Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a II-a
Disciplina: Cunoaterea mediului nconjurtor
Unitatea de nvare: Animalele
Coninut: Animalele slbatice
Tipul leciei: mixt
Obiective cadru/obiective de referin: 1.3: 2.1; 3.1
Obiective operaionale:
A. Cognitive:
Pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi capabili :

OC1 - s recunoasc animalele slbatice din Romnia i s denumeasc prile


componente ale corpului unui animal (cap, trunchi, membre):
Nivel minimal: enumerarea animalelor slbatice;
Nivel mediu: recunoaterea animalelor slbatice dup imagini;
Nivel maximal: denumirea prilor componente ale corpului unui animal slbatic.

OC2 - s grupeze animalele slbatice dup zona n care triesc:


Nivel minimal: observarea caracteristicilor specifice zonei de munte/cmpie;
Nivel mediu: descrierea modului de via n funcie de foloase/pagube aduse;
Nivel maximal: gruparea animalelor slbatice n raport cu mediul de via.

OC3 - s formuleze aprecieri referitoare la rolul animalelor n asigurarea echilibrului


n natur:
Nivel minimal: stabilirea interdependenei dintre vieuitoarele pdurii;
Nivel mediu: analizarea relaiilor dintre plantele de pdure, animale i om;
Nivel maximal: sesizarea impactului activitii omului asupra naturii.

B. Motrice
Elevii vor deveni capabili:
OM1 - s-i dirijeze efortul oculomotor spre observarea animalelor studiate;
OM2 - s-i coordoneze activitatea pentru utilizarea corect a jetoanelor, a fiei de
lucru;
OM3 - s-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul activitii.
C. Afective
Elevii:
OA1 - vor manifesta interes pentru achiziionarea de noi informaii;
OA2 - vor contientiza necesitatea unei atitudini active i responsabile fa de natur;
OA3 - se vor mobiliza pentru rezolvarea sarcinilor nscrise n fi.
Resurse:
Bibliografice:
Ion Simionescu, Din fauna i flora Romniei;
Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti,
aprobat prin ORDIN AL MINISTRULUI NR. 4686/O5.08.2003.
Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu,Cunoaterea mediului nconjurtor, Manual
pentru clasa a II-a, Editura Aramis 2005, pag. 32-33;
Ghid metodologic de aplicare a programei colare de tiine ale naturii la clasa
a II-a
Metodologice:
a). strategia didactic: dirijat
b). metode i procedee: conversaia, observaia, explicaia, problematizarea,
jocul didactic, lucrul cu fiele;
c). forme de organizare: frontal, individual
d). mijloace didactice: portofoliul, jetoane, fie de lucru, filmul didactic.

SINTEZA PROIECTULUI DIDACTIC

OBIECTIVE SARCINI DE NVARE ITEMI DE EVALUARE


Elevii vor fi capabili: Observarea animalelor slbatice, I1OC1 Ce animale slbatice
OC1 - s recunoasc a prilor componente ale unui cunoatei?
animalele slbatice animal slbatic, urmrirea I2OC1 Unde triesc
din Romnia i s asemnrilor dintre fiecare animalele slbatice?
denumeasc prile animal i puiul lui I3OC1 De ce se numesc
componente ale animale slbatice?
corpului unui animal
(cap, trunchi,
membre);
OC2 - s grupeze Identificarea animalelor slbatice I1OC2 Ce animale slbatice
animalele slbatice care triesc n zona de munte i triesc n zona de munte?
dup zona n care n zona de cmpie I2OC2 - Ce animale slbatice
triesc; triesc n zona de cmpie?
I3OC2 Ce pagube produc
unele animale?
OC3 - s formuleze Sublinierea rolului pdurilor n I1OC3 Artai care este
aprecieri referitoare meninerea echilibrului ecologic rolul pdurii pentru viaa
la rolul animalelor n i evidenierea msurilor de animalelor.
asigurarea ocrotire i refacere a acestora I2OC3 Cum poate interveni
echilibrului n Recunoaterea unor msuri de omul pentru a ocroti
natur. protejare a plantelor i animalele?
animalelor I3OC3 Cum putei contribui
voi copii, n aceast direcie?
SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECIEI /CONINUTURI


OBIECTIVE ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR
NVTORULUI
I. Captarea ateniei Elevii se mobilizeaz pentru buna
OA1 Un elev va recit poezia n grdina desfurare a leciei.
OA2 casei mele, dup Georgeta Moraru
Care sunt prietenii copilului?
Ce fel de animale sunt acestea?
II. Enunarea obiectivelor Accept cu interes propunerea
OM1 Informez elevii c vor nva mai nvtorului.
multe despre animalele din Romnia,
despre modul lor de via, foloasele/
pagubele pe care le aduc/produc. i
atenionez s fie receptivi i s
participe cu interes la lecie.
Actualizarea cunotinelor
OA1 Unde triesc animalele domestice? Enumer animalele domestice i
OA2 Ce alte animale domestice mai explic de ce oamenii le cresc.
cunoatei?
OM1 De ce oamenii cresc animale
OM2 domestice?
OM3 Exerciiu-joc
OA3 Grupai animalele domestice n Elevii vor lipi imaginea
funcie de foloasele pe care le avem corespunztoare.
de la ele.
Cu ce se hrnesc animalele LAPTE OU CARNE LN
domestice? PIELE PENE I FULGI
Ce asemnri i deosebiri observam Urmresc fia de lucru i rspund
la fiecare animal i puiul lui? solicitrilor.
OA3 IV. Prezentarea optim a
coninutului
Voi prezenta un filmule cu animalele Urmresc filmul i rein sfatul dat.
slbatice din Romnia. i voi
OC1 ndruma s urmreasc cu atenie
OC2 pentru c le voi cere s enumere
OC3 animalele pe care le-au recunoscut.
OA1 V. Dirijarea nvrii
OA2 Ce animale ai recunoscut? Elevii vor preciza numele animalelor
OM1 Unde triesc ele? pe care le-au recunoscut.
OM2 Se deschid manualele. Ce titlu are
OM3 noua lecie? Animalele slbatice i caut singure
De ce se numesc animale slbatice? hrana i adpostul. Ele triesc att la
OA3 Unde triesc ele? munte, ct i la cmpie.
Voi numi un elev ca s citeasc din Elevii vor urmri textul din manual i
OC1 manual (ex. 2). imaginile de pe plan/carte.
OC2 VI. Obinerea performanei Grupa I
OC3 Impulsionez activitatea solicitnd Completai spaiile punctate.
OA1 elevilor s lucreze pe ateliere de a).Numele animalului
b).Locul n care triete
OA2 lucru.
c). Corpul este acoperit cu
OM1 Supraveghez activitatea elevilor. d).Se hrnete cu :
OM2 e). Pagube
OM3

Grupa a II-a
Selecteaz imaginile corespunztoare
cerinei date!
ANIMALE DOMESTICE

ANIMALE SLBATICE

(Elevii vor lipi jetoanele corespunztoare


cerinei).
Grupa a III-a
Ce animale reprezint fiecare imagine?
(Elevii scriu pe spaiul punctat numele
animalului slbatic).
OC1
OC2 VII. Feedback-ul
Cte un membru al fiecrei grupe va
OC3 Solicit elevilor s prezinte proiectul
prezenta proiectul realizat.
OA1 realizat.
OA2 VIII. Evaluarea cunotinelor
i manifest satisfacia pentru
OM1 Fac aprecieri despre modul n care
reuit.
OM2 au lucrat elevii pe ateliere de lucru.
OM3 IX. Retenia
Atrag atenia asupra protejrii
naturii i a animalelor slbatice.
X. Transferul
Se mobilizeaz pentru activitatea
ndemn elevii s realizeze un arici
viitoare.
din plastilin i scobitori.
Le recomand s citeasc lecia din
manual i s caute ghicitori despre
animalele slbatice.

S-ar putea să vă placă și