Sunteți pe pagina 1din 5

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

COLEGIUL PEDAGOGIC „ION CREANGĂ” DIN CADRUL

UNIVERSITĂȚII DE STAT „ALECU RUSSO” DIN BĂLȚI

PROIECT DIDACTIC
la disciplina Ştiinţe

Student stagiar: Apostol Felicia

Învăţător mentor: Ozerova Olga

Nota:

2023, Bălți
Clasa: a III-a ,,F”
Disciplina: Ştiinţe
Subiectul lecţiei: Mediul de viață subteran.
Tipul lecţiei: mixtă
Unităţi de competenţă:
2.2. Descrierea unor medii de viață, utilizând terminologia specifică.
2.4. Clasificarea și compararea plantelor și animalelor din diverse medii de viață, din diverse grupuri.
Obiectivele lecţiei:
La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil:
- să opereze cu limbajul științific aferent conceptului de mediu subteran;
- să identifice caracteristicile animalelor ce locuiesc în mediul subteran;
- să realizeze fişa de observaţie a unui animal;
- să răspundă la întrebările formulate de către profesor;
- să colaboreze în rezolvarea sarcinilor de lucru;
- să manifeste un comportament decent la lecţie.
Strategii didactice:
- metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, lectura imaginilor, rebus, dialogul dirijat.
- mijloace de învăţământ: notebook, proiector, fişe de lucru, planşă.
- forme de organizare: frontal, individual, în grup.
Strategii de evaluare: autoevaluare; evaluare formativă interactivă (EFI).
Bibliografie:
1. Curriculum Național: Învățământul primar. Chișinău, 2018
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chişinău, 2018
3. https://youtu.be/hBpm_Jy7_hY
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII t′ RESURSE STRATEGICE

INSTRUCŢIONAL

METODE MIJLOACE FORME

EVOCARE

1. Moment * Managementul sălii de clasă, pregătirea materialelor.


organizatoric * Salutul
* Rezolvarea unui careu de cuvinte. (Anexa 1)
Animale care au cap, trunchi şi membre, nasc pui vii şi îi hrănesc cu Conversaţia
laptele lor. (Mamifere)
Insectele şi păsările zburătoare populează acest mediu de viaţă.
(Aerian)
Unde vieţuiesc plantele şi animalele? (Mediu)
Animale care se hrănesc cu carne. (Carnivore) Frontal
2. 5′ Planşă
Mamifer al cărui corp este acoperit cu blană. (Urs)
Captarea atenţiei
Vieţuitoare care îşi produc singure hrană se numesc.... ( Producători)
Câmpia, livada, pădurea, grădina formează mediul de viaţă.... Rebus
(Terestru)
Animale care se hrănesc cu plante şi carne. (Omnivore)
Animale care se hrănesc cu plante. (Erbivore)
Animal care cade în hibernare iarna. (Arici)
Ce relaţii există între plante şi animale. (Nutriţie)
Animal cu blană roşcată. (Veveriţă)
REALIZAREA SENSULUI

3. Reactualizarea * Numirea altor medii de viaţă care au fost studiate.


structurilor învăţate - Mediul de viaţă terestru şi aerian.
anterior * Ce este solul? Dialogul Frontal
- Solul este o componentă a naturii, care are un rol important în dirijat
dezvoltarea lumii organice.
* Ce animale găzduieşte solul?
- Furnici, râme, iepuri de vizuină, cârtiţa, etc. Lectura
* Care este importanţa lor? imaginilor
- Afânează solul, devenind mai bogat şi roditor.
* Anunţarea subiectului nou: Mediul de viaţă subteran.
4. Anunţarea * Lecturarea cuvintelor-cheie: mediu de viaţă subteran; lanţ de nutriţie.
subiectului, * Analiza imaginilor din manual.
Manual
anunţarea - Unde trăiesc vieţuitoarele din imagini?
obiectivelor - Ce condiţii de viaţă le oferă solul acestor animale? Explicaţia
- Cu ce credeţi că se hrănesc aceste animale?
* Citirea informaţiei din manual. (Pag. 43) 20’ Frontal
* Explicarea conceptului de lanţ de nutriţie. (Manual,pag.44)
Prezentarea/în Conversaţia
* Compararea cârtiţei şi a orbetelei în baza imaginilor din video şi
fişelor de observaţie.
5. văţarea conţinutului Video
nou Observaţia

Obţinerea
6. performanţelor

REFLECŢIA

7. Asigurarea feed- * Realizarea exerciţiului 1 din manual, pagina 46.


back-ului ( a. Stratul de sol afânat de la suprafaţa pământului se numeşte mediu Observaţia Individual
subteran.
b. Mediul subteran oferă vieţuitoarelor care-l populează adăpost, hrană,
înmulţire. Manual
c. Cârtiţa, orbetele, furnicile, popândăul sunt animale care trăiesc în
mediul subteran. În grup
d. Din cauza condiţiilor aspre ale mediului subteran, animalele care-l ′
15 Coversaţia
popuează are corpul alungit, văzul slab,iar mirosul şi auzul foarte
8. dezvoltate.)
* Efectuarea clasificării animalelor după mediul de trai: terestru,
Evaluare
aerian, subteran.
Fişe de lucru Frontal
* Identificarea intrusului. Evaluare reciprocă (Anexa 3)

EXTINDERE

9. Tema pentru acasă * Bilanţul lecţiei. 5’


* Anunţarea temei pentru acasă.
Realizarea fişei de observaţie a unui animal după anumite criterii. Conversaţia Frontal
(Anexa 2)

Anexa 1 Anexa 2 Anexa 3

S-ar putea să vă placă și