Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie

Numele: Marița Magdolna


Școala: Școala Gimnazală Acâș
Clasa: a -VI-a
Data: 18.02.2019
Disciplina: Biologie
Subiectul: Circulația la plante
Scopul lecției: Înțelegerea circulației la plante și rolul ei în procesul de fotosinteză.
Obiective operaționale: - la sfârşitul lecției sub îndrumarea profesorului și pe baza observațiilor făcute elevii vor fi capabili:

O1- să denumească factorii care influențează circulația


O2 –să enumere zonele rădăcinii și rolul lor;
O3 – să identifice țesuturile conducătoare;
O4 –să argumenteze rolul circulației în procesul de nutriție.

Resurse materiale: manual, fişe de lucru, ustensile de laborator, floare.


Resurse procedurale: observarea dirijată şi nedirijată, descrierea, conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, învăţarea prin descoperire.
Tipul lecției: Mixt
Tipul de organizarea activităţii: activitate frontală, activitate individuală.
Instrumente de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale
Secvenţele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Evaluare
didactice op. Materiale Procedurale
Moment
organizatoric - notarea absenţelor, pregătirea - elevii se pregătesc pentru
materialelor; lecţie; -didactice explicaţia
- se împart fişele de lucru.

Reactualizarea Înainte de a trece la lecţia nouă,


cunoştinţelor profesorul pune întrebări în scopul
reevocării noţiunilor învățate: -frontală
- Care sunt organele plantei -conversația
care participă la elaborarea
substanțelor nutritive? Elevii răspund la întrebări.
- Ce formă au rădăcinile?
- Cum își îndeplinesc rolul
circulației în procesul de
nutriție?
Captarea atenţiei şi Rog elevii să observe garoafa verde,
trezirea interesului care înainte era albă.
pentru tema lecţiei Elevii observă floarea . floare - explicaţia
Cum se poate ?

Anunţarea temei şi Scriu titlul lecției pe tablă -explicația


a obiectivelor Circulația la plante
operaționale Anunț obiectivele lecției. -fișe de lucru -observarea
- factorii care influențează Elevii notează în caiete titlul sistematică
circulația la plante; lecţiei și ascultă explicația
- zonele rădăcinii și rolul lor; profesorului.
- identificarea țesuturilor
conducătoare;
- rolul circulației apei în
procesul de nutriție.

Dobândire de noi O1 Pe baza fig.1de pe fișa de lucru și cu


cunoştinţe prin ajutorul cunoștințelor anterioare Elevii identifică factorii
activitate de învă- elevii enumeră factorii care abiotici și locul fotosintezei.
ţare dirijată de influențează circulația, locul și Observarea
profesor modul de preparare a substanțelor -explicaţia sistematică
nutritive. - fişa de
- Cu ajutorul mulajului rădăcinii și Elevii enumeră importanţa pe activitate
desenului identific zonele rădăcinii și care ei o identifică la aceste Demonstra-
împreună cu elevii concluzionăm zone. - ţia cu
rolul fiecărei zone. ajutorul Observarea
- Cu ajutorul figurii din manual și -elevii sunt atenţi la materialului sistematică
ceea de pe fișă, pe baza observării explicaţiile profesorului viu.
garoafei elevii identifică țesuturile -observarea
conducătoare. fişa de dirijată
-Circulația o dovedește floarea activitate
colorată și experimentul pregătit
pentru ora viitoare cu scopul de
observare a țesuturilor conducătoare explicaţia
prin peparat microscopic.
Elevii notează schiţa tablei în
După analiza răspunsurilor se caietele lor.
finalizează schiţa tablei.
Fixarea Cu ajutorul unui rebus întocmit - elevii participă activ la
performanţelor împreună cu elevii, folosind numai întocmirea rebusului. -rebus -conversaţia
noțiunile însușite pe parcursul - elevii răspund la întrebări
activității. Se pun întrebări întregii
clase.
Evaluare Se fac aprecieri verbale -aprecieri -frontală
asupra activităţii elevilor. verbale
Schița tablei

Circulația la plante

- seva brută frunză - fotosinteză

rădăcină

Țesut conducător lemnos, xilem: - seva brută

- celule cilindrice goale în interior, dispuse cap la cap formând tuburi;


- seva brută: apă+săruri minerale;
- ascensiunea este asigurată prin transpirația frunzelor.

Țesut conducător liberian, floem:- seva elaborată;


- celule cu pereți despărțitori perforați - plăci ciuruite;
- circulația sevei se realizează în sens ascendent și descendent;
- se depozitează în diferite organe ca rezerve nutritive.

S-ar putea să vă placă și