Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE TEMATICĂ INTEGRATĂ

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit „Lumea Copiilor” Tg Jiu
PROF. ÎNV. PREȘC: SPINEANU ANA-MARIA
NIVELUL: Antepreșcolar 2- 3 ani
TEMA ANUALĂ: „Cine sunt/suntem?”
TEMA PROIECTULUI:„Eu și lumea mea”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:„Sunt copil ca fiecare”
TEMA ZILEI: „Un prieten pentru fiecare”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ACTIVITĂȚI TEMATICE INTEGRATE:
A.L.A.
 Construcții: Drumul spre casa prietenului meu”
 Știință: „Jucării colorate pentru prietenul meu”- sortare după culoare
Joc de mișcare: „Dă-mi mânuța, hai, fuguța!” (alergare în perechi)
Activități tematice:
 Activități de creație și de comunicare: „Odil Crocodil”-poveste digitală
 Activități artistice și de îndemânare:ștampilare „Fluturașul”
Rutine și tranziții:
 Rutină: Întâlnirea de dimineață: „Am și eu un prieten!”
 Tranziții: „Degetele-petale”-recitativ ritmic
 Joc cu text și cânt: „Joacă, joacă, joacă fetiță”
 Activități de stimulare individuală: „Legănăm păpușa”-joc liniștitor
DOMENII DE DEZVOLTARE VIZATE:
1. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii.
2. Dezvoltarea fizică, a sănătăţii şi igienei personale
3. Dezvoltarea socio-emoțională
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Ascultă povești și povestiri scurte, participă la jocuri/cântece/poezii însoțite, inițial, de
gesturi (comunicare receptivă)
- Folosește intonații diferite, gesturi, limbajul corpului, structuri lingvistice/gramaticale
simple pentru a transmite un mesaj (comunicare expresivă)
- Utilizează mâinile și degetele în manipularea corespunzătoare a unor
obiecte/instrumente
- Participă activ în jocuri, dansuri, jocuri în aer liber etc.
- Anticipează și urmează reguli/rutine simple, cu supraveghere și dacă acestea i se
reamintesc

OBIECTIVE OPERAȚIONALE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:


A.L.A.:
Construcții:
-Să construiască din cuburi Lego drumul spre casa „prietenului”
Știință:
-Să sorteze jucăriile (mașinuțe și floricele) după culoare: roșii și albastre;
Joc de mișcare:
-Să respecte regulile jocului de mișcare;
-Să alerge în perechi, ținându-se de mână;
Activități tematice:
 Activități de creație și de comunicare: „Odil Crocodil”-poveste digitală
Cognitiv-informationale:
-Să precizeze titlul poveștii;
-Să audieze cu atenție povestea digitală;
-Să identifice personajele din poveste;
-Să rețină mesajul educativ al poveștii: oricine are nevoie de un prieten, chiar dacă este diferit.
- Să răspundă corect şi în propoziţie la întrebările educatoarei
Afective:
-Să manifeste încredere în forţele proprii pe parcursul activităţii;
-Să participe cu plăcere și interes la activitate;
Psihomotorii:
-Să păstreze poziţia adecvată efectuării diferitelor acţiuni;

 Activități artistice și de îndemânare:ștampilare „Fluturașul”


Cognitiv-informationale:
-Să recunoască materialele de lucru de pe măsuțe;
- Să urmărească explicaţiile date privind tehnica de folosire a acuarelei;
-Să ștampileze buline colorate pe aripile fluturașului folosind ștampile rotunde;
-Să păstreze, pe cât posibil, acuratețea lucrărilor;
-Să solicite, la nevoie, ajutorul educatoarei;
Afective
-Să-şi dezvolte încrederea în forţele proprii;
-Să manifeste stabilitate şi perseverenşă în activitate;
-Să manifeste interes şi plăcere pentru activitate.
Psihomotorii
-Să utilizeze corect instrumentele pentru activitatea artistico-plastică, pentru a nu distruge
lucrarea;
-Să respecte indicaţiile tehnicii de pictură ale educatoarei;
-Să se deplaseze în sala de grupă respectând instrucţiunile.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: povestirea digitală, conversaţia, observația, explicaţia,
demonstraţia, exercițiul.
MATERIAL DIDACTIC:cuburi Lego, mașinuțe și floricele roșii și albastre, laptop,
videoproiector, ecran de proiecție, imagini din poveste, panou, fișa de lucru, acuarele, pahare cu
apă, tabla, recompense.
FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual;
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: formativ – continuă prin observarea
comportamentului copiilor, prin analiza acţiunilor şi a răspunsurilor, evaluare orală, aprecieri
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
DURATA: 1 zi
Bibliografie:
Ministerul Educaţiei Naționale, ,,Curriculum pentru educație timpurie, 2019;
Reperele fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7
ani.

SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață când se face prezenarea temei zilei.Pe


parcursul momentelor întâlnirii de dimineaţă, copiii sunt așezați în semicerc, pentru a vedea și a
relaționa lejer. Se vor efectua salutul, prezența și se va completa calendarul naturii.
Salutul
Dimineața a sosit,
Toți copiii au venit,
A-nceput o nouă zi
Să ne salutăm copii
Bună dimineața, prieteni!

Prezența
După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?
Calendarul naturii se va completa cu ajutorul jetoanelor de către educatoare. Se va
preciza: Ce zi este astăzi?, În ce anotimp suntem? Cum este vremea afară astăzi?
Activitatea de grup:„Am și eu un prieten!”. Se va discuta cu copii despre prietenie și
despre prietenul fiecăruia dintre ei.
Noutatea zilei
Se va realiza cu ajutorul elementului surpriză: crocodilul Odil care caută și el un prieten
să-i fie alături și care vrea să se joace astăzi cu ei.
Toţi copiii se ridică, formează un cerc şi se interpretează cântecul „Degetele”, executând
mişcările specifice.
Degetul mare
Pleacă la plimbare,
Arătătorul duce bastonul,
Mijlociul duce pardesiul,
Inelarul duce geamantanul,
Iar degetul mic, nu duce nimic
Fiindcă este un pitic.
Educatoarea prezintă copiilor, în termeni accesibili, activitațile pe care le vor desfășura în
această zi și precizează pe scurt sarcinile ce le vor îndeplini în cadrul activităților.
După parcurgerea etapelor întâlnirii de dimineață, se trece apoi la observarea sălii de
grupă şi a centrelor de interes pregătite. Se prezintă copiilor cerinţele de la fiecare centru, iar apoi
aceştia îşi aleg centrul la care vor să lucreze.
La centrul CONSTRUCȚII copiii vor trebui să construiască drumul spre casa prietenului
lor.
La ȘTIINȚĂ vor trebui să sorteze după culoare jucării pentru prieteni.
După prezentarea centrelor, se va trece la lucrul efectiv. Educatoarea urmărește modul de
lucru la fiecare centru în parte. După încheierea activității de la centre, copiii trec pe la fiecare
centru, apreciază activitatea proprie și pe cea a colegilor.
În cadrul activității tematice de creație și de comunicare copiii vor viziona cu atenție
povestea digitală ,,Odil Crocodil”. După finalizarea activității de creație și de comunicare, prin
tranziţia – „Joacă, joacă, joacă fetiță”preșcolarii vor fi îndrumați către măsuțe pentru
desfășurarea activității artistice și de îndemânare, unde vor avea de realizat buline pe aripile
fluturașului prin tehnica ștampilării.
„Joacă, joacă, joacă fetiță”
Joacă, joacă, joacă fetiță,
Că esti frumoasă ca o garofiță,
Și jocul nostru este format
Dintr-o fată și-un băiat.”
De îndată ce se finalizează activitatea, antepreșcolarii apreciază activitatea proprie și pe
cea a colegilor și se realizează o expoziție cu lucrările realizate.
Ziua se încheie cu desfășurarea jocului de mișcare: „Dă-mi mânuța, hai, fuguța!”
(alergare în perechi).
Copiii se vor grupa câte doi și vor alerga, ținându-se de mână, pe un traseu prestabilit: de
la crocodilul Odil până la fluturaș.

DEMERS DIDACTIC

Strategia didactică
Eveniment Conținut știintific Metode și Mijloace de Forme de
didactic procedee învățământ organizar Evaluarea
e
Se creează condiţiilor
Moment necesare bunei
organizatoric desfăşurări a activităţii:
•aerisirea sălii de grupă;
•amenajarea spaţiului
educațional;
•pregătirea materialelor
(demonstrativ,
distributiv) Conversația Frontal Observarea
Ziua debutează cu: comportamen
Întâlnirea de dimineață tului verbal și
debutează cu: nonverbal
a ) Salutul
,,Dimineața a sosit,
Toți copiii au venit,
A-nceput o nouă zi
Să ne salutăm copii
Bună dimineața,
prieteni″
b) Prezența
,,După ce ne-am adunat Frontal
Și frumos ne-am
salutat,
Colegii ne-am întâlni,
Cine oare n-a venit?″
Se va realiza prezenţa
copiilor.
c)Calendarul naturii Conversația Calendarul Aprecierea
Este completat în urma naturii răspunsurilor
întrebărilor adresate de Jetoane copiilor
educatoare pentru
stabilirea aspectelor
privind ziua, anotimpul,
aspecte ale vremii. Se
folosesc jetoane și
imagini.
Activitatea de grup
Se vor adresa întrebări
despre copiilor despre
prieteni și prietenie:
dacă au un prieten, cum
se numește, etc.
Tranziție: ,,Degetele”-
joc cu text și cânt
Captarea Se realizează cu Un crocodil
atenției ajutorul unui crocodil Conversația de pluș: Frontal
de pluș care caută un Odil
prieten cu care să se
joace și care ar vrea ca
astăzi să stea cu ei ca să
nu mai fie singur.
Enunțarea Voi anunța tema
temei și a activității :
obiectivelor ,,Un prieten pentru
propuse fiecare” și voi explica
Frontal Observarea
pe înțelesul copiilor
comportamen
obiectivele propuse. Expunerea tului verbal și
Pe melodia ,,Bat in nonverbal
palme”copiii se
îndreptă către măsuțele
pregătite pentru centrele
de interes:
Știință și Construcții.
Reactualizare Voi purta o scurtă Frontal
a discuție legată de tema Conversația
cunoștințelor săptămânii și voi
prezenta materialele de Mașinuțe și Observarea
la fiecare centru de floricele Individual capacităţii de
activitate: roșii și concentrare şi
La centrul ȘTIINȚĂ albastre a interesului
copiii vor trebui să
sorteze mașinuțe și Explicația Individual
floricele după culoare: Aprecieri
roșii și albastre. verbale
La centrul Cuburi
CONSTRUCȚII copiii Lego
vor trebui să
construiască din cuburi
Lego, drumul spre casa
prietenului lor.
Voi oferi indicaţii
generale şi individuale
preşcolarilor şi
urmăresc modul în care
lucrează. Îi voi ajuta pe
cei care întâmpină
dificultăţi în realizarea
sarcinii de lucru.
TRANZIȚIE:,,Joacă,
joacă, joacă fetiță”-joc
cu text și cânt
Dirijarea Pentru că au lucrat atât
învățării de bine până acum le Povestea Observarea
spun că vor afla digitală Imagini din Frontal comportamen
povestea lui Odil poveste tului verbal și
Crocodil pe care o vor nonverbal
viziona pe ecranul de Conversația Aprecieri
proiecție. verbale
Pe parcursul vizionării
poveștii digitale nu voi
interveni, ci la final
vom discuta despre ce
s-a întâmplat în
poveste.
Obținerea În continuare, le propun Conversația Observarea
performanței copiilor să realizăm și Acuarele Individual comportamen
noi fluturașul care a ștampilă de tului verbal și
acceptat să fie prietenul Demonstrați formă nonverbal
lui Odil.Se intuiesc a
rotundă
materialele de pe
măsuță, se anunță încă Fișa de
o dată tema, obiectivele Explicația lucru
și modul de lucru. Se
vor executa câteva
exerciții de încălzire a
musculaturii mâinii
(plouă, cântăm la pian,
frământăm aluatul,
închidem și deschidem
pumnul, mișcăm
degețelele). Se va da
semnalul de începere a
lucrului.
Se vor da indicații
individuale și colective
dacă va fi cazul.
Evaluarea După finalizarea
performanței lucrărilor se fac
aprecieri generale și Turul Frontal Orală
individuale asupra galeriei
modului de lucru și de Analiza
comportare ale copiilor produselor
pe tot parcursul
activității, ținându-se
cont de următoarele
criterii: respectarea
sarcinilor de lucru;
creativitate și
îndemânare.
Încheierea Voi face aprecieri
activității colective şi individuale
cu privire la modul de
participare al copiilor la
Conversația Frontal Aprecieri
activitate, asupra
colective și
modului cum au
individuale
rezolvat sarcinile
didactice și vor fi
recompensați. La
sfârșitul zilei, pentru
satisfacerea nevoii de
mișcare, copiii vor
desfășura jocul de
mișcare: Recompense
„Dă-mi mânuța, hai,
fuguța!”. Copiii se vor
grupa câte doi și vor
alerga, ținându-se de
mână, pe un traseu
prestabilit: de la
crocodilul Odil până la
fluturaș. Toți vor primi
recompense: sticker cu
inimioara prieteniei.

S-ar putea să vă placă și