Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC - secvență

A. ALGORITM INTRODUCTIV
Unitatea de învățământ: Școala Generală Hășmaș
Student: Bobiș (Antohi) Noemi Margareta
Clasa: a II-a
Disciplina de învățământ: Matematică și explorarea mediului
Data:
Unitatea de învățare: Viețuitoare și medii de viață
Lecția: Adaptarea viețuitoarelor la mediu
Tipul lecției: Lexție mixtă
Locul de desfășurare: sală de clasă
Scopul lecției: Însușirea de către elevi a unor cunoștințe legate de mediul de viață al
viețuitoarelor.

Competențe generale:
MEM – Matematică și explorarea mediului
3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat
4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică

Competențe specifice:
MEM – Matematică și explorarea mediului
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi
generalizarea unor modele sau regularităţi din mediul apropiat
4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene,
procese simple

Obiective operaționale cognitive:


La finele lectiei elevii vor fi capabili:
OO 1: să asocieze caracteristici speciale ale plantelor şi animalelor cu anumite
caracteristici ale mediului în care trăiesc, în scopul recunoaşterii adaptărilor la mediu;

Evaluarea:
Obiecte ale evaluării:
o EO1 – să opereze cu noțiunile învățate;

Valori și atitudini vizate:

1
 Dezvoltarea curiozității pentru adaptarea viețuitoarelor la mediu;
 Grija față de mediul înconjurător;

Strategii: dirijată, inductive-deductivă, explicative-dirijată

Metode didactice:
 M1 – Conversația
 M2 – Explicația

Instrumente de evaluare:
 Verificare orală-frontală
 Observarea sistematică

Forme de organizare a activității:


 Frontală

Resurse:
 Umane: 18 elevi
 De timp: 20 minute
 Materiale:
o RM1 – Matematică și explorarea mediului. Manual de clasa a II-a
o RM2 – Tabla

Bibliografia:
 Mihăilescu, C., Pițilă, T., ”Matematică și explorarea mediului. Manual de clasa
a II-a”, București, Editura didactică și pedagogică, 2020
 Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI,
București, 2013

B. DEMERSUL DIDACTIC
Secvențe Conținuturi Ob. Activitatea Activitatea Res. Res. Evaluare
didactice vizate op. profesorului elevului mat pro a
. c.
Momentul - notează - răspund
organizatori absențele cerințelor
c - organizează - pregătesc
materialele materialele
- creează un solicitate
climat
cooperant
Reactualizar Mediul - - răspund RM M1 Orală

2
ea reactualizarea întrebărilor 1
cunoștințelor unor
cunoștințe
anterioare
referitoare la
mediul
înconjurător,
prin
verificare
orală (,,Ce
cuprinde
mediul
înconjurător?
’’, ,,Cum
putem să îl
menținem
într-o formă
cât mai
bună?’’, ,,Ce
beneficii are
asupra
omului?’’
etc.)
Evocarea Adaptarea - prezintă
titlul lecției -răspund la M1
- învâțătoarea întrebare
întreabă
elevii despre Frontală
adaptare, ce - răspund la
au auzit întrebare
despre până (creșterea,
în prezent dezvoltarea
- învâțătoarea etc.)
inițiază o
întrebare
elevilor
referitor la
scopul
adaptării: ,,D
e ce este - notează
necesar ca titlul în
animalele să caiet
se adapteze la - urmăresc
mediu?’’, ,,C obiectivele
e se întâmplă operațional
atunci când e
ele nu se
adaptează?’’
- învâțătoarea
notează titlul RM

3
pe tablă 2
- prezintă
obiectivele
Dobândirea Adaptarea Oo - învâțătoarea - definesc M1 Frontală
de noi viețuitoarel 1 definește adaptarea
cunoștințe or la mediu împreună cu -notează în
(de către elevii caiet
elevi prin adaptarea
activitatea - învâțătoarea
de învățare- inițiază o
dirijare întrebare
propusă de elevilor: ,,Car Orală
către e este -răspund la
profesor) elementul cel întrebări,
necesar participând
pentru la
supraviețuire conversație
a
animalelor?’’ M2
- învâțătoarea
explică
elevilor
modul în care
adaptarea -notează în
ajută la caiete
supraviețuire RM
a speciilor 2
- notează pe
tablă
modalitățile -citesc
prin care se paragraful
poate face împreună
adaptarea RM M1
- cu ajutorul 1
paragrafului
din manual
(pag. 48), Orală
învâțătoarea -discută cu
discută cu învâțătoare
elevii a pe baza
procesul de paragrafulu
adaptare i
- învâțătoarea
pune în
evidență
diferitele
tipuri de
schimbări
care apar
- învâțătoarea

4
prezintă
imagini cu
diferite tipuri
de viețuitoare
care s-au
adaptat,
explicând -urmăresc
procesul prin imaginile,
care au reușit spunând
acest lucru, informațiile M1 Frontală
specificând pe care M2
Oo anumite deja le Observar
1 caracteristici: cunosc, și e
Ursul Brun: acumulează sistemati
În funcție de noile că
anotimp şi informații
vârstă, blana date de
ursului învâțătoare
variază de la -notează în
cafeniu-curat, caiete
cafeniu- ideile
galben sau principale
cafeniu ale
roşcat, până viețuitoarel
aproape la or
negru. Puii și prezentate.
urșii tineri
poartă de
obicei un
guler alb
îngust în jurul
gâtului.
Capacitate
deosebită de
adaptare la
mediu, ajutat
de două
supersimțuri
– cel al
auzului și cel
olfactiv. E
capabil să
detecteze
sunete foarte
fine, între 16
și 20 de
hertzi, și ne
poate auzi
chiar și de la
300 de metri.

5
Mirosul este
arma de bază
a ursului.
Nici un alt
animal nu se
poate lăuda
cu un nas atât
de fin.
Pinguinii: se
lipesc unii de
alții
încercând să
se
încălzească,
pentru a
putea face
față
temperaturilo
r foarte
scăzute.
Barza alba:
migrează
pentru a
supraviețui
iernilor reci.
Erbivorele
africane: de
asemenea,
migrează
datorită
frigului.
Felurite
soiuri de
pești:
migrează.
Iguana:
șopârla se
camufleză
pentru a nu fi
vazută de
atacatori. De
asemenea,
sunt și alte
animale care
folosesc
camuflajul fie
pentru a nu fi
vazute de
către
atacatori, fie

6
pentru a nu fi
văzute în
timp ce atacă.
Veverițele
siberiene:
hibernează.
Așa trec ele
peste
perioada
iernilor lungi
și reci.
Cămila: în
cocoașă poate
strange
reserve de
grăsime cu
care se poate
hrăni timp de
30 de zile, iar
rezerva de
apă pe care
și-o adună în
stomac îi
poate ajunge
până la două
săptămâni.
Elefantul:
atunci când
este foarte
cald își
folosește
urechile pe
post de
ventilator.
Nufărul:
plantele care
plutesc au la
suprafață
doar florile și
frunza, în
timp ce
rădăcinile
sunt fixate în
pământul de
la baza apei.
Cactușii: prin
țepi țin la
distanță
animalele
însetate din

7
zonele
secetoase,
astfel reușesc

supraviețuias
că, păstrând
în tulpină
rezervorul de
apă.
Mușchii,
lichenii și
floarea de
colt: își întind
rădăcinile
printer pietre
pentru a
supraviețui în
zonele unde
nu găsesc
pământ la
suprafață.

Asigurarea EO - reluarea - M1 Frontală


retenției și a 1 informațiilor, prezentarea
transferului arătând doar modului de
imaginile adaptare a
viețuitoarel
or din
imagini

Evaluarea - aprecieri - se
colective și raportează
individuale la
referitoare la aprecierile
activitatea formulate
interactivă a
elevilor

8
C. SCHIȚA TABLEI
Adaptarea viețuitoarelor la mediu

S-ar putea să vă placă și