Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

În cadrul concursului ,,Pedagogul anului,,

La Biologie

Nume, prenume: Spătaru Veronica

Data: 09.11.2022

Gimnaziul Stețcani

Clasa: a VII-a

Disciplina: Biologie

Subiectul lectiei: ÎncrengăturaArtropode Clasa – Arahnide

Durata de desfasurare a lectiei: 45min.

Obiectivul central: Insusirea cunostintelor referitoare la caracterele generale ale arahnidelor

Obiectivele operationale:

 1) Vei evidenția trăsăturile distinctive a încrengăturii Arahnidelor;


 2) Vei enumera mediile de viață ale arahnidelor;;
 3)  Să enumere grupurile de Arahnide
 4) Vei estima rolul arahnidelor în natură și în viața omului.
 5.Să evidențieze pericolele Arahnidelor pentru om și animale

Tipul lectiei: mixta

Resurse procedurale:

 explicatia (M.1.);
 observatia (M.2.)
 invatarea prin descoperire (M.3)
Bibliografie:
1. Bîrnaz N. (coordonator )Curriculum național. Ghid de implementare Biologie, Chișinău 2020
2. Nina Bernaz .Violeta Copil, Gheorghe Rudic, Biologie, manual pentru clasa a VII-a, Chişinău, Editura Ştiinţa, 2020.
3. Ghid de implementare a curriculumului la disciplina Biologie în clasele VI-IX, ediția 2019.
II. DESFASURAREA LECTIEI

Obiective Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Metode și


operaționale (evenimentel temporale procedee
e
lectiei
1.Evocarea -noteaza in catalog elevii absenti si -isi pregatesc cartile si caietele 1min Oral
verifica daca sunt conditii optime pentru
desfasurarea orei
-pregateste materialul didactic 1 min
-verifica cunostintele referitoare la clasa
crustacee Elevii răspund la întrebările 1min
a.Racul de râu este animal diurn? propuse de professor Oral
b.Culoarea racului de râu are rol de 1min
camuflaj?
Da
c.Racul merge înapoi?
Nu 1min
Primăvara femela racului depune ouă?
Primăvara
Când ies răcușorii ?
De unde provine denumirea de
Crustaceea? Oral
Ce alți reprezentanți din Crustacee
cunoașteți? Eleviiprezintă 1min
Verifică ex.5 pag 43 microeseul,,Racul de râu
sanitar al naturii,,
- Motto: “Despre ei am învăţat şi nu i-am
uitat. Elevii comentează Motto-ul
Pe cei inofensivi îi iubim iar de cei
veninoşi ne ferim” 1min
Oral
-spune elevilor două ghicitori pentru a intui
care vor fi animalele despre care vor învăța în -sunt atenti la ghicitori și
lecția de azi găsesc răspunsuri
Cine țese-n colț de casă pânză nouă de
mătasă? (Păianjenul) Notează data și subiectul
Poate fi micuţ sau mare, Lecției
Ţese pânza cu mult spor
În ea gâze ademeneşte, 2min
Spune ce insectă este? Oral
( Păianjen )
- anunta titlul lectiei: Artropode –
Arahnide: paianjenii - precizeaza clar
obiectivele lectiei Ascultă obiectivele lecției
1) Vei evidenția trăsăturile distinctive a
încrengăturii Arahnidelor;
2) Vei enumera mediile de viață ale
arahnidelor;;
3)  Să enumere grupurile de Arahnide
4) Vei estima rolul arahnidelor în natură
și în viața omului.
5.Să evidențieze pericolele Arahnidelor
pentru om și animale

2.Realizarea Profesoara le comunică elevilor că - sunt atenti la explicatiile 2min Oral


sensului Arahnidele-sunt unele dintre cele mai profesorului
vechi Artropode de pe Terra.Savanții
spun că ele au apărut acum câteva
milioane de ani.În această perioadă ele
sau adptat la mediul terestru de viață dar Elevii ascultă introducerea și
se mai și cunosc si unele specii fac notițe în baza primului
acvatice(păiangenul argintiu) slideului propus de profesor
2min
Scris în caiete
Arahnidele include 3 mari grupuri de (slideuri ppt)
organisme:Păianjeni,scorpioni,căpușe
Elevii citesc textul din manual
O3 5min
Elevii citesc și își fac notițe în
caiete

Elevii citesc de pe slide și 2min


realizează exercițiul
Un elev scrie la tablă 5min
Scris în caiete
Își aleg un reprezentant din
clasa Arahnide și completează
pașaportul Arahnidelor 5min

Elevii răspund la întrebările din


jocuri 5min
-Profesoara le propune elevilor să
studieze textul timp de 5 minute
-Propune elevilor să citească urmă toarele 2min Oral
slideuri și să-și facă noțițe

O1

O4-5 Scris lucru la


tablă
-Propune spre realizare ex.2 pagina 46
Corelează denumirea arahnidelor din
Coloana A cu particularitatile din
coloana B

Împarte fișe de lucru fiecărui elev cu


pașaportul unei Arahnide Jocuri
interactive
O2 -Propune recapitularea lecției utilizând 1min
Elevii depistează că o căpușă a
jocuri interactive strapuns pielea umană și
• -Propune elevilor exercițiul 6 explică cum o putem înlătura
pagina 46 ajutați de profesoară
• Care este problema reflectată în
imaginea alăturată,cum o putem
rezolva?
3.Reflexie Continuă gândul Răspund cu grijă la întrebările 5min
propuse - Oral slide ppt
-Am învățat grupurile de
organisme
-Pericolul păianjenului,a
scorpionului și al căpușei
penntru om
Că omul dacă nu respectă
igiena personală se poate
îmbolnăvi de scabie(râie)

Importanța păianjenilor
Că in fiecare an omoară un
număr mare de insecte care ne
invadează casa,curtea și
grădina

M-am mirat că tarantula sapă


groapa si acolo nimeresc
insecte iar paianjenii vin si
prind hrana 1min
Mușcătura scorpionuli este
• Tema pentru acasă periculoasă pentru om și Scris
• Ex.4/5 pagina 46 animale
Propune elevilor un mesaj de suflet Notează tema pentru acasă
2min
Elevii ascultă atent mesajul și Oral
își iau rămas bun!

S-ar putea să vă placă și