Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC DE SCURT DURAT la BIOLOGIE realizat n clasa a XII-a, profil umanist

Tema: Poluarea ecosistemului acvatic i protecia lui Tipul leciei: Lecie de asimilare a cunotinelor Durata: 45 min. Demersul formrii competenelor
Competene de baz n tiine (biologie)
Competena de a proiecta aciuni de ocrotire a biodiversitii i a ecosistemelor. Elaborarea i aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare i rezolvare a unor situaii problem

Obiectivele operaionale: Elevul va fi capabil:


1. 2. 3. 4. 5. S identifice pe baza informaiei din text factorii polurii ecositemului acvatic. S descrie pe baza observaiei sursele polurii ecosistemelor. S stabileasc corelaii pe baza textului, ntre ecosistemul acvatic i cel terestru. S interpreteze, pe baza observaiilor factorii specifici mediului acvatic. S propun idei pentru ameliorarea ecosistemelor utiliznd surse de specialitate.

Bibliografia:
Curriculum la disciplin Manual de biologie, clasa XII-a

Etapele leciei Momentul organizatoric

Obiective operaionale

Coninutul informaional SD1 Generalizai fraza urmtoare ntr-o noiune.


Ansamblu format din biotop i biocenoz, n cadrul cruia se stabilesc relaii strnse att ntre organisme, ct i ntre acestea i factorii abiotici.

Tehnologia didactic Activitatea frontal Conversaie

Evaluarea Verificm corectitudinea rspunsului

Notai noiunea n careu

Reactualizarea cunotinelor

SD2 Completai rubricile : tiu, Vreau s tiu , Am nvat ale tabelului: Despre ecositem Stiu vreau s tiu am nvat

Activitate frontal tiu-vreau s tiu-am nvat Lucrul cu tabelul Activitate individual Activitate n grup Lucrul cu textul

Reactualizm cunotinele cptate anterior

Comunicarea cunotinelor noi

O1

O2

SD3 Tema: Ecositemul acvatic i cel terestru Citii textul Ecosistemul , alineatele 1 i 2. Scriei noiunea de ecositem acvatic. SD4 Citii alineatele 3-5 Prezentai ntr-un grafic datele statistice privind poluarea ecosistemelor acvatice din Republica Moldova

Verificm corectitudinea formulrii definiiei prin evaluarea frontal

Evideniem particularitil e Lucrul cu ecositemului graficul acvatic prin evaluare Conversaie reciproc Lucrul cu textul Verificm rezolvarea sarcinilor Lucru cu didactice prin imagini(ima prezentarea gini cu oral a ecositeme rspunsurilor. acvatice i terestre poluate , cu animale afectate de poluarea acestora.

O3

SD5 Citii alineatele 6-12 n ce msur poluarea ecosistemelor duneaz lumii animale i celei vegetale?

Astfel, ecosistemul cuprinde toatlitatea vieuitoarelor unei biocenoze, alctuind o unitate

natural, ce necesit a fi protejat de aciunile antropice.

SD 6 O4 Enumerai asemnrile i deosebirile dintre factorii polurii antropogeni i cei naturali a ecosistemului terestru. Evideniem c factorii Activitate antropogeni n grup de poluare Sintez sunt mult mai Analiz Conversaie periculoi dect cei naturali.

O5

SD 7 Propunei cel puin 3 soluii pentru rezolvarea problemei: locuieti n preajma unui lac, n care de obicei te scalzi vara, datele din laborator au identificat soluii nocive,ce soluii vei propune pentru ameliorarea calitii apei.

Menionm necesitatea Activitate de a evita individual poluarea Exerciiu conversaie ecositemelor acvatice.

Tema pentru acas

Studirearea temei Poluarea ecosistemelor acvatic i terestru Rezolvarea SD7 din manual, i urmtoarea sarcin didactic: Scrie un referat n care s refleci dispariia anumitor specii de plante n urma poluarii ecositemului terestru. Intituleaz referatul Anexeaz referatul la aceast tem

Etapele leciei Momentul organizatoric

Obiectivele operaionale

Activitatea profesorului Activitatea elevului


- noteaz absenii - organizeaz clasa - org. materialele - creeaz un climat cooperant - rspund cerinelor - pregtesc materia lele solicitate; - se aeaz la locurile indicate

Evaluarea

Elevul va fi capabil:
1. S identifice pe baza informaiei din text factorii polurii ecositemului acvatic.

Reactulizarea cunotinelor

2. S descrie pe baza observaiei sursele polurii - mediaz opiniile -stabilete schema ecosistemelor. 3. S stabileasc corelaii pe baza textului, ntre ecosistemul acvatic i cel terestru. 4. 5. S interpreteze, pe baza observaiilor factorii specifici mediului acvatic. 6. S propun idei pentru ameliorarea ecosistemelor utiliznd surse de specialitate.

- formeaz motivaia studiului Poluarea ecosistemelor -subliniaz importana evitrii polurii ecosistemelor acvatic i terestru

-elaboreaz rspunsurile la cerine; - autoevalueaz

Verificare frontal

Evocare

-solicit elevilor s identifice factorii de risc asupra ecosistemelor; - noteaz pe tabl titlul, monitorizeaz elevii -prezeaz obiectivele leciei;

-identific aliniatele:
factorii de risc -noteaz n caiete

Observare sistematic

Dobndire de noi cunotine

-asigur

S-ar putea să vă placă și