificarea cunoștințelor privind noțiunile de Ecologie umană,studiate.
Scopul lecţiei: Evaluarea si autoevaluarea cunostintelor elevilor cu privire la – evoluția ecosistemelor și impactul omului
asupra mediului!
Tipul lecţiei: Lectie de verificare, evaluare si notare – lectie de verificare prin test de evaluare.
Competente generale:
- 1. Receptarea informaţiilor din lumea vie
- 3. Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii
- 5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi a metodelor de lucru ale biologiei în contexte noi
Competente specifice:
- 1.2 Descrierea apariției și evoluției unei boli respiratorii, .
- 3.2 Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare, experimentare şi rezolvare a unor situaţii
problemă
- 5.1 Demonstrarea unui mod de gândire responsabil în luarea unor decizii
- 5.2 Demonstrarea înţelegerii consecinţelor propriului comportament în raport cu starea de sănătate
Competente derivate:
- Sa defineasca notiunile de : biotop, biocenoză, ecosistem, poluare, supraexploatare ;
- Sa recunoasca principalele repercursiuni ale neglijenței mediului,asupra sănătății;
- Sa recunoască structurile implicate în stabilitatea unui ecosistem : producători, consumatori, descompunători !;
- Sa utilizeze corect terminologia insusită ;
- Sa argumenteze importanta teoretica si practica a impiedicarii apariției problemelor respiratorii,prin respectarea
normelor de protecție ecologică ;
- Resurse procedurale:
 exercitiul;
 comparatia
 problematizarea
b) Resurse materiale:
 Testul de evaluare
c) Forma de activitate: individual.
Locul de desfăşurare : sala de clasă ;
Evaluare :scrisă- Test de evaluare.
Timp: 50 minute
Bibliografie :
 MEN – programa scolară biologie, aria curriculară matematică şi ştiinţe ale naturii.
 Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la
disciplina biologie, Ed Arves 2007.
 Stelica Ene, Gabriela Brebenel, Elena Emilia Iancu- Manual biologie clasa a XIIa , Editura: Gimnasium 2007
  Stelica Ene, Ofelia Tanase, Nicoleta Aron, Cecilia Raducu- Ghid Bacalaureat de nota 10 pentru clasele XI-XII,
 Editura: Gimnasium, 2021
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII RESURSE
NR. ETAPELE TEM
MATER PROCED
CRT LECŢIEI ACTIVITATE PROFESOR ACTIVITATE ELEVI POR
IALE URALE
ALE
1. Moment - verifica prezenta elevilor si daca - se pregǎtesc pentru ora 2min
organizatoric sunt conditii optime pentru in curs
desfasurarea orei.
2. Pregatirea elevilor - elevii au fost anuntati inca de la - au recapitulat lectiile si 3min
pentru verificare ora precedenta in legatura cu sunt pregatiti pentru a
desfasurarea unei lectii de raspunde la intrebari si a
verificare, evaluare si notare cu completa testul
tema “Noțiuni de ecologie umană“
3. Prezentarea - elevii isi reamintesc notiunile - urmaresc obiectivele 5 min Conversa
competentelor referitoare la lectiile lectiei Tabla tia
urmarite “Caracteristicile Ecosistemelor Creta
Antropizate, Deteriorarea
Ecosistemelor, Deteriorarea
Mediului Prin Poluare,Efectele
deteriorări ecosistemelor asupra
sănătății”, ii informez asupra
competentelor urmarite pe
parcursul acestei lectii.
4. Obtinerea - distribuirea fiecarui elev testul de - se gandesc si rezolva 30 Conversa
performantei evaluare pe care urmeaza sa il testul min tia
prin activitatea completeze si sa il rezolve.
independenta
(desfasurarea testului)
5. Predarea testului - elevii sunt rugati sa predea -elevii predau testele cu 3 min Fisa de Exercitiul
lucrarile profesorului. raspunsurile lor evaluare
profesorului
- dupa ce elevii predau testele, - urmaresc raspunsurile 7 min
6. Asigurarea impreuna cu profesorul se stabilesc si identifica greselile pe Conversa
transferului raspunsurile corecte. care le-au facut. tia
Problemat
izarea
Nume si Prenume:
Test de evaluare Clasa a XII-a A
Ecologie umană.
Nr. 1

Subiectul I (5p)
A. Completați spațiile libere din afirmația următoare, astfel încât aceasta să fie corectă. (0,5p)
Ecosistemul este format din………………….. și ………………………..

B. Indicați două modalități prin care se face supraexpoatarea resurselor naturale în ecosistemele terestre. (0,5p)

C. Selectați răspunsul corect. (3p)


1. Consumatorii secundari dintr-o biocenoză sunt:
a) Plantele verzi
b) Descompunătorii
c) Animalele fitofage
d) Animalele carnivore
2. Este agroecosistem:
a) Iazul
b) Cultura de grâu
c) Lacul de baraj
d) Heleșteul
3. Efectul de seră se datorează:
a) Exploziilor solare
b) Culturilor practicate în sere
c) Acumulărilor de gaze emise în atmosferă
d) Pășunatului excesiv
4. Un ecosistem antropizat se caracterizează prin:
a) număr mare de specii
b) lanţuri trofice lungi
c) aport suplimentar de energie
d) reţele trofice complexe
5. Principalii poluanţi care participă la formarea ploilor acide sunt:
a) metanul şi benzenul
b) dioxidul de sulf şi dioxidul de azot
c) acidul carbonic şi freonul
d) ozonul şi dioxidul de carbon
6. Ecosistemele naturale pot fi deteriorate prin:
a) Fertilizare
b) Împădurire
c) Irigație
d) Suprapășunat

D. Citiți, cu atenție, afirmațiile următoare. Dacă apreciați că afirmația este adevărată, scrieți în dreptul cifrei
corespunzătoare afirmației, litera A. Dacă apreciați că afirmația este falsă, scrieți în dreptul cifrei corespunzătoare
afirmației, litera F și modificați parțial afirmația pentru ca aceasta să devină adevărată. (1p)
1. Ecosistemele antropizate conțin un număr mare de specii.
2. În agroecosisteme plantele spontane sunt consumatori de ordinul I.
3. Agroecosistemele sunt dependente de acțiunea factorului antropic.
4. Oxigenarea apei constituie o caracteristică de bază în bonitarea iazurilor.

Subiectul II (2 p)
1. În 80 de ani, defrişarea pădurilor a dus la reducerea suprafeţei de la 90000 de hectare la 60000 de hectare, 6% din suprafaţa
rămasă fiind afectată de dăunători. Menţionaţi care sunt efectele distrugerii pădurilor şi ce suprafaţă de păduri a rămas după
atacul dăunătorilor?
A. aridizarea climei si eroziunea solului, 56400 ha
B. creşterea temperaturii şi scăderea cantităţii de precipitaţii, 1800 ha
C. scăderea temperaturii şi creșterea cantităţii de precipitaţii, 24000 ha
D. schimbarea climei şi stabilizarea solului, 5400 ha
2. Un lac situat în apropierea unui complex avicol suferă un proces de eutrofizare.
a. Care este cauza înmulţirii exagerate a plantelor acvatice?
b. Ce modificări chimice prezintă apa lacului după supraaglomerarea plantelor?
c. Care este măsura eficientă în procesul de reconstrucţie ecologică a lacului?
a b c
A Poluarea apei cu metale Scăderea transparenţei Închiderea complexului
grele apei avicol

B Creşterea concentraţiei Creşterea temperaturii Supraînălţarea


dioxidului de carbon apei malurilor
atmosferic

C Degradarea calităţii solului Creşterea numerică a Curăţarea canalelor de


speciilor fitofage scurgere a apelor uzate

D Creşterea cantităţii de Scăderea concentraţiei Tratarea apelor uzate la


nutrienţi de oxigen ieşirea din complexul
avicol

Subiectul III (2 p)

Ecosistemele antropizate sunt create și dirijate de om, pentru satisfacerea necesităților sale de viață.
a) Definiți noțiunea de ecosistem. (0,25p)
b) Precizați trei tipuri de ecosisteme terestre antropizate.(0,75p)
c) Alcătuiți un minieseu intitulat ”Efectele poluarii asupra sistemului respirator”. În acest scop, enumerați opt noțiuni
specifice acestei teme. Construiți, cu ajutorul acestora, un text coerent, format din patru – cinci fraze, folosind corect și în
corelație noțiunile enumerate. (1p)

Notă: Se acordă 1 punct din oficiu. Timp de lucru: 1 oră


Barem de corectare și notare
Nr. 1
Subiectul I 4p

A. Biotop si Biocenoză 2 x 0,25p = 0,5 p

B. Defrișarea pădurilor, suprapășunat 2 x 0,25p = 0,5p

C.
1. d
2. b
3. c 6 x 0,5 p = 3p
4. c
5. b
6. d

D.
1. F (mic) 0,15 +0,20 = 0,35p
2. F (producători) 0,15 +0,20 = 0,35p
3. A 0,15p
4. A 0,15p

Subiectul II 2p

1. A
2. D

Subiectul III 2p

a) Ecosistemul- relatia dinte biotop si biocenoza


0,25p
b) Trei ecosisteme antropizate terestre: cultura de legume, cultura de legume, cultura de pomi fructiferi.
3 x 0,25p = 0,75p
c) Ecosistemul așezărilor umane 1p
enumerarea celor opt noțiuni specifice temei: 0,8p
minieseu: 0,2p

Oficiu 1p

Total 10 p

S-ar putea să vă placă și