Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data:
Grupa: Mică

Efectiv: 23 copii
Durata: 25 minute

Tema anuală: „Când/cum si de ce se întâmplă?”


Tema săptămânii: ,,Jocurile copiilor vara”
Categoria de activitate: Jocuri şi activităţi didactice alese/ ALA 1
Tipul activităţii: consolidarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor
Forma de realizare: activități pe centre de interes
Scopul activităţii: Dezvoltarea capacității de a alege/decide în fața mai multor oferte de
învățare; dezvoltarea priceperilor și deprinderilor de mânuire a diferitelor materiale pentru
realizarea temelor propuse; dezvoltarea deprinderilor de cooperare, comunicare, a
comportamentelor de toleranță și acceptare la nivelul grupului.
I. ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII:
Se aranjează mobilierul în funcţie de cele doua centre de activitate deschise: „Arta”
(„Coloram livada cu cirese”) si „Construcții” („Piata cu fructe”)
II. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
Intuirea materialelor: „Copii, astăzi la << oferta zilei >> v-am pregătit doua sectoare de
activitate. Se intuiesc materialele de la fiecare sector/centru de interes împreună cu copiii şi
urmăresc ca aceştia să le recunoască şi să le denumească.”
Anunţarea temei şi a obiectivelor: Voi anunţa tema şi obiectivele fiecărui centru de interes.
Copiii vor fi lăsaţi să-şi exprime preferinţele în legătură cu centrul de interes la care doresc
să-şi desfăşoare activitatea/să lucreze.

ARTĂ:

Tema: „Coloram livada cu cirese”


Scopul: desen, colorare cirese de vară,dezvoltarea motricității fine.
Obiective operaţionale:
a)cognitiv-informaţionale:
- să utilizeze tehnica desenului în redarea fcireselor de vară, respectând conturul şi culorile
potrivite;
- să execute individual tema propusă;
- b)psiho - motorii:
- să mânuiască cu uşurinţă materialele de lucru;
- să-şi coordoneze mişcările oculo-motorii;
c)afective:
- să-și dezvolte încrederea în forțele proprii;
- să manifeste stabilitate și perseverență în activitate;
- să participe afectiv la activitate manifestându-se liber, creativ.
- Strategii didactice:
- metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exercițiul
- material didactic: imagini
- Bibliografie:
• Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Ed. Didactica Publishing House, 2009.

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Metode şi EVALUARE


procedee
Copii, astăzi la centrul „Arta”, veți Conversația
avea de colorat imagini cu cirese. Evaluare
Voi explica și demonstra modul de formativ-
lucru. Vedeți că aici,v-am pregatit mai continuă
multe imagini cu livezi de ciresi.Voi va Explicația
trebui,cu ajutorul culorior potrivite,sa le
colorati. Demonstrația
Copiii încep lucrul, iar eu voi oferi
explicații suplimentare acolo unde este
necesar.
Voi da peavizul de încetare a Exercițiul
lucrului. Obiectivele
Copiii sunt anunțați să înceteze Conversația operaționale
lucrul. devin criterii de
Împreună cu copiii voi evaluare
face aprecieri asupra modului în Lucrul în grup
care au realizat mulțimile rotodiscurilor.
Autoevaluarea

Conversația

CONSTRUCȚII (forme de lemn, piese Lego - mari)

Tema ,,Piata cu fructe”- suprapunere/îmbinare


Scopul: Dezvoltarea deprinderii de a construi prin îmbinare tema propusă.
Obiective operaţionale:
a)cognitiv-informaţionale:
- să redea cu ajutorul construcției modele apropiate de realitatea înconjurătoare în plan
tridimensional;
- să îmbine piesele de lemn/lego, realizând astfel tema propusă; - să respecte forma şi
componentele unui coteț;
- să construiască modele originale.
b)psiho-motorii:
- să mânuiască piesele folosind ambele mâini;
- să-şi coordoneze mişcările oculo-motorii în sens constructiv;
c)afective:
- să se integreze în grup pentru realizarea temei, dezvoltând relaţii de cooperare;
- să colaboreze cu toţi membrii grupului;

Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, lucrul în grup.


Material didactic: Forme de lemn, Piese Lego - mari. Bibliografie:
• Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Ed. Didactica Publishing House, 2009.

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Metode şi Mijloace EVALUARE


procedee didactice
Anunţ tema ce poate fi Conversaţia
realizată în cadrul acestui sector:
„Piata cu fructe”.
Le explic copiilor faptul că Evaluare iniţială
pot construi piata prin îmbinarea Forme din
pieselor de construcţii. lemn
Îi încurajez să Explicaţia
formeze grupuri de lucru
pentru a realiza o construcţie
deosebită, într-un timp scurt. Lucrul în grup Piese Lego Evaluare formativ-continuă
Copiii încep lucrul, iar eu mari
intervin numai dacă este cazul.
Copiii primesc preavizul de încetare
a lucrului.
Copiii sunt anunțați Obiectivele operaţionale
să înceteze lucrul. Conversaţia devin criterii de evaluare.
Împreună cu copiii voi face
aprecieri asupra modului în care au
construit, axându-ne pe denumirea
tehnicii utilizate.

III. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

EVALUAREA ACTIVITĂŢII pe sectoare:


Va fi realizată la sfârşitul activităţii, cu toată grupa de copii, pentru fiecare sector. Copiii
care au lucrat la „Construcții”, cu ajutorul educatoarei, vor spune care este construcția lor și
împreună cu cine au realizat-o. Pentru „Arta”, împreună cu educatoarea, vor denumi ceea ce
au lucrat: „am colorat livada cu ciresi”
Obiectivele operaţionale devin criterii de evaluare. Copiii vor fi apreciaţi pentru modul în
care s-au comportat în cadrul activităţii, dar şi pentru respectarea regulilor din cadrul fiecărui
sector.
Voi face aprecieri privind comportamentul copiilor pe parcursul activităţii precum şi
respectarea regulilor sectoarelor de activitate.

S-ar putea să vă placă și