Sunteți pe pagina 1din 36

PROIECT DE

ACTIVITATE
INTEGRATĂ
Clasa Pregătitoare A

Prof. înv. primar Vătafu Rodica-Claudia


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Vulturești


Prof. înv. primar: Vătafu Rodica-Claudia
Data: 03.04.2024
Clasa: Pregătitoare
Arii curriculare:
 Consiliere și orientare
 Limbă și comunicare
 Matematică și științe ale naturii
 Arte și Tehnologii

Unitatea tematică: „Trăire și manifestare emoțională!”/ „Să ocrotim natura! ”


Disciplinele implicate:
 Dezvoltare personală - Emoţii de bază (bucuria, tristeţea, furia, frica) - consolidare
 Comunicare în limba română - Sunetul [p] și litera p mic de tipar – comunicare – însușire de cunoștințe;
 Matematică și explorarea mediului - Numerele naturale în concentrul 0-20 – recapitulare și sistematizare a
cunoștințelor;
 Arte vizuale și abilități practice - Pomi înfloriți-colaj - formare de priceperi și deprinderi.

Forma de realizare: activitate integrată


Tipul activității: formare și dezvoltare de competențe
Durata : 4 ore
Competențe specifice :
 Dezvoltare personală
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare;
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar.
 Comunicare în limba română
1.3 – Identificarea sunetului initial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite
clar și rar;
3.1 - Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar.
 Matematică și explorarea mediului
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-20;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-20;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-20, prin adăugarea/extragerea a 1-5 elemente dintr-o
mulţime dată;
 Arte vizuale și abilități practice
1. Explorarea de mesaje exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare;
2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici elementare diverse.
Obiective operaționale:
 Dezvoltare personală
O₁- Să recunoască emoţiile de bază;
O₂ - Să identifice emoţii trăite de anumite persoane în situaţii diverse de viaţă;
O₃- Să sesizeze semnificaţia mesajului transmis prin intermediul filmului educativ;
O₄ - Să deseneze petalele florii cu emoții trăite în situaţii diverse de viaţă;
O₅ -Să povestească întâmplări când au simţit anumite emoţii;
O₆ - Să se concentreze asupra rezolvării sarcinilor din cadrul jocurilor propuse.
 Comunicare în limba română
O₁- Să precizeze cuvinte ce conțin sunetul [p] la început/ la sfârșit. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare
elev precizează în mod corect cel puțin sunetul [p] la început.
O₃- Să asocieze imaginea cu scrierea corectă a denumirii. Obiectivul se consideră realizat dacă elevii asociază
cel puțin o imagine cu scrierea corectă.
 Matematică și explorarea mediului

O₁- Să ordoneze crescător și descrescător numerele în concentrul 0 - 20;


O₂- Să numere elementele unei mulțimi;
O₃- Să scrie corect vecinii a minimum 5 numere;
O₄- Să compare măcar 4 din numerele date;
O₅- Să rezolve exerciții de scădere și adunare cu numerele naturale în concentrul 0-20;
O₆- Să participe activ și conștient la lecție.

 Arte vizuale și abilități practice


O₁ - Să descrie conținutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor și a explicațiilor primite;
O₂ - Să decupeze pomii, florile, fluturii și rândunelele respectând conturul trasat;
O₃ - Să asambleze elementele componente ale colajului respectând modelul;
O₄ - Să aprecieze calitatea lucrărilor executate pe baza criteriilor stabilite.

Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul de rol, jocul, audiția,
exercițiul cu elemente de joc, metoda fonetica- analitico- sintetico, observația, Metoda Turul-galeriei,munca
independentă.
Mijloace de învățământ: calendarul naturii, cutie surpriză, scrisoare, planşe ,,emoţiiˮ, cutie cu imagini ce
sugerează diferite emoții, planșă copac, laptop, fişe de lucru, buline ,,veseleˮ , imagini, cutie de popcorn, caiete
de lucru, planșa cu litera p, expoziție
Formele de organizare: individual, frontal
Resurse temporale: 30-35 minute pe categoria de activitate + 10-15 minute activități recreative.
Resurse umane: 6 elevi
Forme și strategii de evaluare:
 Observare sistematică;
 Evaluare orală
 Aprecieri verbale;
 Evaluare practică
Resurse informaționale:
 Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a , aprobate prin ordinul Ministerului
Educației Naționale nr.3418/19.03.2013;
 Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Caiet de lucru - Comunicare în limba română pentru clasa
pregătitoare, Editura Ars Libri
 Adina Grigore, Cristina-Ipate Toma, Caiet de lucru - Dezvoltare personală pentru clasa pregătitoare,
Editura Ars Libri;
 Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Caiet de lucru – Matematică și explorarea mediului pentru clasa
pregătitoare, Editura Ars Libri
 Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Ioana Neagoe, Caiet de lucru – Arte vizuale și abilități practice
pentru clasa pregătitoare, Editura Ars Libri;
 www.didactic.ro
 www.youtube.ro
SCENARIUL DIDACTIC
Ziua debutează cu Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul: Dimineața a sosit
Toți copiii au venit
A început o nouă zi
Bună dimineața, copii!
Noutatea zilei: Astăzi, dragi copii, este o zi specială. În clasa noastră avem invitați de seamă, care au
venit să vadă cât de cuminți și silitori sunteți voi.
Prezenţa: După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am prezentat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?
Responsabilul cu prezența numește copiii prezenți și absenți
Calendarul naturii:
- stabilirea zilei și a datei;
- aspectele meteo ale zilei.
Se adresează elevilor următoarele întrebări:
Ce zi a săptămânii este azi?
În ce dată suntem azi?
În ce lună suntem?
În ce anotimp suntem?
Cum este vremea astăzi?
Se completează calendarul naturii cu ajutorul elevilor.
Se anunță elevii că astăzi vor fi ajutoarele Zânei Primăverii, că o vor ajuta să scape de Zâna cea Rea şi
că vor desfășura diferite activităţi (vom vorbi despre emotii, vom învăţa o nouă literă, vom recapitula
numerele naturale de la 0 la 20 și vom realiza o lucrare frumoasă de primăvară la Avap). După fiecare
oră elevii vor primi câte o recompensă din partea Zânei.
Elevii vor lucra individual și pe grupe
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Elemente de conținut
Etapele lecţiei Strategii didactice Metode de
“Dezvoltare personală”
evaluare
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
didactice
Realizarea climatului optim pentru buna desfășurare a
activităţii
1.Moment - aerisirea sălii de clasă;
organizatoric - amenajarea spațiului de desfășurare a activității; Observarea
- pregătirea materialului didactic. sistematică
Conversaţia
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă:
Aprecieri
Salutul: Dimineața a sosit
verbale
Toți copiii au venit
A început o nouă zi
Bună dimineața, copii! Observare
Noutatea zilei: Astăzi, dragi copii, este o zi specială. În sistematică
clasa noastră avem invitați de seamă, care au venit să vadă
cât de cuminți și silitori sunteți voi.
Aprecieri
Prezenţa: După ce ne-am adunat
verbale
Și frumos ne-am prezentat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?
Calendarul
Responsabilul cu prezența numește copiii prezenți și
naturii
absenți
Calendarul naturii:
- stabilirea zilei și a datei;
- aspectele meteo ale zilei.
Se adresează elevilor următoarele întrebări:
Conversaţia
Ce zi a săptămânii este azi?
În ce dată suntem azi?
În ce lună suntem?
În ce anotimp suntem?
Cum este vremea astăzi?

Se completează calendarul naturii cu ajutorul elevilor.

Captarea atenţiei se realizează cu ajutorul ”Cutiei Cutie


surpriză” trimisă de Zâna Primăverii. surpriză
Conversaţia Frontal Observare
2. Captarea atenţiei Elevii vor fi întrebaţi dacă ştiu ceva despre această cutie.
sistematică
Citesc scrisoarea ataşată cutiei. (Anexa 1)
Scrisoare
Comunic elevilor ca astăzi vor fi ajutoarele Zânei
Primăverii, că o vor ajuta să scape de Zâna cea Rea şi că
vor desfășura diferite activităţi (vom vorbi despre emoții,
3. Anunţarea titlului vom învăţa o nouă literă, vom recapitula numerele naturale
Explicaţia Frontal
şi obiectivelor de la 0 la 20 și vom realiza o lucrare frumoasă de
primăvară la Avap).
După fiecare oră elevii vor primi câte o recompensă din
partea Zânei.

La prima oră, Zâna Primăvara ne propune să vorbim


despre emoţii și despre comportamente generate de
4. Actualizarea acestea.
cunoştinţelor Prezint elevilor planşe cu imagini ce reprezintă diverse Conversaţia Planşe Frontal Verificare pe
emoţii. Au loc discuţii pe baza imaginilor: baza unui
- Cum vi se pare că este fetiţa? suport vizual
- De ce credeţi că este fericită?
- Dar băiatul?
- De ce credeţi că este trist băiatul?
Propun elevilor să vizioneze un filmuleţ.
https://www.youtube.com/watch?v=hFhR6R6Jp0I
Aprecieri
Editura EDU Detectivul de emotii
5. Prezentarea Au loc discuţii pe baza filmului prezentat. verbale
conţinutului Care sunt emotiile de bază?(...bucuria, tristeţea, frica,
Conversaţia
furia)
Ce au făcut cei doi băieţi?(...au vărsat apa pe jos) Laptop Frontal
Când au fost întrebaţi de doamna cine a vărsat paharul,
cei doi au recunoscut?(..la început, nu)
De ce credeţi că nu au vrut să recunoască greșeala?
(...pentru că le-a fost frică)
Observarea
Ce am înţeles din această întâmplare? (...nu e bine să
ascundem o greșeală). sistematică
Greșeala recunoscută e pe jumătate iertată!
În fața clasei este amplasat un copăcel trist.
-De ce credeţi că este trist copăcelul? (posibile răspunsuri:
că este singur, că nu are flori, că nu are frunze etc.)
-Aţi vrea să fie fericit? Ce putem face ca să-l înveselim? Problematizarea Planșă copac Frontal
(posibile răspunsuri: să-l colorăm, să-i adăugăm flori,
frunze, păsări etc.)
Solicit elevilor să prezinte o întâmplare trăită care le-a
provocat sentimentul de tristeţe.
6. Dirijarea
Pentru a putea să-l înveselim, ar trebui să-l decorăm cu Observarea
consolidării
flori. Propun elevilor să completeze ,,Floarea Emoţiilorˮ Conversaţia sistematică
(Anexa 2) apoi să o lipească în copac.
Acesta va deveni un copac vesel pentru că va fi plin de
flori.
Exerciţiul Flori Individual
Joc : " Mima" . Joc de rol Cutie cu Observarea
7. Obţinerea Din cutia cu emoţii un copil va extrage o figură pe care o imagini ce sistematică
performanţei va vedea doar el, va mima în fața colegilor emoţia sugerată sugerează
de desen, iar aceştia vor ghici emoţia mimată. diferite Individual
emoții
Se va proceda în acest fel până se vor extrage toate cele
patru emoţii (bucurie,tristeţe,frică, furie). Explicația
8. Activitate în Propun elevilor completarea unei fişe de lucru. (Anexa 3) Fișă de Individual
completare După completarea fișei de către elevi se vor identifica lucru
Exerciţiul
eventualele greşeli şi se vor corecta.

9. Evaluare și Fac aprecieri generale și individuale privind participarea Stimulente Frontal Aprecieri
încheierea elevilor la activitățile din cadrul lecției. verbale
Explicaţia buline ,,ves
activității Zâna Primăverii îi recompensează cu câte o
bulină ,,veselăˮ pentru participarea activă la activităţile eleˮ
propuse și ajutorul acordat acesteia.
Etapele lecției Elemente de conținut Strategii didactice Metode de
“Comunicare în limba română” evaluare
Activitatea Activitatea elevilor Metode și Mijloace de Forme de
profesorului procedee învățământ organizare
didactice

1. Moment organizatoric Asigur condițiile Se pregătesc pentru


necesare unei bune actvitatea de
desfășurări a Comunicare în limba
activității. română.
2. Reactualizarea Propun elevilor un joc Ascultă sarcinile Explicația
cunoștințelor și rapid. jocului.
deprinderilor Prezint elevilor 1.Spune ce vezi în
imagini ale căror imagine.
denumiri încep cu 2. Desparte în silabe.
sunete pe care le-au 3.Precizează sunetul Imagini Observarea
învățat, iar sarcina inițial și sunetul final. Exercițiul Frontal sistematică
didactică este de a 4. Alege varianta unde
face corespondența cu este scrisă denumirea
scrierea corectă a imaginii.
cuvintelor. Posibile răspunsuri.
Se denumesc Prima imagine (lună) Jocul
imaginile și se face corespunde primului
asocierea prin intuirea cuvânt LunĂ . A doua
cuvântului. imagine (vacă)
Exemplu: corespunde celui de al
LunĂ, VacĂ doilea cuvânt, VacĂ.
(Anexa 1)
3. Captarea atenției Propun elevilor să Ascultă cântecul Laptop
asculte cu atenție “Pupăza din tei”. Conversația https:// Aprecieri verbale
www .youtube.co
cântecul “Pupăza din Prima data în căsuță a m /watch?v= Frontal
tei”. venit pupăza. Audiția Hxi11 SCSPyI
Adresez întrebări care Elevii imită sunetul pe
să conțină răspunsuri care l-au auzit în cântec.
ce conțin sunetul p. “pupupu”
Cum se numește
cântecul?
Cum face pupăza?
4. Anunțarea titlului și Anunț elevii că astăzi
a obiectivelor vom învăța sunetul [p]
și litera p mic de tipar.
Vom vedea unde este Explicația Frontal
poziționat sunetul [p]
și vom despărți
cuvintele în silabe.
5. Dirijarea învăţării Prezint elevilor o Posibile răspunsuri:
imagine cu un copil Matei cântă la pian. Conversația
care cântă la pian.
(Anexa 2) Elevii bat din palme
Solicit elevilor să pentru fiecare cuvânt al
alcătuiască o propoziției. Propoziția Imagine Observarea
propozițe referitoare are 4 cuvinte. Frontal sistematică
la ceea ce văd în Primul cuvânt este
imagine, iar eu o Matei, al doilea cuvânt Metoda
reprezint grafic. este cântă, al treilea fonetica-
Propun elevilor să cuvânt este la, al analitico-
numere cuvintele patrulea cuvânt este sintetică
propoziției folosind pian.
bătăile din palme.
Solicit elevilor să Elevii despart în silabe
precizeze care este fiecare cuvânt.
primul cuvânt, al
doilea, al treilea, al Ultimul cuvânt are două
patrulea cuvânt. silabe.
Propun elevilor să Prima silabă este PI –
despartă în silabe A doua silabă este – AN
fiecare cuvânt,
folosind bătăile din Cuvântul pian începe cu
palme. sunetul p.
Solicit elevilor să
precizeze câte silabe Elevii spun propozița
are ultimul cuvânt. analizată.
Care este prima Priză, pantof, patine,
silabă? corp, cap, stop.
Care este a doua
silabă? Metoda
Cu ce sunet începe Elevii numiți vin, extrag fonetica-
cuvântul pian? imaginile, despart în analitico-
Realizez sinteza- silabe, folosind bătăile sintetică
adresez elevilor din palme și precizează Observarea
întrebarea: „Care a poziția sunetului [p]. sistematică
fost propoziția
noastră?” Frontal
Solicit elevilor să dea
exemple de cuvinte
care încep/se termină
cu sunetul [p].
Propun elevilor un joc
pentru a preciza Dacă sunetul [p] se Cutie de
cuvinte care încep/se aude la început vor Exercițiul cu popcorn
termină cu sunetul [p]. imita sunetul pe care îl elemente de Imagini
Le spun că Petrică ne- face pupăza (Pu-pu) joc
a adus o cutie de
popcorn în care găsim Dacă sunetul [p] se
imagini, le extragem, aude la sfârșit vor sări
precizăm ceea ce de 5 ori ca mingea.
vedem în imagine și
despărțim în silabe,
precizăm unde este
poziționat sunetul [p].
Dacă sunetul [p] se
aude la început vor
imita sunetul pe care
îl face pupăza.
Dacă sunetul [p] se
aude la sfărșit vor sări
ca mingea. (Anexa 3)
Prezint elevilor o Plansă litera Frontal
planșă cu litera p mic p
de tipar. Explic
Trasează litera p mic în Exercițiul
elemente din care este
aer, pe bancă.
compusă litera.
(Anexa 4)

Demonstrez trasarea
literei.
Solicit elevilor să
traseze litera p în aer,
pe bancă.
6. Fixarea cunoştinţelor Ofer elevilor o fișă Elevii încercuiesc litera
unde se regăsesc mai p. Exercițiul Fișă de lucru
multe litere Individual Aprecieri verbale
(vânătoarea de litere)
și le solicit să
încercuiască litera p
mic. (Anexa 5)

7. Evaluare si Ofer aprecieri și Apreciază activitatea


încheierea activității. recomandări globale.

Etapele lecției Elemente de conținut Strategii didactice Metode de


„Matematică și explorarea mediului” Metode și evaluare
Mijloace de Forme de
procedee
învățământ organizare
didactice

Stabilesc o atmosferă adecvată desfășurării în condiții


optime a activității.
Conversația
Pregătesc și distribui materialele necesare desfășurarii
1. Moment lecției.
organizatoric

Pentru a ne reaminti numerele naturale de la 0-20 solicit Conversația


elevilor să numere de la 0 la 20, de la 13 la 17, de la 20 la Explicația
2.Reactualizarea Exercițiul Observare
15. sistematică
cunoștințelor Munca
Fișă de lucru
independentă
Se va realiza prin prezentarea elevilor a unor probleme pe Frontal
care le vor rezolva oral:

• În grădina bunicii s-au plantat 10 morcovi, un


iepuraș a dat târcoale și a mâncat 3 morcovi. Câți morcovi
3.Captarea atenţiei au rămas?
• Pe o crenguță erau 15 rândunele. Patru dintre ele Evaluare orală
au zburat. Câte rândunele au rămas? Conversația
• Într-un coș sunt 10 ouă roșii, 3 ouă galbene și 2
ouă albastre. Câte ouă sunt în coș?
• Ana are în grădina sa 3 straturi cu ceapă, după o
săptămână se hotărăște să mai planteze încă 3. Câte Individual
straturi are Ana în grădină?
- Care sunt numerele pe care le-am învățat? Dorește
cineva să le spună în ordine crescătoare?
- Dar în ordine descrescătoare?

4. Anunţarea titlului şi Voi comunica elevilor tema lecției, tipul lecției și Observarea
Conversația Frontal
a obiectivelor obiectivele urmărite în termeni accesibili lor sistematică

5. Dirijarea învățării Solicit elevilor să rezolve câteva exerciții de ordonare, Munca Caiet de lucru Individual
compunere și descompunere a numerelor cu ajutorul
independentă
bețișoarelor și să răspundă corect la ghicitorile
matematice.

 exerciții de ordonare: Joc

- Spune trei numere mai mici decât 20;


- Spune patru numere mai mari decât 11;
- Spune care sunt „vecinii” lui 15; ai lui 13.
 compune și descompune numerele 17,15 și 19 cu
ajutorul bețisoarelor.
Joc didactic Ghicitori Frontal
 Ghicitori matematice
- Piticii aveau niște pui:
Unul negru, doi gălbui.
Ia priviți puțin la ei
Și răspundeți! Câți sunt? ( 3)
- Câți pitici sunt în poveste,
Câte zile-n săptămână,
După șase poposește,
Sigur știți, ce cifra este... (7)
Recapitularea modului de lucru prin oferirea de explicații
Exercițiile 2 și 4 din caietul de lucru. ( Anexa 1) Exercițiul
6. Obţinerea Elevii vor rezolva exercițiul 5 din caietul de Munca Caiet de lucru Individual Observare
performanţei independentă sistematică

lucru.( Anexa 1)

7. Asigurarea retenției Verific activitatea independentă. Conversația Frontal Evaluare orală


și a transferului Ofer explicații suplimentare elevilor care nu au reușit.

Individual

8. Evaluare și Voi face aprecieri generale și individuale asupra Aprecieri verbale


încheierea activității participării elevilor la lecție, precum și asupra
comportamentului lor pe parcursul orei. Conversația
Etapele lecţiei Elemente de conținut Strategii didactice Metode de
evaluare
“Arte vizuale și abilități practice” Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
didactice
Asigur condițiile necesare unei bune desfășurări a activității.
Se pregăteşte materialul didactic
1.Moment
organizatoric Conversaţia Frontal

Prezint copiilor două ghicitori:


a) Cu sprâncene de poiene, Conversaţia Evaluare orală
2. Captarea
Cu codite de mlădițe
atenţiei Frontal
Și cu flori la cingătoare,
A venit în țară, cine oare?
( Primăvara )
b) Zăpada s-a topit,
Ghiocelul a răsărit,
Pomul a înmugurit
Ce anotimp a sosit?
( Primăvara )

3. Anunţarea Comunic elevilor că astăzi, la ora de Arte vizuale și abilități


titlului şi practice, aș dori să ne bucurăm de frumusețile primăverii prin
Conversația Frontal
obiectivelor intermediul lucrărilor pe care le vom realiza și anume, un colaj cu
titlul "Pomi înfloriți".

Prezint lucrarea model - un colaj ce înfățișează anotimpul


primăvara (pomi înfloriți, albine, rândunele etc.).( Anexa 1)
4. Dirijarea Conversația
învățării Le cer copiilor să spună ce materiale s-au folosit pentru realizarea Frontal
acestui colaj.
a) Prezentarea și
intuirea - Șabloane cu fluturi, rândunele, pomi, flori
modelului - Coli de desen
- Foarfecă Acuarele
Evaluare
- Acuarele
Explicația practică
- Lipici
- Pensule și pahar cu apă Hârtie
- Hârtie colorată
colorată
Explic elevilor tehnica de lucru:
b) Explicarea - Se pictează trunchiul pomului cu culoarea maro
- Decupăm șabloanele cu flori, fluturi, rândunele Conversația Coli de desen
tehnicii de lucru
- Lipim florile decupate pe crengile pomului
- Lipim fluturii și rândunelele
Explicația Șabloane
Înainte de a executa elevii etapele de lucru se fac câteva exerciții
pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii:

 cu coatele sprijinite de masă, închidem și deschidem Individual


pumnii;
 cu coatele sprijinite de masă, depărtăm și apropiem
degetele;
 Plouă! - copiii imită cu degetele căderea stopilor de
ploaie;
Conversația
 Iese soarele!
Reamintesc elevilor că trebuie să lucreze curat, să nu aplice mult
lipici și să parcurgă toate etapele de lucru astfel încât să obțină
lucrări cât mai frumoase și corecte.
Elevii încep să realizeze lucrările respecând ordinea etapelor de Evaluare
lucru. Voi urmări executarea corectă a lucrării și voi oferi indicații Explicația
practică
suplimentare, individuale sau globale dacă este cazul.

Elevii expun lucrările și fiecare apreciază o lucrare (excepție Conversația Aprecieri


făcând lucrarea lui).
verbale
Aceștia analizează lucrările și stabilesc împreună care este cel
5. Obținerea mai frumos pom înflorit. Vor fi apreciate calități precum: Observația Expoziție
performanței corectitudine, finisarea lucrării, aspectul îngrijit.
Metoda - turul
Lucrarea cu cele mai multe puncte va fi expusă la panoul scolii,
celelalte rămân expuse în clasă. galeriei

6. Evaluare și Voi face aprecieri generale și individuale asupra participării


încheierea elevilor la lecție, precum și asupra comportamentului lor pe
Conversația
activității parcursul orei.
Frontal

ANEXE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Anexa 1

Dragii mei copilași,

Am venit în mare grabă să vă aduc zile însorite, ciripit de păsărele, parfum de


flori multicolore și mult, mult joc, dar Zâna cea Rea, invidioasă pe bucuria și
frumuseţea mea, vrea să facă o vrajă și să mă alunge de la voi din ţară. Ea vrea să
răpească Soarele, florile, păsările și gâzele și să aducă pe meleagurile voastre zile
întunecate, ploi, vânt și muuult frig.
Eu nu mă pot descurca singură, de aceea m-am hotărât să apelez la voi pentru a
mă ajuta să scap de Zâna cea Rea și vrăjile ei. Ce spuneţi? Vreţi să fiţi ajutoarele mele?
Prin activităţile pe care le veţi desfăşura astăzi împreună cu doamna învăţătoare
Anexa 2
şi prin sarcinile pe care le veţi rezolva, voi mă veţi ajuta să scap de Zâna cea Rea, să
rămân pe meleagurile ţării voastre și să păstrez toată frumuseţea și bucuria naturii.
Am şi câteva surprize pentru voi! Le veţi afla la sfârşitul fiecărei ore .

Cu drag,
Zâna Primăvară
Floarea emoţiilor

Cerinţe:

Elevii vor desesena pe fiecare petală a florii câte o faţă veselă, tristă, uimită etc, în funcţie de emoţia trăită în anumite momente din viaţă.

Petala roșie: Ce simţi când, de ziua ta, primești cadoul mult visat?

Petala portocalie: Cum te simţi când părinţii nu te lasă să te joci pe telefon/tabletă?

Petala mov: Ce simţi când un câine vine spre tine, lătrând?

Petala verde: Ce simţi când NU câștigi un concurs?

Petala albastră: Ce simţi când vii la școală?

Anexa 3 Numele______________
Fişă de lucru. Emoţii de bază

1. Colorează:

- cu galben imaginea care sugerează bucuria;

-cu roșu imaginea care sugerează furia;

-cu verde imaginea care sugerează tristeţea;

-cu albastru imaginea care sugerează frica.

2. Realizează corespondenţa între imagine şi emoţia potrivită :

ANEXE COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


Anexa 1

LUNĂ
VACĂ
Anexa 2

Anexa 3

MATEI CÂNTĂ LA PIAN.

pian
Anexa 4
Anexa 5
Vânătoarea de litere
ANEXA 1 MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI
ANEXA 1 ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI
PRACTICE

S-ar putea să vă placă și