Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic: cls. a VIII.

a
Realizat de prof. Cristian Aurelia

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: S.08. Fini


Profesor: Cristian Aurelia
Data: 23.04.2010
Clasa: aVIII-a
Unitatea de nvare: Echilibre n ecosistem
Lecia: Ecosisteme antropizate
Tipul de lecie: dobndire de cunotine
Locul de desfurare: sala de clas

Competene europene:
- A nva s nvei;
- Comunicare n limba matern;
- Competene n utilizarea noilor tehnologii informaionale i de comunicaie;
- Competene n matematic i competene n tiine i tehnologii
Competene generale
2 . Explorarea sistemelor biologice
4. Comunicarea oral i scris utiliznd corect terminologia specific biologiei.
5. Transferarea i integrarea cunotinelor i metodelor de luctu specifice biologiei
n contexte noi.
Competene specifice
1.3. Compararea unor tipuri de ecosisteme naturale i antropizate
2.1. Utilizarea de mijloace i metode adecvate investigrii ecosistemelor
3.2. Elaborarea i aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare i rezolvare a
unor situaii problem.
4.1. Formarea deprinderilor de documentare i comunicare.
5.1.Demonstrarea unui mod de gndire ecologic n luarea unor decizii.
Concepte operaionale
Cognitive:
C1. definete noiunea de ecosistem antropizat;
C2. identific tipurile de ecosisteme antropizate;
C3. descrie elemente caracteristice ecosistemelor antropizate
Formative:
C4. compar ecosistemele naturale cu cele antropizate;
C5. argumenteaz importana ecosistemelor antropizate.
Atitudinale:
C6. formuleaz aprecieri obiective, argumentate cu privire la pstrarea ecosistemelor
naturale.

Evaluarea: formativ evaluativ


Obiective ale evalurii :
Cognitive:
E1. s opereze cu noiunile de: ecosistem antropizat, ecosistem rural, ecosistem urban
Formative:
E2. s interpreteze i s argumenteze importana ecosistemelor naturale;
E3. s utilizeze tehnici de lucru specifice biologiei;
Atitudinale:
E4.s-i susin opiniile personale cu privire la rezolvarea unor probleme ecologice

1
Proiect didactic: cls. a VIII.a
Realizat de prof. Cristian Aurelia

Valori i atitudini vizate:


- relaionarea pozitiv cu ceilali;
- antrenarea gndirii prospective prin nelegerea rolului biologiei, ca predicie a
schimbrilor prin raportare la contemporaneitate;
- gndire critic i flexibil.
Strategii: dirijat, inductiv-deductiv , explicativ-conversativ
Metode :
- expozitiv-euristice: M1. explicaia, M2. conversaie euristic; M3.prezentare PPt
- interactive: M4. comparaia, M5. problematizarea, M6 demonstraia.
Instrumente de evaluare : verificare frontal oral, observarea sistematic, fi de lucru
Forma de organizare a activitii : frontal, individual( grupe cooperante)
Resurse:
- umane: 13 elevi
- temporale: 50 min.
- materiale:
- oficiale: RM1 .programa colar, RM 2. microproictarea didactic
- manuale. RM3.Biologie, Violeta Copil, Ioan Drbneanu

Secvenele Coninu C.s. Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Evaluar


didactice turi Mat. Pro e
vizate ced
Moment - noteaz absenii - rspund RM3
Organitato - organizeaz clasa cerinelor
ric - org. materialele - pregtesc
- creeaz un climat materia
cooperant lele solicitate;
- se aeaz la locurile
indicate
Reactuli Ecosiste 1.3 - formeaz motivaia - elaboreaz rspun RM3 M2 Verifica
zarea me 5.1 sudiului ecosistemelor surile la cerine; re
cunotin naturale: antropizate - autoevalueaz frontal
elor Subteran - subliniaz importana
Terestre ecosistemelor naturale;
Acvatice - mediaz opiniile
-stabilete schema - completeaz schema
Evocare Titlul 2.1 - solicit elevilor s - identific imaginile : RM3 M3 Obsera
leciei 4.1 identifice ecosistemele terenuri cultivate, re
antropizate dup imagini; livezi, grdini de sistemat
-noteaz pe tabl titlul legume, parcuri, sere, ic
monitorizeaz elevii; ferme de animale ,
- precizeaz ce vor afla cresctorii piscicole,
(obiectivele), ce vor ti s aezri urbane i rurale
fac, de ce este important s - noteaz n caiete
cunoatem ec.antropizate
Dobndi 3.2 - asigur
re de noi 4.1 a.cunoaterea /receptarea
cunotine Ecosiste nvrii; M1
prin activi me antro- - definete agroecosisteme -definesc agroecosiste M3 Obsera
tate de nv pizate - investigheaz tipurile de -identific i re
are dirija agroecosisteme i aezri investigheaz RM1 M4 sistemat
t de prof agroecosi umane; ecosisteme antropizate ic
steme -identific ecosistemele din fia de lucru i RM2
antropizate prezentarea PPt Verifica
ecosiste- b.nelegerea noilor RM3 re
mul coninuturi. frontal
aezrilor -explic importana -i asum responsabilit

2
Proiect didactic: cls. a VIII.a
Realizat de prof. Cristian Aurelia

umane ecosistemelor unei opinii privind


-interpreteaz graficul din importana ecosistem.
fia de lucru
c.analiza -compar ecosistemele
-compar ecosistemele naturale cu cele
naturale cu cele antropizate
antropizate; -coreleaz valorificnd
-coreleaz achiziiile anterioare
structua ec.antropizate

Stimula- 5.1 Prin chestionare orala pe -Se gndesc i rezolv RM3 M6 Fia de
rea per- tot parcursul lectiei si exerciiul cu ciorchinele evaluar
forman- scrisa completand fisa de e
ei evaluare(ciorchinele)
Asigurara . Profesorul apreciaz Pe baza cunotinelor M2 Verifi-
retentiei i rspunsurile elevilor i le dobndite elevii care
a transferu raporteaz cu obiectivele rspund oral la M4 fronta-
lui operaionale anunate la ntrebrile adresate de l
nceputul leciei. ctre profesor.
Tema De inter- 4.1 Poezia Rapsodii de Realizeaz comentariul RM3
ptr.acas pretat toamn de G.Toprceanu ecologic
poezia
Evaluare 3.2 Inventariaza principalele Se gndesc i rspund RM3 M5 Verifica
Capacitii 5.1 informaii i solicit la ntrebarile adresate re
,aptitudini elevilor s dea rspunsuri de profesor frontal
i atitudini clare pentru a verifica
msura n care noiunile
nou prezentate au fost
ntelese corect i fixate de
catre elevi.
Ecosistemele antropizat -sunt create de om, prin transformarea ecosistemelor naturale
-sunt reprezentate de:- agroecosisteme
- ecosistemele aezrilor umane
Importana agroecosistemelor:-satisfacerea necesittilor de hran;
-materie prima pentru industrie;
-locuri de munc

3
Proiect didactic: cls. a VIII.a
Realizat de prof. Cristian Aurelia

Ecosisteme
antropizate
Ecosisteme
urbane

Agroecosisteme Ecosistemele
Sere aezrilor
umane
Terenuri Terestr Acvatice
Cresctori
arabile e Ecosisteme
cultivate i piscicole
Ferme rurale
de
Livezi Cresctori
animale
i de scoici
Grdini de Parcuri
legume Vii

-
-
Fia de lucru
1. Identific n imaginile de mai jos, cinci ecosisteme naturale i unul antropizat. Noteaz
n caset denumirea lor.

Care din animalele de mai jos ar avea


condiii mai bune de via n ecosistemul
antropizat identificat de tine?


.

Potrnichea Iepurele Hrciogul Castorul Ciocnitoarea


2. Recunoate tipul de ecosistem din imaginile de mai jos. Noteaz n caset

4
Proiect didactic: cls. a VIII.a
Realizat de prof. Cristian Aurelia

Prin ce se deosebesc agroecosistemele


din cele dou imagini?


.
Prin ce activiti agricole omul modific
n agroecosisteme urmtorii factori de
biotop: solul, umiditatea, luminozitatea.

porumb boabe (qintale la hectar)

70
60
50
40
Parcel neirigat
30
20
10 Parcel irigat
0
Analizeaz graficul din imaginea de mai sus i explic de ce n agroecosisteme se practic
irigatul culturilor.
3 Noteaz n caset tipurile de agroecosisteme din imaginile de mai jos.

4. Recunoate tipul aezrilor umane i noteaz-le in caset.

5
Proiect didactic: cls. a VIII.a
Realizat de prof. Cristian Aurelia

Care sunt asemnrile i deosebirile dintre ele?

4.Realizeaz un comentariu ecologic pornind de la poezia lui G.Toprceanu Rapsodii


de toamn.
Florile-n grdini s-agit, i ca galbena ei zdrean mprejur i cnt-n ag
Peste straturi, dalia St-n lumina matur. Greierii din flaute.
Ca o doamn din elit Ca un talger de balan Uf ce lume, soro drag?
i ndreapt talia. Aplecat pe-o latur. Unde s-l mai caute

Trei petunii subirele, ntre gze fr fric L-a gsit sub trei grune
Farmec dnd regretelor, Se ncep idilele. Mort de inaniie
Stau de vorb ntre ele, Doar o grgri mic Si-acum pleac s anune
Ce ne facem fetelor?... Blestemndu-i zilele, Cazul la poliie.

Floarea soarelui, btrn, Necjit cere sfatul


De pe acum se sperie Unei molii tinere.
C-au s-i cad n rn C i-a disprut brbatul
Dinii, de mizerie. n costum de ginere.
Productori
Consumatori :.
Bioritmul sezonier: ...

Fia de evaluare

Ecosisteme
antropizate

S-ar putea să vă placă și