Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Nume:
Şcoala:
Clasa: a IX-a
Disciplina: Geografie fizică (“Pământul – planeta oamenilor”)
Subiectul lecţiei: Zonele biopedoclimatice
Durata: 50 minute
Scopul lecţiei: Însuşirea cunoştinţelor cu privire la zonele biopedoclimatice ale Terrei

Competenţe specifice:
1.1 Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specific (concepte, noţiuni) pentru prezentarea unei
informaţii pertinente;
1.2 Argumentarea unui demers explicativ;
3.2 Sesizarea unor succesiuni de fenomene şi procese naturale;
5.4 Utilizarea unor metode şi tehnici simple, specifice diferitelor discipline ştiinţifice, pentru analiza unor
elemente ale climei, hidrografiei şi învelişului biogeografic în contextul mediului înconjurător;
5.5 Utilizarea reprezentărilor cartografice în investigarea mediului geografic;

Activităţi de învăţare:
C1 – să descrie principalii factori care determină formarea zonelor biopedoclimatice
C2 - să enumere principalele zone biopedoclimatice;
C3 – să localizeze zonele biopedoclimatice pe hartă;
C4 – să identifice principalele elemente de vegetaţie caracteristice zonelor biopedoclimatice
C5 – să identifice principalele elemente de faună caracteristice zonelor biopedoclimatice

Tipul lecţiei: lecţia de comunicare şi însuşire a noilor cunoştinţe


Resurse procedurale: conversaţia euristică, problematizarea, lucrul cu manualul, exerciţiul la hartă, prezentare
PPT
Resurse materiale: manualul, harta fizică a lumii, calculator
Tipul de organizare a activităţii: frontală
Bibliografia: - programa şcolară pentru clasa a IX-a;
- Neguţ S., Ielenicz M., Geografie fizică generală, Ed. Humanitas Educational, Bucureşti, 2006;
- Mândruţ O., Competenţele în învăţarea geografiei, Ed. Corint, Bucureşti, 2010.
Desfăşurarea lecţiei
Ob. Do- Momen- Activitatea de predare – învăţare Strategii Evaluare
opera- zare tele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice
ţionale min.
2’ Organiza- Atenţionează elevii asupra Pregătesc caietele şi celelalte Observarea Atenţionare,
rea clasei modului de desfăşurare a lecţiei documente şcolare aprecieri
2’ Pregătirea Cere elevilor să specifice dacă Observă şi răspund Conversaţia Observarea
apercepti- pe întreaga suprafaţă a euristică comportamentu-
vă Pământului avem aceleasi plante lui elevilor
şi animale
1’ Anunţarea Precizează obiectivele, strategia Ascultă, acceptă, scriu titlul Expunere Observarea
temei de rezolvare şi condiţiile de lecţiei în caiet comportamentu-
lucru. lui elevilor
Scrie titlul lecţiei pe tablă:
Zonele biopedoclimatice
C1 36’ Dirijarea Apelează la cunoştinţe dobândite Ascultă, gândesc/analizează şi Conversaţia, Evaluarea
predării - anterior de către elevi, pentru a formulează răspunsurile problematiz răspunsurilor
învăţării determina factorii care area
influenţează formarea zonelor
biopedoclimatice
C2 Îndrumă elevii să specifice Ascultă, gândesc şi Conversaţia, Evaluarea
principalele zone formulează răspunsul lucrul cu răspunsurilor
biopedoclimatice manualul

C3 Ajută elevii să localizeze pe Prezintă la hartă principalele Conversaţia, Evaluarea


hartă principalele zone zone biopedoclimatice lucrul cu răspunsurilor
biopedoclimatice şi le notează pe harta
tablă
C4 Apelează la cunoştinţe dobândite Ascultă, gândesc, analizează Conversaţia, Evaluarea
anterior de către elevi, îi imaginile din manual şi lucrul cu răspunsurilor
îndrumă şi notează pe tablă formulează răspunsurile manualul şi
specii de plante caracteristice calculatorul
zonelor biopedoclimatice.
Prezintă imagini PPT cu specii
de plante.
C5 Apelează la cunoştinţe dobândite Ascultă, gândesc, analizează Conversaţia, Evaluarea
anterior de către elevi, îi imaginile din manual şi lucrul cu răspunsurilor
îndrumă şi notează pe tablă formulează răspunsurile manualul şi
specii de animale caracteristice calculatorul
zonelor biopedoclimatice.
Prezintă imagini PPT cu specii
de animale.

3’ Atingerea Îndeamnă elevii să găsească Ascultă, reanalizează Problemati- Stimularea


feed-back- asemănări şi deosebiri între cunoştinţele dobândite anterior zarea, participării
ului deşerturile calde şi cele şi stabilesc asemănări şi interogaţii elevilor, analiza
temperate deosebiri de control răspunsurilor şi
evaluarea prin
note
5’ Asigura- Invită elevii să completeze fişele Rezolvă fişa de lucru Interogaţiile Evaluarea finală
rea şi de lucru cu informaţiile de control şi
intensifi- corespunzătoare dialogul
carea re-
renţiei şi
transferu-
lui cunoş-
tinţelor
1’ Precizarea Profesorul cere elevilor ca, Ascultă şi notează Explicarea
activităţi- pentru acasă, să construiască
lor pentru zona biopedoclimatică ideală
acasă pentru ei
Schema lecţiei
Zonele biopedoclimatice
1) Pădurile ecuatoriale: - în bazinul Zair, bazinul Amazon, America Centrală, Asia de S-E
- mahon, abanos, bananier, cocotier, arborele de cacao, arborele de cafea
- maimuţe, insecte, păsări, reptile; sol: laterite
2) Pădurile musonice: - Asia de S
- santal, teck
- maimuţe, insecte, păsări; sol: brune-roşii
3) Savane şi păduri-galerii: - între 5°-15° lat. N şi S
- ierburi înalte, baobab, acacia
- erbivore (zebre, girafe, gazele), carnivore (leu, tigru, hiena); sol: roşii de savană
4) Deşerturi calde: - în Sahara, Arabia, Australia
- cactuşi, ierburi rare
- reptile, scorpion, dromader; sol: de deşert
5) Vegetaţia mediteraneană: - pe ţărmurile Mării Mediterane, California
- stejarul de plută, măslinul, maquis, garriga
- şacal, hiena, vipere cu corn; sol: terra rossa
6) Păduri de foioase: Europa Vestică şi Centrală, Asia de Est
- fag, stejar
- cerb, lup, vulpe, mistreţ; sol: brune, brun-roşcate de pădure;
7) Stepa: - în climatul temperat continental
- ierburi mărunte (graminee)
- rozătoare, păsări, reptile; sol: cernoziom
8) Păduri de conifere: - în Siberia, Canada, N Europei
- pin, brad, molid
- urs brun, ren, hermelină; sol: podzol
9) Deşerturi temperate: - în centrul Asiei
- ierburi rare
- cămila, cai sălbatici; sol: de deşert
10) Tundra şi deşerturi reci: - ţinuturile polare, Groenlanda, Antarctida
- muşchi, licheni, arbuşti
- urs polar, vulpe polară, pinguin, foca; sol: de tundră
Nume: Clasa a IX-a Data:
Test Zonele biopedoclimatice
*10 puncte din oficiu
I.Încercuiţi litera corespunzătoare răspunsului corect: 30 puncte
1.1 Cernoziomul se găşesteîn zona biopedoclimatică
a) tundra b) savana c) stepa
1.2 În pădurea de foioase se găsesc esenţe lemnoase precum:
a) fagul b) bradul c) graminee
1.3 Maquis-ul reprezintă
a) vegetaţie b) fauna c) sol
1.4 În Groenlanda se întâlneşte zona biopedoclimatică de:
a) păduri de foioase b) tundră c) savană
1.5 Pădurile musonice se întâlnesc în:
a) Antarctida b) Europa c) Asia
1.6 Solurile specifice pădurii ecuatoriale sunt:
a) laterite b) podzol c) terra rossa

II. Completaţi aritmogriful de mai jos pentru a afla denumirea zonei biopedoclimatice pe coloana A-B 24 puncte
1) Zona biopedoclimatică specifică climei temperat continentale
2) Arbore din pădurea de conifere
3) Animal carnivor specific pădurii de foioase cu blană roşcată
4) Continentul cu cele mai mari întinderi de deşerturi reci
5) Pe ţărmurile Mării Mediterane se găseşte zona biopedoclimatică de vegetaţie.......
6) Cel mai înalt animal din lume A
1
2
3
4
5
6
B
III. Realizaţi
corespondenţa prin săgeţi între elementele din coloana A şi cele din coloana B 10 puncte
A B
cactus pădurea ecuatorială
mahon deşerturi calde
rozătoare stepă
pinguin pădurea de conifere
molid deşerturi reci
IV. Caracterizaţi într-un text, zonele biopedogeografice notate pe hartă cu cifrele 1, 4 specificând localizarea, 2 exemple de vegetaţie,
2 exemple de faună şi tipul de sol. 26 puncte
BAREM DE EVALUARE ŞI NOTARE
Test Măsurarea şi reprezentarea spaţiului terestru
 Se punctează oricare alte formulări/modalităţi de rezolvare corectă a cerinţelor.
 Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele prevăzute explicit prin barem
 Se acordă 10 puncte din oficiu. Nota finală se calculează prin adunarea punctajului.
1) Se acordă câte 5 puncte pentru fiecare răspuns corect (5x6=30p)
1.1 – c; 1.2 – a; 1.3 – a; 1.4 – b; 1.5 – c; 1.6 – a

2) Se acordă câte 2 puncte pentru fiecare asociere corectă (5x2=10p)

A B
cactus pădurea ecuatorială
mahon deşerturi calde
rozătoare stepă
pinguin pădurea de conifere
molid deşerturi reci

3) Se acordă câte 4 puncte pentru fiecare rând corect completat (6x4=24p)


1-stepa; 2-brad; 3-vulpe; 4-Antarctida; 5-mediteraneană; 6-girafa; A-B = SAVANA

4) Se acordă câte 12 puncte pentru fiecare zonă biopedoclimatică corect caracterizată şi 2 puncte pentru realizare sub formă de text
geografic. Se punctează şi răspunsurile parţiale

1 – deşerturi calde

2 – pădurea ecuatorială

S-ar putea să vă placă și