Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATA
CLASA V
PROFESOR Isar Constantin
OBIECTUL - GEOGRAFIE GENERALA
EDITURA - Teora
SUBIECTUL LECTIEI – Industria caracteristici generale
TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi

COMPETENTE GENERALE:
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice.
3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru.
7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă.

COMPETENTE SPECIFICE:
1.2, Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
1.4 Elaborarea unui text coerent utilizând termeni geografici
3.2 Identificarea legăturilor între elemente, fenomene şi procese observabile
3.5 Explicarea legăturilor dintre realitatea observată şi fenomene din domeniul ştiinţelor naturi
6.1 Explicarea importanţei mediului geografic pentru om şi societate
8.1 Identificarea soluţiilor de protecţie a mediului geografic din orizontul local sau îndepărtat

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :


O1 – să definească termenul de industrie, industrializare si revolutie industriala pe baza informatiilor din textul
manualului.
O2- sa enumerer 2-3 inventii care au schimbat modul de productie in Anglia sec XVIII analizand textul manualului.
O3 – sa caracterizeze cele 3 etape ale revolutiei industriale
O4 – să enumere cel putin 3 ramuri ale industriei citind si interpretand notiunile din manual.
O5 - sa mentioneze 2 caracterstici pentru fiecare ramura industriala citind si interpretand notiunile din manual
O6– sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare

STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica


METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucru cu harta si manualul.
MATERIALUL DIDACTIC - harta fizică a României,
- harta fizică a lumii,
- harta resurselor,
- atlasul geogafic
- videoproiectorul

MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografie generala” cls. V,


autori D. Strat, C. Furtuna
- “Didactica geografiei” – N. Ilinca
- “ Geografie fizica generala” – M. Ielenicz
- Lester R.Brown-„Probleme globale ale omenirii”, Ed. Tehnică, Bucureşti, 1988
DESFASURAREA LECTIEI

Momentele Activ. de predare - invatare Strategii Evaluare


Ob. Opert.

Dozare lectiei didactice


Actv. prof. Actv. elevilor

1’ Organiz. - verif. prezentei Pregatirea caietelor si a Observarea Atentionare


clasei elevilor docum. scolare Aprecieri
- aranj. materialului
necesar lectiei
10’ Verif. orala a Adreseaza interogatii de control Asculta, analizeaza, Conversatia Analiza
cunostint. privitoare la continuturile gandesc si formuleaza catehetica raspunsurilor
din lectia predade si invatate anterior: raspunsurile asteptate, Exercitiu , stimularea
anter. cu Numiti 2 ramuri ale agriculturii fiind indrumati de prof. elevilor si
titlul Care sunt factorii care evaluarea
“Agricultura influenteaza agicultura ? rezultatelor
” prin Numiti plantele din care se invatarii
intreb. extrage zaharul!
scurte Numiti cateva produse lactate!
1 -2’ Pregatirea Profesorul intreaba: Reflecteaza si raspund la Conversatia Observarea
aperceptiva daca elevii mai cunosc o alta sub indrumarea euristica comportame
activitate economica in afara de profesorului. ntului
agricultura ? Industria elevilor,
stimularea
participarii
elevilor la
formularea
raspunsului
1 Anuntarea Precizează obiectivele şi Ascultă, acceptă, se Expunere, Observarea
temei strategia de rezolvare, mobilizează, participă, lucrul la comportame
condiţiile de lucru. scriu titlul lecţiei în caiet tablă ntului
Scrie titlul lecţiei pe tablă elevilor;
- Activitatile economice -
Industria aspecte generale
20’ – Dirijarea Sa deschidem nanualele si sa Elevii analizeaza textul Descoperire Provoaca
O1 25‘ predarii - precizam definitia industriei lectiei si raspund sub a participarea
invatarii indrumarea tuturor
peofesorului. elevilor si ii
Industria este ramură a Observarea determina sa
economiei care se ocupă dialogheze
cu valorificarea
bogățiilor minerale, a
energiei electrice, cu
transformarea materiilor
prime în produse
fabricate
Profesoru le expune faptul ca Elevii sunt atenti si Prelegerea
O2 industria a aparuti in secolul al – noteaza in caiete
XVIII- lea in Anglia cand in scopul Elevii analizeaza
prelucrarii materiilor prime au materialul supus atentiei Descoperire Idem
aparut masinile si indentifica inventiile a
care au declansat Lucru cu
Indentificati inventiile care au revolutia industriala si manualul
schimbat modul de productie in industrializarea
Anglia si notatile in caiete
Profesorul le explica faptul ca
englezi cu ajutorul acestor masini
au inceput sa produca mai
repede, mai usor si mai ieftin si
asa au aparut o multime de Prelegerea
fabrici in care lucrau foarte multi
muncitori.
Aest fenomen se numeste
Industrializare.
Procesul prin care industria
devine principala ramura a
economiei se numeste revolutie
industriala.
Analizand textul din manual sa Elevii sunt atenti Conversatia Provoaca
O3 caracterizam fiecare etapa a analizeaza materialuls euristica participarea
revolutiei industriale. upus spre analiza si Lucru cu tuturor
Cand a aparut mecanizarea ? raspund sub manualul elevilor si ii
Ce se intampla in aceasta etapa a oindrumarea determina sa
revolutiei industriale? profesorului. dialogheze,
Care sunt inventiile care au sa se
aparut acum ? Elevii completeaza autoevalueze
Ce se intampla din 1920 ? noitele in caiete. sau sa
Ce este computerizarea ? evalueze
Completez schema lectiei pe raspunsurile
tabla date de alti
colegi.
O4 Sa ne reamintim care sunt Elevii raspund sub Conversaţia Provoaca
resursele litosferice din lectiile indrumarea profesorului: euristică participarea
anterioare. combustibili, minereude tuturor
Sa citim textul manualului si sa fier si neferoase, sarea, Lucrul cu elevilor si ii
indentificam ramurile industriei etc. harta determina sa
Care sunt ramurile industriei Învăţarea dialogheze,
prin sa se
descoperire autoevalueze
sau sa
evalueze
raspunsurile
date de alti
colegi.
O5 Sa precizam 2-3 caracteristici Elevii analizeaza Lucru cu Idem
pentru fiecare ramura industriala notiunile din manual si harta si
analizand si citind textul caracterizeaza fiecare manualul
manualului ramura industriala.
3’ - 4‘ Atingerea Analizeaza notitele si Descoperire Stimularea
feed- raspund a participarii
backului elevilor,
Conversatia analiza
raspunsurilor
si evaluarea
prin note.
10’ Asigurarea Completati fisa de lucru cu Selecteaza informatiile Interogatiile Evaluarea
O6 si informatiile corespunzatoare. pentru completarea de control si finala
intensificare schitei si formularea dialogul.
a retentiei si corecta a raspunsurilor.
transferului
cunostintelo
r
1’ - 2‘ Precizarea Comunica sugestiile si Asculta si noteza. Explicarea
activitatilor continuturile ce vor fi parcurse
pe care spre studiu.
elevii le vor Tema pentru acasa.
desfasura
acasa

SCHEMA LECTIEI
Schema lectiei se va intocmi la tabla
INDUSTRIA

Industria este ramură a economiei care se ocupă cu valorificarea bogăţiilor minerale, a energiei electrice, cu
transformarea materiilor prime în produse fabricate
Industria a aparut in a in a doua jumatate a secolului XVIII-lea in Anglia, cand in scopul prelucrarii materiilor prime au
inceput sa foloseasca masinile.
Astfel in 1765 Watt inventeaza motorul cu abur
1785 a aparut razboiul de tesut mecanic
1795 presa idraulica
1800 strungul mecanic
Cu ajutorul acestor descoperiri s-a schimbat modul de productie in Anglia si astfel marfurile se produceau mai usor,
mai repede si mai ieftin. In scurt timp au aparut o multime de fabrici in care lucrau multi muncitori acest fenomen se
numeste Industrializare
Procesul prin care industria a devenit cea mai importanta ramura a economiei poarta numele de revolutie industriala
La inceputul secolului al- XIX – lea industria patrunde in tarile din vestul continentului european ( Belgia, Franta,
Germania, Olanda) ulterior in alte regiuni ale lumii
Industrializarea s-a facut in 3 etape:
1) Mecanizarea –sfarsitul secolului al – XVIII- lea si inceputul secolului al - XX-lea
Acum masinile preiau o mare parte din munca omului, la inceput masinile cu abur si apoi cele cu ardere interna

2) Automatizarea apare in anii 1920 si apar robotii industriali pe baza curentului electric

3) Computerizarea a aparut in anii 1970 cand comanda si supravegherea masinilor se face cu ajutorul
calculatorului

RAMURILE INDUSTRIALE

Principalele ramuri industriale sunt:

a) Industria extractiva – se ocupa cu extractia din scoarta terestra a diverselor materii cu mar fi : carbunii,
petrolul, gazele naturale, uraniul, minereu de fier, minereuri neferoase, rocile de constructie, sarea, etc
Exploatarea resurselor se face cu ajutorul: - minelor atunci cand omul patrunde in interiorul Pamantului
- sondelor cand se trimite o conducta pana la zacamant,
- cariera –axploatare aflata sub cerul liber .
b) INDUSTRIA ENERGETICA – transforma combustibili in alte surse de energie si curent electric
c) INDUSTRIA METALURGICA – prelucreaza metalele , are 3 ramuri
- SIDERURGIA- transforma ninereul de fier in otel si fonta
- METALURGIA NEFEROASA - prelucreaza Cu, pb, zn, al, au, ag, etc
- INDUSTRAIA CONSTRUCTOARE DE MASINI – produce autovehicule, nave, avioane, strunguri,
d) INDUSTRIA CHIMICA – dispune de o gama variata de materii prime ( combustibili, roci, azot, produse vegetale
si animale,
- Se obtine: cauciuc sintetic, mase plastice, medicamente, detergenti
- Ramurile: - ind produselor clorosodice- produce ingrasaminte chimice, soda caustica,
-Ind petrochimica pe baza petrolului .
e) INDUSTRIA MATERIALELOR DE CONSTRUCTIE –transforma rocile in ciment, var, sticla, caramizi.
f) INDUSTRIA PRELUCRARII LEMNULUI – produce: cherestea, mobila, chibrituri, furnire, pfl, pal.
g) INDUSTRIA USOARA : - textile, tricotaje, incaltaminte, confectii.
h) INDUSTRIA ALIMENTARA –pregateste hrana, folosind produse vegetale si animali ere.

FISA DE LUCRU
Fixarea cunostintelor se va face printr-o tema de lucru

S-ar putea să vă placă și