Sunteți pe pagina 1din 12

Liceul Teoretic Clineti

PROIECT DIDACTIC LA TIINE


realizat n clasa II-a A

Subiectul:Mediile de via ale animalelor

nvtoare :Ciubotaru Ana

PROIECT DIDACTIC
DATA:08.11.2013 CLASA: a II-a A ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine DISCIPLINA : tiine SUBIECTUL : Mediile de via ale animalelor TIPUL LECIEI: de formare a capacitilor de dobndire a cunotinelor Subcompetene: 1.Dezvoltarea capacitilor de observare, explorare i nelegere a realitii din mediul nconjurtor 2. Comunicarea, sub diverse forme ale observaiilor efectuate asupra mediilor de via ale lumii vii.

OBIECTIVE OPERAIONALE : La sfritul activitii elevii vor fi capabili: O1:s recunoasc animalele i medile de via din care fac parte; O2: s grupeze animalele n funcie de mediul n care triesc; O3: s enumere foloasele pe care animalele le aduc omului; O4: s prezinte curioziti din lumea animalelor; O5:s motiveze importana proteciei animalelor; O6: s decsopere animalul conform caracteristicilor.

Referine bibliografice:
1.Curriculum colar,clasele I-IV.Chiinu ,2010. 2.Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primar de nvmnt.Chiinu:Lyceum,2011. 3.Galben-Panciuc Z.,Galben S.,Diaconu S.,Botgros I.tiine.Manual pentru clasa II-a:Prut Internaonal 2011. 4. Galben-Panciuc Z.,Galben S.,Diaconu S.,Botgros I.Ghid la tiine. pentru clasa II-a:Prut Internaonal 2011. 5.Informaii ,imagini din internet. STRATEGII DIDACTICE: 1.Metode i procedee: conversatia, conversaia euristic, observatia, jocul didactic. 1. 2. a) b) Forme de organizare : frontal, individual, n echipe. Resurse : imagini,fie,plane. Materiale: ghicitori, imagini, PPT,fie de lucru, portofoliul, poveste. Temporale:45 minute

Momentele leciei
Evocare

Activitatea nvtorului
Se asigur condiiile desfurrii orei n mod optim.

Activitatea elevilor
Elevii i pregtesc cele necsare pentru lecie Propun rspunsuri ghicitorilor. 1.vaca 2.pisica

Metode i procedee
Ghicitori

1. 2. 3. 4.

Captarea ateniei Are coarne i e blat, Ne d laptele ndat. Miaun nencetat, Dac lapte nu i-ai dat. Prin pdure prin zvoaie, Dnsul oile jupoaie. Printre crengi s-a strecurat, Si alune a furat.

3.lupul 4.veveria Elevii rspund la ntrebri. Relateaz cunotine despre mediul familial,colar i social.

Reactualizarea cunotinelor i verificarea temei de acas. Pe tabl snt imagini cu diferite medii de via a oamenilor.

Realizarea sensului

Anun subiectul leciei

Mediile de via ale animalelor


4 Octombrie Ziua Mondial a Animalelor!

Noteaz pe caiete subiectul leciei. Rspund la ntrebri.

Invitaie la discuie
-Ce tii despre animale ? -La ce folosesc animalele ? -Care este rolul animalelor n natur? Descoper singur ! PPT cu animale din diferite medii de via. Imagini cu animale din diferite medii de via. Analiza schemei din manual pag.25.

Prezentare PPT. Privesc cu atenie i descoper mediile de via a animalelor. Analizeaz forma ,culoarea corpului ,modul de deplasare . Obeservare ,analiz. Concluzioneaz c forma,culoarea ,modul de deplasare depinde de mediul de via n care triete Anexa 1 animalul. Joc didactic Descoper animalul conform caracteristicilor,l descriu dup tabelul din manual pag.26 .imaginea 2 manual ,pag.24. Exerciiul , Elevii grupeaz animalele dup mediul lor de via. Fiecare grup va descrie un animal (din diferite medii),folosind algoritmul de descriere. Elevii prezint lucrul realizat n echip. Privesc filmuleul Plane cu animale.

Joc didactic :Descoper animalul. Se atrn un poster cu mai multe animale n care s fie prezent i anumaulul despre care se citete. Reflecia Lucrul independent n caiete ,exerciiul 2,pag.26 Lucrul n echipe (4)

Descrierea Anexa 2

Extensia

PPT Graiul animalelor Lumea animalelor este numeroas i variat .Pentru a tri animalele au

nevoie de aer,cldur ,hran,adpost.Toate acestea le gsesc . n mediul lor de via .Multe specii de animale au disprut sau snt pe cale de dispariie ele snt nscrise n Cartea Roie a RM. Fac generalizri n baza subiectului nvat la lecie. Panoul CCCC -Care snt mediile de via ale animalelor? -Ce le ofer animalelor mediile n care triesc? -De s-ar ntmpla dac unele animale ar fi scoase din mediul lor de via ? -De ce ? Se adreseaz elevilor ntrebri se evalueaz punctele forte ale leciei i momentele mai puin nelese de elevi. Tema pentru acas . S scrie n caiete informaii despre animale .

Conversaia

Conversaia euristic.

Anexa 1

-Curnd o s- avem oaspei,i spuse nr-o zi oricioaica .O dat pe sptmn vine s m vad vecinul meu .i s tii c e putred de bogat i triete mult mai ndestulat ca mine vecinul acesta .Are o cas ct un palat sub pmnt ,cu o mulime de odi i coridoare i se poart n ub scump de catifea .Ehe ,unde -i norocul s te mrii cu el, fetio !Cu el tiu c n-ai s te prpdeti .Un singur cusur are :e orb i n-are s te poat vedea. Dar nu face nimic ,de auzit aude el ,-ai s-i poi povesti cele mai frumoase poveti pe care le tii tu.

Anexa 2

o o o o o o

Mediul n care triete nfiarea animalului (mrime ,form ,culoarea blnii,penelor .a) Mod de deplasare Foloase /daune Informaii suplimentare Animale n: poezii,ghicitori,poveti,proverbe,cntece ,snoave .a

ANEXA 1

Foloase Exemple

Animale domestice

Alctuire

Hran

ANEXA 1

Foloase

Exemple

Animale slbatice

Hran Alctuire

ANEXA 1

Foloase Exemple

Animale din
alte zone ale lumii

Alctuire

Hran

ANEXA 5

Animale domestice

Animale slbatice

S-ar putea să vă placă și