Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Data: 05 martie 2019

Unitatea de invatamant: Gradinita cu Program Prelungit “Albinutele”

Grupa: mare “Buburuze”

Educatoare: Constantin Alina Cosmina

Tema anuala de studiu: “Cu ce și cum ne exprimăm ceea ce simțim?”

Subtema: “Mama mea, comoara mea”

Domeniul de activitate: Jocuri si activitati liber alese 1 (ALA 1)

Tipul activitatii: Consolidare priceperi si deprinderi

Centre de interes:

Biblioteca: “Felicitare pentru mama”- exerciții grafice

Construcții: “Flori pentru mama”- mozaic

Joc de rol: De-a micul cofetar”- prăjituri pentru mama

Scopul activitatii:

- Consolidarea deprinderilor de manuire a diferitelor materiale folosite in realizarea unor lucrari si


dezvoltarea spiritului de cooperare, colaborare in cadrul grupului format.

Obiective operationale:

Bibliotecă: să realizeze felicitarea cu semne grafice învâțate;


Construcții: să realizeze flori pentru mama cu ajutorul mozaicului.

Joc de rol: să mânuiască materialul didactic pus la dispoziție utilizând diferite tehnici de lucru

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, munca in echipa, jocul;

Material didactic: felicitare, creioane, mozaic, cocă, forme, bomboane pentru decor;

Forma de organizare: Frontal, pe grupuri mici si individual

Bibliografie:

“ Curriculum pentru invatamantul prescolar”

“Revista pentru Invatamantul Prescolar” (1-2 2017)

“Piramida cunoasterii”, editura Diamant, Pitesti.


DEMERS DIDACTIC

ETAPELE CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂȚII METODE ȘI MIJLOACE ȘI FORMA DE
PROCEDEE MATERIALE ORGANIRE
DIDACTICE DIDACTICE
Asigurarea condiţiilor instructaj Se observa
1.Moment necesare bunei desfăşurări. verbal frontal comportamentul
organizatoric Materialul este pregătit. copiilor

Se prezintă materialele necesare


desfășurării activității pe fiecare
centru de activitate deschis.
felicitare Se observă
Bibliotecă Conversația, creioane individual reacția,
2.Captarea explicația atitudinea
atenției copiilor
Construcții -mozaic

-cocă
Joc de rol -forme
-bomboane
pentru decor

3.Anuntarea Se vor prezenta activitățile ce


temei si urmează a fi desfașurate în cele Conversația,
enuntarea trei centre. explicația
obiectivelor Pe tranziția: 1 – 2, 1 – 2, către
centre mergem noi, copiii se vor
îndrepta spre centrul dorit,
educatoarea urmărind cu atenție
traseul lor.

1. La centrul Biblioteca copiii vor Explicația, Individual -consolidarea


4.Desfășurarea avea ca sarcină să realizeze conversația, felicitare, deprinderii de a
activității felicitare pentru mama folosind exercițiul; creioane; obține
semen grafice. felicitarea
folosind semen
2. La centrul Construcții, copiii mozaic Individual grafice
vor alcătui cu ajutorul mozaicului
flori pentru mama
cocă, - consolidarea
3.La central Joc de rol, copiii vor Bomboane deprinderii de a
realiza părjituri pentru mama din colorate individual mânui corect
cocă și le vor decora cu bomboane materialele puse
colorate. la dispoziție.
.
Educatoarea va observa modul de
lucru al copiilor și va oferi
îndrumări acolo unde este nevoie.

-capacitatea de
5.Evaluarea Fiecare copil va treaca pe la toate -conversația a aprecia
activitatii centrele și va evalua activitatea lucrările
colegilor. personale și ale
colegilor;
Autoevaluarea

Educatoarea apreciază modul in


care s-au desfășurat activitățile și -conversația Aprecieri
6.Incheierea rezultatele obținute. generale
activitatii
Copiii parasesc sala de grupa pe
tranziția: “Rândul iute să-l
formăm,/La ușa ne așezăm,/ Către
baie ne-ndreptăm,/ Mâinile sa le
spălăm”

S-ar putea să vă placă și