Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lectie

Data : 24.01.2001 Clasa : a-V-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Obiectul: Biologie-Botanica Unitatea de invatare: Plante superioare Subiectul: Molidul Scopul lectie:stabilirea notiunilor de gimnosperme, conifere, conuri, dar si a notiunilor de molid in vederea intelegeri lor de catre elevi si formarea deprinderilor de a lucra cu aceste notiuni. Obiective de referinta: 1.4;2.1;3.1 Obiective operationale : -sa recunoasca conurile barbatesti si cele femeiesti pe baza caracterelor alcatuirii sale; -sa recunoasca elementele structurale caracteristice olidului; -sa recunosca si alte tipuri de conifere; Tipul lectiei: formarea de priceperi si deprinderi Demersul didactic: a. Resurse procedurale:-experimentul de laborator -observatia; -modelarea; -demonstratia. b. Resurse materiale: -pentru fiecare elev: fisa de lucru si manual; -pentru fiecare grupa: planse, c. Forma de organizare: frontal si pe grupe Evaluare: formativa prin chestionare orala Locul desfasurarii: laboratorul de biologie Bibliografie: 1. Aurora Mihail, Aurel Ardelean, Gheorghe Mohan- Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura ALL Educational, Bucuresti 2007; 2. Ion Iordache., Ulpia Maria Leu, Ion Constantin- Metodica predarii-invatarii biologiei, Editura Solaris, Iasi 2004;3. 3. Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007; 4. Gheorghe Mohan- Atlas de biologie, Editura Corint, 2003; 5. Tudor Virginia si colab. Metodica predarii biologiei la clasele V-VIII, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1979.

DESFASURAREA LECTIEI ETAPELE LECTIEI Organizarea clasei. ACTIVITATEA PROFESORULUI -Pregatesc materialul didactic. -Notez in catalog elevii absenti si verific daca sunt conditii optime pentru desfasurarea lectiei. Prin chestionare orala verific lectia Ferigi. Pun intrebari de tipul: -Unde este raspandita feriga comuna? -Din ce este alcatuita o feriga? ACTIVITATEA ELEVILOR -Isi pregatesc cartile si caietele.

Verificarea cunostintelor.

-Dati exemple de alte conifere? -Care este importanta ferigilor?

Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor. Anuntarea temei si a obiectivelor. Dirijarea invatarii.

Obtinerea performantei

-Cu ajutorul plansei prezint elevilor imagini cu alcatuirea unei ferigi si ii incurajez sa spuna ce observa. -Anunt si scriu pe tabla tema lectiei si prezint obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei. -Solicit elevilor sa urmareasca imaginile in atlas si sa identifice in ele molidul si alcatuirea lui; -Solicit elevilor sa priveasca imaginile in manual si sa recunoasca alti arbori inruditi cu molidul; -solicit elevilor sa recunoasca importanta coniferelor; -solicit elevilor sa reprezinte prin desen molidul; -Completez schema lectiei. -Inventariez principalele informatii si observatii ceran

Raspund la intrebari: -Feriga este raspandita in paduri, la umbra copacilor, darmai ales de-a lungul apelor; -Feriga este alcatuita din: radacini adventive, rizom, frunze tinere rasucite in forma de carje si frunze adulte; -Exemple: coada-calului, pedicuta si strutisorul. -Importanta ferigilor:obtinerea unor medicamente: vermifug, ceaiuri din coada calului si carbuni din ferigile cele mai mari. -Urmaresc imaginile si identifica in ele alcatuirea unei ferigi. -Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele. -elevii observa plansa si imaginile din atlas si recunosc alcatuirea unui molid; -elevii recunosc alti arbori inruditi cu molidul; -urmarind imaginile elevii recunosc importanta coniferelor; -Elevii realizeaza desenele. -Completeaza schema lectiei. -Raspund la intrebari observand plansele, atlasele, imaginile din

elevilor. Evaluarea performantei.

elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare, concrete. -Prin chestionare orala pe tot parcursul orei. Sunt notati elevii care au dat raspunsuri deosebite ce necesita gandirea logica.

manual si materialul biologic natural. -Se gandesc si raspund la intrebarile adresate de profesor.

SCHEMA LECTIEI Gimnosperme Gimnospermele sunt plante care au semintele deschise. Din gimnosperme fac parte coniferele. Coniferele se inmultesc prin conuri Molidul Raspandire: regiunile de munte= molidisuri; Alcatuire: - radacina lemnoasa sau ramuroasa; - tulpina- trunchi si coroana; - frunzele- ace ceruite si cu o singura nervura, adr nu sunt cazatoare. Inmultirea: -celule sexuate barbatesti si femeiesti care se gasesc in grauncioarelede polen si in ovule. Alte conifere: bradul, pinul, bradul alb, zada, pinul, tuia si jneapanul. Bradul alb: - frunzele sunt dispuse pe ramura sub forma unei pene; - pe dosul frunzei sunt doua dungi albe; - conurile femeiesti sunt mari, cilindrice, indreptate in sus; - la maturitate cad numai solzii cu seminte. Importanta coniferelor: -lemnul este bun pentru cerestea, constructii, mobila, unelte muzicale; -coniferele fixeaza terenurile alunecoase; -producatoare de aer curat.

Fisa de lucru 1. Completeaza spatiile libere: Polenul ajunge de pe conurile...................................pe conurile femeiesti si fecundeaza...........................................din care rezulta..................................care sunt descoperite, neinchise in.............................. 2. Dintre plantele enumerate mai jos, subliniaza-le pe acelea care nu apartin gimnospermelor: pinul, marul, molidul, zada, stejarul. 3. Explica de ce nu au fructe gimnospermele.

Fisa de lucru 4. Completeaza spatiile libere: Polenul ajunge de pe conurile...................................pe conurile femeiesti si fecundeaza...........................................din care rezulta..................................care sunt descoperite, neinchise in.............................. 5. Dintre plantele enumerate mai jos, subliniaza-le pe acelea care nu apartin gimnospermelor: pinul, marul, molidul, zada, stejarul. 3. Explica de ce nu au fructe gimnospermele.

S-ar putea să vă placă și