Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

A. ALGORITM INTRODUCTIV
Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional „Avram Iancu” Ştei
Profesor: Man Anamaria
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Obiectul: Biologie
Clasa: a VI-a
Data: 27.02. 2020
Unitatea de învăţare: Funcțiile de nutriție în lumea vie
Lecţia: Circulația la animale. Mediul intern și compoziția sângelui
Tipul lecţiei: Dobândirea de noi cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
Locul de desfăşurare a lecţiei: Laboratorul de biologie

Competenţe generale:
CG 1 Explorarea sistemelor biologice, a proceselor şi a fenomenelor cu instrumente şi metode ştiinţifice
CG 2 Comunicarea adecvată în diferite context ştiinţifice şi sociale
CG 3 Rezolvarea unor situaţii problemă din lumea vie pe baza gândirii logice şi a creativităţii
CG 4 Manifestarea unui stil de viaţă sănătos într-un mediu natural propice vieţii.
Competente specifice:
1.1. Selectarea unor texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice, diagrame ca surse pentru extragerea unor informații
referitoare la unele procese, fenomene și sisteme biologice
2.1. Organizarea informațiilor științifice după un plan propriu
3.1. Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologice
3.2. Aplicarea unor algoritmi selectați adecvat în investigarea lumii vii
4.1.Transferarea achizițiilor din domeniul biologiei în contexte noi
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
►Cognitive: O1. – să prezinte componentele mediului intern;
O2. – să descrie compoziția sângelui;
►Formative: O3. – să identifice rolul elementelor figurate și al plasmei
►Atitudinale: O4. – să formuleze opinii cu privire la importanţa funcţiilor sângelui pentru organism
Evaluare: Formativ-ameliorativă
Obiective ale evaluării:
Cognitive: E1. – să opereze cu noţiunile noi învăţate
Formative: E2. – să recunoască structura şi rolul elementelor figurate ale sângelui
Atitudinale E3. – să-şi exerseze capacitatea de a formula şi susţine opinii privind funcţiile sângelui.
Valori şi atitudini vizate:

 Interes pentru realizările şi descoperirile din domeniul ştiinţelor


 Motivaţia pentru informarea şi documentarea ştiinţifică
 Grija faţă de propria persoană, faţă de ceilalţi şi faţă de mediul înconjurător
 Dezvoltarea tolerantei faţă de opiniile altora
 Interes pentru aplicarea cunoştinţelor de biologie în viaţa cotidiană
Strategii : dirijată,
explicativ-conversativă
Metode didactice:
Expozitiv-euristice:
M1 conversaţia euristică
M2 explicaţia
Interactive: M3 problematizarea
M4 modelarea
M5 demonstraţia
M6 învăţarea prin descoperire
M7 comparaţia
Instrumente de evaluare: - observare sistematică,
- verificare frontală, orală,
- fişa de activitate,
- fișa de evaluare
Forme de organizare a activităţii: - frontală,
- pe grupe
-individuală
Resurse: umane – 18 elevi
temporale – 50 minute
materiale – oficiale -RM 1 programa şcolară
– alte resurse- RM 2 macroproiectarea didactică
RM 3 videoproiector, laptop
RM 4 videoclip Vibby
RM 5 prezentare PPT
RM 6 fișa de activitate
RM 7 flip chart
RM 8 borcane, bomboane
RM 9 manual
RM 10 fişa de evaluare
Bibliografie:
1. Olteanu S., Tanur I., Miricel F., Giersch Ș., Manea C., Afrim E. C. 2018, Manual pentru clasa a VI-a, Biologie, Editura Didactică și Pedagigică,
Bucuresti;
2. Crocnan E., 2018, Manual pentru clasa a VI-a, Biologie, Editura Didactică și Pedagigică, Bucuresti;
3. Olteanu S., Tanur I., Miricel F., Giersch Ș., Manea C., Afrim E. C. 2019, Biologie VI – caietul elevului, Editura Didactică și Pedagigică,
Bucuresti;
4. N.Costică, N., 2008, Didactica biologiei., Editura STEF Iași,.
B. DEMERSUL DIDACTIC

Secvenţele Ob Res. Res


Conţinuturi Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
didactice Op mat. proc.
Momentul - notează absenţii - răspund cerinţelor
- asigură un climat cooperant, - se pregătesc pentru
organizatoric
optim desfăşurării activităţii activitate
- organizează materialele
necesare
Reactualizarea - circulaţia la - solicită elevilor să menţioneze - menţionează cele două Frontală
plante ce substanţe circulă prin corpul substanţe: seva brută (apa cu
cunoştinţelor E1 M1 Individuală
plantelor şi ce conţin acestea săruri minerale) şi seva
anterioare elaborată (substanţe organice) RM1
- cere elevilor să menţioneze - răspund cerinţelor RM2 Verificare
care sunt substanţele circulă prin M2 orală
O1 corpul animalelor

Captarea şi - pregătește un videoclip în care - urmăresc videoclipul, își RM3


este prezentat sub forma unei exprimă părerea cu privire la RM5 M2
orientarea
animații modul de acțiune al procesul care a fost expus și
atenţiei E2 trombocitelor în cazul unei la importanța acestuia M3
leziuni și le cere elevilor să-și M6
exprime părerea cu privire la
procesul care a fost expus

Enunţarea Titlul lecţiei: - anunţă noua temă - notează titlul în caiete RM2
Mediul intern. - prezintă conceptele - urmăresc conceptele lecţiei M1
temei şi a M2
Copoziția operaţionale - sunt atenţi
obiectivelor sângelui - notează titlul pe tablă
- expune importanţa noii teme
operaţionale
Noţiuni noi: - prezintă elevilor cu ajutorul - urmăresc imaginile RM3 M2
-lichid O1 unor imagini PPT informații RM4 M6
intercelular O2 referitoare la sistemul limfatic și RM9 M7
- limfa sistemul circulator, precum și la
componentele sângelui
- cu ajutorul întrebărilor - precizează rolul hematiilor
dirijează elevii să deducă rolul de a transporta gazele M6
elementelor figurate în corelaţie respiratorii, a leucocitelor în M3
cu particularităţile structurale asigurarea imunităţii și a
trombocitelor în coagularea RM6 M4
- împarte fișele de lucru
sângelui RM4 M6

- cu ajutorul informațiilor - discută cu colegii de grupă,


solicită informații RM6 M1
prezentate și a celor din fișa de
suplimentare profesorului RM7 M2 Observare
Dobândirea de lucru, solicită elevilor să se
O1 consulte cu colegii de grupă și: pentru realizarea sarcinilor M3 sistematică pe
noi cunoştinţe,  Completze o diagramă, trasate în fișa de lucru M parcursul
priceperi şi ținând cont de proporția întregii lecţii
componentelor sângelui
deprinderi O2  Identifice în imagine
limfocie elementele figurate ale
sângelui
O3  Asocieze imaginile
corespunzătoare funcției
îndeplinite de elementele - realizează modelul conform RM8 M4
figurate instrucțiunilor primite, M5
- pregătește materialele necesare argumentează folosirea M6
pentru realizarea unui model al anumitor materiale
sângelui, explică modul de
O4 realizare
- expune importanța funcțiilor
sângelui pentru organism
- pe parcurs realizează schiţa
lecței
Asigurarea -inventariază informaţiile -răspund întrebărilor, oferind M3 Frontală
E1 principale ale lecţiei nou predate răspunsurile aşteptate Individuală
conexiunii E3 şi solicită elevii să răspundă la Verificare
inverse unele întrebări orală
Fixarea şi - solicită elevilor să rezolve -pe baza cunoştinţelor RM10 M2
E1 itemii din fișa de evaluare, apoi acumulate în cadrul lecţiei, M3 Individuală
retenţia E2 Verificare
verifică răspunsurile date elevii vor completa fişa de
cunoştinţelor E3 evaluare scrisă
Evaluarea -notează şi apreciază elevii care -urmăresc aprecierile
au fost activi în timpul lecţiei profesorului
SCHIŢA LECŢIEI
Circulația la animale
Mediul intern. Compoziția sângelui

Mediul intern reprezintă totalitatea lichidelor extracelulare: lichid interstiţial, limfă, sânge.
a) lichid interstiţial: situat între celule
b) limfă: se formează la nivelul ţesuturilor, circulă prin vase limfatice şi se varsă în sânge
c) sângele: - reprezintă 7-8% din masa corpului
Compoziţia sângelui:
PLASMA – 55- 60% din volumul sangvin
- transportă diferite substanțe în corp
- conţine - 90% apă
- 9% substanţe organice (proteine, lipide, glucide, hormoni, anticorpi, vitamine etc.)
- 1% săruri minerale
ELEMENTELE FIGURATE:

ELEMENTELE FIGURATE:
Globule roşii (hematii, eritrocite) Globule albe (leucocite) Trombocite
Forma disc biconcav au diferite forme neregulată
Nr./ mm3 4.5-5 milioane 6.000-8.000 300.000
Structură - sunt celule fără nucleu la maturitate - sunt celule nucleate - sunt fragmente de celule,cu
- conţin un pigment respirator - emit pseudopode (”picioare false”) citoplasmă și membrană, dar
hemoglobină nu au nucleu
Funcţii - transportă gazele respiratorii (oxigen și -au rol în imunitate (organismul recunoaşte - conţin substanţe ce asigură
dioxid de carbon) şi distruge structuri străine) prin: fagocitoză coagularea sângelui
(capturează şi digeră bacterii, virusuri)
- produc anticorpi (proteine ce recunosc si
neutralizează agentul patogen)
Fișa de lucru
Circulația la animale: Mediul intern. Compoziția sângelui

Mediul intern reprezintă totalitatea lichidelor extracelulare:


a) lichid interstiţial: situat ........................................................
b) .......................: se formează la nivelul ţesuturilor, circulă prin vase limfatice şi se varsă în sânge
c) sângele: - reprezintă 7-8% din .................................................
Compoziția sângelui Completeză diagrama, ținând cont de proporția componentelor sângelui:
PLASMA – 55- 60% din volumul sangvin
- transportă diferite substanțe în corp
- conţine - 90% apă
- 10% substanţe organice (proteine, lipide, glucide, anticorpi,
vitamine etc.) și săruri minerale
ELEMENTELE FIGURATE: - 40 – 45% din volumul sangvin
- globule roșii (hematii) 4.5-5 milioane/mm 3
- globule albe (leucocite) 6.000-8.000 / mm 3
- trombocite 300.000 / mm3

ELEMENTELE FIGURATE Identifică în imagine elementele figurate ale sângelui:


Structura
Globule roșii (hematii):
- forma disc biconcav
- sunt celule fără nucleu la maturitate
- conţin un pigment respirator hemoglobină
Globule albe (leucocite):
- au diferite forme
- sunt celule nucleate
- emit prelungiri citoplasmatice - pseudopode (”picioare false”)
Trombocite:
- forma neregulată
- sunt fragmente de celule,cu citoplasmă și membrană, dar nu au nucleu
ELEMENTELE FIGURATE: Funcții
Globule roșii (hematii): Globule albe (leucocite): Trombocite:
- transportă gazele respiratorii (oxigen și dioxid de - au rol în imunitate (organismul recunoaşte şi distruge - rol în coagularea sângelui (opresc sângerarea)
carbon) microbi) prin: fagocitoză și producere de anticorpi
1 punct din oficiu

Fișa de evaluare

1. Completează spațiile libere din propozițiile de mai jos: 4 x 1= 4p

a) Mediul intern al organismului este reprezentat


de .............................................................................................................................................................
.....
b) Plasma este alcătuită din 90% ..........., 10% .............................................și.......................................
c) Componentele sângelui sunt..................... și ............................................
d) Globulele roșii au rol în .................................................................iar trombocitele ajută
la ........................................................................

2. Scrie în dreptul săgeților denumirea corectă pentru componentele sângelui din imaginea alăturată:1p

3. Încercuiește litera/literele corespunzătoare variantei/variantelor corecte! 4 x 1= 4p

1. Limfa:
a) se formează la nivelul ţesuturilor
b) are culoare roșie
c) este situată între celule

2. Plasma:
a) Reprezintă partea lichidă a sângelui
b) Transportă diferite substanțe în corp
c) Constituie 55-60% din volumul sângelui

3. Globulele albe:
a) Transportă gazele respiratorii
b) Au rol în coagularea sângelui
c) Sigură imunitatea organismului

4. Elementele figurate:
a) Sunt reprezentate de hematii, globule albe și trombocite
b) Conțin 90% apă
c) Conțin hemoglobină

S-ar putea să vă placă și