Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic „New Generation School” Bucuresti

PROFESOR: Petcu Catalin Emil

DATA: 25 martie 2016

CLASA: a X-a

DISCIPLINA: Geografie

UNITATE DE ÎNVĂŢARE: Geografie economica.

TEMA LECŢIEI: Tipuri si structuri teritoriale agricole.

TIPUL LECŢIEI: Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe.

SCOPUL LECŢIEI: Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice (concepte, noţiuni),


analizarea tipurile si structurile teritoriale agricole.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: sa precizeze, pe baza informaţiilor din manual şi a celor primite de la profesor,


tipurile de agricultura de pe Terra si caracteristicile acestora;
O2: sa realizeze corelatii intre zonele bioclimatice si structurile teritoriale agricole;
O3: sa definească corect noţiunile cheie referitoare la tipurile de agricultura;
O4: sa participe activ la însuşirea cunoştinţelor prezentate de profesor şi oferite de către manual.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode : conversaţia, exerciţiul, descoperirea, analiza,


Mijloace : manual şcolar, atlase

FORME DE ORGANIZARE : frontală, individuală

MATERIALUL BIBLIOGRAFIC:Manualul de geografie de clasa a XI-a


Geografia mediului înconjurător.
Autori: Octavian Mandrut
Editura Corint
Internet: www.wikipedia.org
DURATA LECTIEI: 50 minute
LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasă.
ANEXA 1

HARTA TIPURILOR DE AGRICULTURA DE PE TERRA

Spaţii cu agricultură de subzistenţă


  agricultură extensivă
  agricultură cu predominarea păstoritului (frecvent nomad)
  agricultură de subzistenţă (itinerantă sau sezonieră)
  agricultură intensivă (fără cultura orezului)
  agricultură intensivă cu predominarea culturii orezului)
Spaţii cu agricultură comercială
  păşunat extensiv
  păşunat pentru creşterea animalelor
  cultura cerealelor (cerealicultură)
  agricultură mixtă
  agricultură mediteraneană
  pomicultură
  plantaţii
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE OBIECTIVE CONŢINUT ACTIVITATEA Activitatea Metode, EVALUARE


LECŢIEI INFORMATIV PROFESORULUI elevilor organizarea
clasei
1.Organizarea Asigurarea - Verifică prezenţa elevilor, Pregătesc Conversaţie Apreciere
clasei condiţiilor prezenţa mijloacelor didactice, materialele orală
2 min optime pt. tabla etc pentru lecţie
desfăşurarea
activităţii
2.Reactualizarea Asigurarea Titlul lecţiei anterioare: Se face sumar prin adresarea Răspund la Conversaţie Apreciere
cunoştinţelor legăturii cu Evolutia in timp si a câteva întrebări privitoare la înterbări orală a
5min lecţia anterioară spatiu a practicilor evolutia in timp a agriculturii corectitu-
agricole si apracticilor agricole dinii,
răspunsuri

3. Anunţarea Dirijarea Titlul lecţiei:Tipuri si Scrie titlul lecţiei pe tablă Ascultă, Expunere Observare,
lecţiei noi (şi a atenţiei, structuri teritoriale receptează, frontala apreciere
obiectivelor pregătirea agricole notează orală
operaţionale) pentru noua
2min activitate
4. Dirijarea O1 Enuntarea informatiilor Orientează atenţia elevilor Lecturează, Lectura Aprecierea
învăţării Sa precizeze, pe referitoare la tipurile spre termenii corespunzători formulează textului corectitudinii
30min baza de agricultura definiţii
informaţiilor (agricultura de
din manual şi a subzistenta si
celor primite de agricultura
la profesor, comerciala)
tipurile de
agricultura de
pe Terra si
caracteristicile
acestora
O2 Enuntarea Dirijează conversaţia spre Analizarea Expunere Apreciere
Sa realizeze caracteristicilor celor identificarea corelaţiilor, pune datelor frontala, verbală
corelatii intre doua mari zone întrebări (ANEXA 1) conversatie
zonele biopedoclimatice
bioclimatice si (calda si temperata) si
structurile influenta acestor
teritoriale asupra tipurilor de
agricole agricultura

O3 Prezentarea definitiilor Orientează atenţia elevilor Lecturează, Expunere Apreciere


Sa definească referitoare la tipurile de spre termenii corespunzători formulează frontala verbală
corect noţiunile agricultura ( extensiva, definiţii
cheie intensiva, itineranta)
referitoare la
tipurile de
agricultura

O4 Formularea de intrebari Formuleaza intrebari şi Elevii Grupe Observare,


Sa participe catre elevi asigură interactivitatea analizează apreciere
activ la intrebarile şi verbală,
însuşirea încearcă să puncte de
cunoştinţelor formuleze activitate
prezentate de răspunsuri
profesor şi
oferite de către
manual.
5.Fixarea Schema lecţiei Prezintă materialul didactic şi Urmăresc repetă Expunere
cunoştinţelor asigură interactivitatea şi fixează frontala
4min
6. Evaluarea Verifică învăţarea, Completează cu Individual Notare
finală evaluează informaţiile
4min necesare

S-ar putea să vă placă și