Sunteți pe pagina 1din 19

PROGRAMUL ZILEI

I. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE (ALA I)

Artă: Iepurașul de Paște

Bibliotecă: Oul – exerciții grafice

Construcții: Biserica

II. ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ

„ Scrisoarea lui Țupa Țup ”

III. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

DLC – Educarea limbajului – „ În ziua de Paști – Elena Farago ” (nivel I și II)

DEC – Educație artistico-plastică – Coșulețul (nivel I și II)

IV. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE (ALA II)

1. „ La perete, la perete, stop! ” – joc de mișcare

2. „ Ursulețule trezeste-te ” – joc liniștitor

1
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 11.04.2019
NIVELUL: I și II
GRĂDINIȚA: Program Normal Păuliș - Șoimuș
LOC DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
PROF. ÎNV. PREȘC: ALDEA MONICA GABRIELA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?
SUBTEMA: Vine Iepurașul
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități didactice alese / ALA I
FORMA DE REALIZARE: Activități pe centre de interes

TEME:
Artă: Iepurașul de Paște - colorare
Bibliotecă: Oul – exerciții grafice
Construcții: Biserica
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de cunoștiințe, priceperi și deprinderi.
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea deprinderilor de a compune in mod original si
personal temele propuse cu ajutorul deprinderilor formate; dezvoltarea simțului estetic și a
creativității prin pictură.

STRATEGIE DIDACTICĂ:
Metode și procedee: conversația, observația, explicația, instructajul verbal, problematizarea,
jocul, turul galeriei.
Mijloace de învățământ: seturi de construcții Lego, fișe cu exerciții grafice, fișe de lucru,
creioane colorate.
Forma de organizare: pe grupuri, individual, frontal.
SISTEM DE EVALUARE:
Forme de evaluare: evaluarea continuă
Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentului copiilor, chestionare orală,
aprecieri verbale stimulative, analiza produselor activității.
DURATA ACTIVITĂȚII: 10-20 min

BIBLIOGRAFIE:
Ana Aurelia, Cioflică Smaranda Maria, Proiecte tematice orientative, Petroșani, Editura
Tehno- Art, 2003.
Berbeceanu, G. Ilie, E. Lazăr, C. Lazăr, L. Moț. Ghid orientativ pentru aplicarea
Curriculumului în învățământul preșcolar (3-6/7 ani), Deva, 2008
Borțeanu Silvia et Allia, Curriculum pentru învățământul preșcolar, București, Editura
Didactică Publishing House, 2009.

2
1. CENTRU DE INTERES „ARTĂ”
Tema: Iepurașul de Paște
Forma de realizare: colorare
Obiective operaționale:
a) Cognitive:
-să denumească materialele de lucru puse la dispoziție;
-să recunoască animăluțul;
-să denumească când apare;
b) Psiho–motorii:
-să utilizeze corect instrumentele și materialele de lucru puse la dispoziție;
-să respecte poziția corectă față de suportul tehnic de lucru;
c) Afective:
-să participe afectiv la activitate, manifestându-se liber și creativ;
-să aprecieze critic propria lucrare și pe cele ale colegilor;
Strategia didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, instructajul verbal.
Mijloace didactice: fișe de lucru cu iepurași, creioane colorate.

2. CENTRU DE INTERES „BIBLIOTECĂ”


Tema: „ Oul ”
Forma de realizare: exerciții grafice
Obiective operaționale:
a) Cognitive:
-să recunoască obiectul din imagine;
-să denumească la ce folosim ouăle în apreopierea Paștelui;
b) Psiho–motorii
-să utilizeze corespunzător instrumentele de lucru puse la dispoziție;
-să unească punctele pentru a forma oul;
c) Afective:
-să respecte și să asculte părerea colegilor lor;
-să participe activ și cu interes la activitate;
Strategia didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, instructajul verbal;
Mijloace didactice: fișe de lucru cu exerciții grafice

3. CENTRU DE INTERES „CONSTRUCȚII”


Tema: Biserica
Forma de realizare: asamblare
Obiective operaționale:
a) Cognitive
-să dovedească cunoștințe despre mărimi: mare, mic;
-să identifice tipurile de materiale de construcții necesare realizării temei;
-să verbalizeze acțiunile întreprinse;
b) Psiho–motorii
-să îmbine piesele realizând astfel tema propusă;
-să construiască după imaginație;
-să-și dovedească o bună coordonare oculo–motorie;
c) Afective
-să participe activ și cu interes la activitate;
-să colaboreze cu ceilalți de joc;
3
- să-și exprime părerile cu privire la tema propusă și realizarea acesteia;
Strategia didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, lucrul în grup.
Mijloace didactice: seturi de construcții Lego

EVENIMENT CONȚINUT STRATEGIE EVALUARE


DIDACTIC ȘTIINȚIFIC DIDACTICĂ
1. Moment Se asigură condițiile
organizatoric necesare unei bune
desfășurări a activității:
- Aerisirea sălii de
grupă;
- Aranjarea
mobilierului pe
centre de interes;
- Pregătirea
materialelor
didactice necesare;
2. Captarea Captarea atenției Frontal Chestionare orală
atenției copiilor se realizează Răspunsurile
printr-o scurtă conversație copiilor
referitor la surpizele pe Conversație Aprecieri verbale
care le vom realiza pentru
iepuraș.
3. Anunțarea Le voi prezenta copiilor Expunere Observarea
temei și a fiecare centru deschis, sistematică a
obiectivelor invitându-i ca, mai apoi să Conversația comportamentului
se așeze unde doresc: copiilor
-Copiii care se vor așeza la
centru ARTĂ vor trebui să Observația
coloreze iepurașul cât mai
frumos.
-La centrul BIBLIOTECĂ,
vor trebui să unească cu
creioane, conturul ca să
iasă un ou.
-Copiii care se vor așeza la Explicația
centru CONSTRUCȚII
vor construi cu ajutorul
cuburilor „Biserica”.
Sugerez copiilor să fie Instructajul verbal
atenți și la colegii de grup,
să comunice între ei și să
se ajute unii pe alții.
4. Obținerea Se va realiza prin Conversația Observarea
performanței executarea jocurilor și sistematică a
rezolvarea sarcinilor de comportamentului
către copii, în cadrul copiilor

4
fiecărui centru. Exercițiul
Voi monitoriza
activitatea de la fiecare Aprecieri verbale
centru, urmărind și modul Jocul
în care copiii relaționează
cu partenerii de grup. Produsele
Voi îndruma copii în activității copiilor
realizarea sarcinilor și voi Materialele
oferi indicații didactice de la
suplimentare, acolo unde fiecare sector
este nevoie.
Copiii vor avea
posibilitatea să treacă de la
un centru la altul, dacă Pe grupuri
doresc acest lucru.
5. Asigurarea Se revizuiesc temele Conversația
retenției și a activității și a sarcinilor ce
transferului trebuiesc rezolvate.
Feed-back-ul se
realizează pe tot parcursul
activității.
6. Evaluarea Anunț încheierea Conversația Evaluarea
performanței lucrului: formativă
Evaluarea se va realiza
la fiecare centru de interes,
tinându-se cont de: Turul galeriei Analiza
- Respectarea temei produselor
propuse; activității copiilor
- Gradul de
finalizarea a
sarcinii;
- Corectitudinea /
acuratețea
rezolvării sarcinii
(în funcție de
obiectivele
operaționale
specifice fiecărui
sector).
Voi promova o
evaluare obiectivă,
criterială, apreciind
progresul copiilor raportat
la alte activități similare,
voi promova încurajarea
permanentă a copiilor în
direcția îmbunătățirii
performanțelor.
Evaluarea întregii
activități pe centre de

5
interes va fi realizată la
final, cu toată grupa de
copii împreună cu
educatoarea. Se face turul
galeriei. Copiii vor fi
apreciați pentru modul în
care s-au comportat în
cadrul activității și pentru
respectarea regulilor din
cadrul fiecărui sector.
7. Încheierea Voi face aprecieri
activității privind comportamentul
copiilor pe parcursul
activității, precum și
respectarea regulilor
sectoarelor de activitate.

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ

6
DATA: 11.04.2019
NIVELUL: I și II
GRĂDINIȚA: Program Normal Păuliș, Șoimuș
PROF. ÎNV. PREȘC: ALDEA MONICA GABRIELA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CUM ESTE, A FOST ȘI VA AICI FI PE PĂMÂNT?
SUBTEMA: „Iepurașul de Paști”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Întâlnirea de dimineață
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de cunoștiințe, priceperi și deprinderi
SCOPUL: Dezvoltarea capacității de comunicare, de împărtășire a ideilor și experiențelor
proprii cu ceilalți, crearea coeziunii grupului, a unei atmosfere pozitive în sala de grupă.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
-să utilizeze formule specifice de salut, cât mai atractive, distractive și mobilizatoare;
-să se adreseze colegului/colegilor pe un ton respectuos, prietenos;
-să răspundă salutului colegului (vecinului);
- să-și asculte colegii și să respecte răspunsul acestora;
-să se integreze sarcinilor de grup.

SARCINA DIDACTICĂ: Participarea la momentele întâlnirii de dimineață, atât în calitate


de vorbitor, cât și în calitate de ascultător.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, activități de grup, învățarea prin cooperare.
Mijloace didactice: calendarul naturii, catalogul de prezență.
Locul desfășurării: sala de grupă
Durata: 10-15 min

BIBLIOGRAFIE:
„Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani)”, M.E.C.T.S., 2009
„Ziua bună începe de dimineață”, Ed. Tehno – Art, Petroșani, 2009

Moment organizatoric: După ce grupa s-a reunit, copiii sunt așezați în semicerc pe scăunele.

7
1. Salutul
„Dimineața a sosit
Toți copiii au venit,
A început o nouă zi
Bună dimineața copii!”

Întâlnirea de dimineață debutează cu întâlnirea de grup care are loc între copii și
educatoare. Copilul salutat de mine răspunde la salut și continuă să-și salute colegii.
Urmăresc comportamentul adecvat în timpul salutului. Se vor utiliza formule specifice de
salut, cât mai distractive, atrăgătoare și mobilizatoare.

2. Prezența
„După ce ne-am adunat,
Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine azi, la grădiniță, n-a venit?”
Se va completa și catalogul de prezență.

3. Calendarul naturii
Se va completa calendarul naturii prin așezarea jetoanelor potrivite astfel încât să se
stabilească anotimpul în care suntem, starea vremii, aspecte ale anotimpului curent, luna în
care suntem, activități din ziua respectivă (se prezintă copiilor programul zilei).
-În ce anotimp suntem?
-Cum a fost vremea când ați venit la grădiniță?
-Cum ne îmbrăcăm?
-Oare ce zi este azi?

4. Noutatea zilei
Educatoarea citește o scrisoare de la iepuraș.

Dragi copii, știu că azi este o zi importantă pentru voi, văd că sunteți foarte frumoși,
aranjați și stiu că sunteți și cei mai cuminți. Am aflat că vă place să vă jucați cu jucării, că știți
să colorați, să construiți și că ați învățat foarte multe la grădiniță. Aș dori să-mi arătați și mie
despre ce ați învățat, apoi, ne vom juca împreună. Astăzi am o surpriză pentru voi. Să înceapă
distracția!

Mult noroc!

Vă mulțumesc!
Iepurașul Țupa-Țup

TRANZIȚIE

8
„Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la horă noi pornim
Hai la dreapta uite-așa
Și la stânga tot așa.
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și spre vestiar noi pornim!”

PROIECT DE ACTIVITATE

9
DATA: 04.04.2019
NIVELUL: I și II
GRĂDINIȚA: PROGRAM NORMAL PĂULIȘ
LOC DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
PROF. ÎNV. PREȘC.: ALDEA MONICA GABRIELA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CUM ESTE, A FOST ȘI VA AICI FI PE PĂMÂNT?
SUBTEMA: „În ziua de Paști – Elena Farago”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experiențiale: DLC – Educarea
limbajului
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de cunoștințe
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea capacității de a înțelege și transmite intenții, gânduri,
semnificații mijlocite de limbajul scris.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) Cognitive:
-să audieze cu atenție un text, să rețină ideile acestuia și să demonstreze că l-a înțeles;
-să recepteze un text care i se citește ori i se povestește, înțelegând în mod intuitiv
caracteristicile expresive și estetice ale acestuia;
-să denumească titlul poeziei și autorul;
-să descrie acțiunile care sunt descrise în poezie;
-să denumească sărbătoarea creștină;
b) Psiho-motorii
-să respecte poziția corectă;
c) Afective
-să-ți exprime plăcere și interesul pentru activitate, prin participare activă;
-să prezinte interes pentru activitate;
-să partifice afectiv la desfășurarea activității;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: expunerea, explicația, conversația, exercițiul, problematizarea.
Mijloace de învățământ: imagini cu aspecte reprezentative pentru conținutul poeziei (câte o
planșă pentru fiecare strofă / secvență)
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe

SISTEM DE EVALUARE:
Forme de evaluare: formativă / continuă
Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentului copiilor, chestionare orală,
aprecieri verbale stimulative, recompense.
Durata activității: 10 – 15 min
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru învățământul preșcolar, București, Didactica Publishing House. 2008
EVENIMENT CONȚINUT STRATEGIE EVALUARE
DIDACTIC ȘTIINȚIFIC DIDACTICĂ

10
I. Pentru o bună
Moment desfășurare a activității,
organizatoric se va aerisi sala de grupă,
se vor aranja scaunelele
la semicerc și se va
pregăti materialul
didactic.
II. Se va realiza cu Expunerea Observarea
Captarea atenției ajutorul unei imagini cu comportamentului
un iepuraș și un coș de copiilor și a
ouă. Îi voi întreba ce văd interesului pentru
ei în imagine și ce activitate
reprezintă această
imagine.
„Ce vedeți voi aici?”
R: un iepuraș și un coș cu Conversația Evaluarea orală
ouă
„Foarte bine. Dar oare
voi știți ce vrea să ne
arate această imagine?
Oare când vopsim noi
ouă, la ce sărbătoare?”
R: la Paști
„Bravo! Așa este, la
Paști.”
III. Voi anunța tema și Conversația Observarea
Anunțarea temei și obiectivele: comportamentului
a obiectivelor „Astăzi la educarea copiilor și a
limbajului, vom învăța o interesului pentru
poezie care se numește activitate
În ziua de Paști. Este
scrisă de Elena Farago.
Veți descoperi cum
sărbătorim această
sărbătoare.”
IV. Voi realiza niște Exercițiul Observarea
Dirijarea învățării exerciții de pregătire comportamentului
vocală pentru recitare: copiilor
„Ne jucăm cu mașini:
brum, brum. Demonstrația
Ne jucăm cu păpușa:
nani, nani.
Ne jucăm cu mingea:
poc, poc.”
Recitarea model a
poeziei. Planșe pentru
Voi recita o dată sau fiecare strofă /
de mai multe ori prima secvență a
strofă și voi chema unul poeziei
sau doi copii să o repete.

11
Mă voi asigura că
textul va fi înțeles,
verificând copiii cu
privire la cuvintele
neînțelese / necunoscute.
Dacă este cazul,
acestea vor fi explicate.

In ziua de Paști 
de Elena
Farago

Toți copiii azi se-


mbracă 
Cu ce au ei mai frumos, 
Și părinții lor le cântă 
"Învierea lui Cristos" 

Voi recita a doua


strofă, împreună cu
prima și voi ruga copiii
să repete. La sfărșit, ei
vor trebui să repete toată
poezia.

Și la masa ciocnesc,
astăzi, 
Toți copiii cei cuminți, 
Ouă roșii și pestrițe 
Cu iubiții lor păriniți

VI. Recitarea în lanț a Exercițiul Observarea


Obținerea poeziei. capacității de
performanței Copiii recită versurile comunicare și
poeziei în ordinea lor de relaționare între copii
pe scăunele.
VIII. Se fac aprecieri Evaluarea continuă
Evaluarea verbale individuale și
activității colective asupra modului Răspunsurile copiilor
de participare la
activitate evidețiind
copiii care s-au remarcat.
Obiectivele operaționale
devin criterii de evaluare.
IX. Activitatea se va Conversația Aprecieri verbale
Încheierea încheia într-o atmosferă Exercițiul
activității de bună dispoziție. Stimulente
Voi ruga copilașii să
facem un trenuleț și vom
ieși împreună din sala de
12
grupă spre vestiare.

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 11.04.2019
NIVELUL: I și II
GRĂDINIȚA: Program Normal Păuliș - Șoimuș
LOC DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
PROF. ÎNV. PREȘC.: ALDEA MONICA GABRIELA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?
SUBTEMA: „Coșulețul Iepurașului”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate pe domenii experiențiale – DEC: Domeniul
estetic și creativ – Activitate artistico–plastică
TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene,
picturi, modelaje. Stimularea expresivității și a creativității prin desen,
pictură, modelaj.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) Cognitive
-să denumească materialele de lucru puse la dispoziție;
-să utilizeze tehnica de lucru pentru realizarea compoziției;
-să alterneze culori pentru a decora spațiul plastic;
-să verbalizeze acțiunile executate pentru realizarea temei;
-să redea cu ajutorul plastilinei obiectul din tema propusă.
b) Psiho-motorii
-să manipuleze corect instrumentele și materialele de lucru, în timpul realizării temei propuse;
-să pregătească materialul de modelat pri frământare, rupere;
-să modeleze prin mișcarea translatorie a palmlor față de planșetă, împreunarea capetelor prin
lipire, adâncire, mișcare circulară.
c) Afective
-să manifeste atitudini pozitive față de muncă și produsul ei;
-să participe afectiv la activitate, manifestându-se liber și creativ.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: observația, conversația, expunerea, explicația, demonstrația, exercițiul.
Mijloace de învățământ: plastilina, planșete, modelul educatoarei

SISTEM DE EVALUARE:
Forme de evaluare: continuă
Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentului copiilor, chestionare orală,
aprecieri verbale stimulative, recompense.
Durata activității: 10-15 min.
BIBLIOGRAFIE:

13
Curriculum pentru învățământul preșcolar, București, Didactica Publishing House. 2008

EVENIMENT CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGIE EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICĂ
I. Pentru buna desfășurare a
Moment activității, voi aerisi sala de
organizatoric clasă, voi aranja scaunele la
semicerc și voi pregăti
materialul didactic.
II. Cu ajutorul unei imagini Răspunsul copiilor
Captarea atenției unde un iepuraș vopsește un
ou, voi întreba copiii de ce Aprecieri verbale
au ei nevoie pentru a pune
ouăle primite de la Țupa –
Țup.
„Îl mai știți pe prietenul
nostru?”
R: da
„Cine este?”
R: Țupa-Țup, iepurașul de
paște
„Așa este. El a auzit că voi
sunteți foarte cuminți și de
aceea vrea să vă dea un ou
colorat. Problema e că nu
avem în ce să le punem.
Vreți să-i găsim la iepuraș un
obiect în care vom pune
ouăle?”
R: da
IV. Voi anunța tema și Expunerea Observarea
Anunțarea temei obiectivele. comportamentului
și a obiectivelor „Azi la educație artistico copiilor
plastică, vom face un coș din
plastilină. Trebuie să fiți
foarte atenți le indicațiile
mele pentru a putea realiza
tema propusă.”
V. a) Intuirea materialelor: Conversația Observarea
Dirijarea învățării „Ce ați primit pe măsuțe?” comportamentului
R: plastilină, planșete copiilor
„Ce putem face cu aceste
materiale?” Observația
R: modelăm
b) Prezentarea și analiza
modelului
„Ce am realizat eu aici?”
R: un coș
„Cum am realizat eu acest
14
coș?” Explicația
R: prin modelare
c) Explicarea și
demonstrarea modului
de lucru
Le voi arăta cum să
modeleze ca să poată creea
coșulețul.
„Pentru a putea lucra ușor cu
plastilina, trebuie să o Exercițiul
înmuiem, frământând-o între
degete până se încălzește. O
împărțim apoi în două
bucăți, după care vom lua
prima bucată și o vom turi ca
și atunci când facem
plăcinte. Apoi, vom lua
forma și vom ridica
marginile în sus pentru a
forma coșul. După ce am
realizat partea de jos a
coșului, vom lua a doua
bucată de plastilină și o vom
rula pe planșetă la fel ca și
când am vrea să facem un
lanț. Apoi, vom lua capetele
și le vom pune de-o parte și
de alta a coșului, apăsând
ușor. ”
d) Încălzirea mușchilor
mici ai mâinii:
„Mâna puișor o fac
Puișorii dau din cap
Puișorii-n jur privesc
Mâinile ușor le rotesc.
Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca la o floare
Ploaia cade ne-ncetat
Vârful degetelor bat.
Mâinile le răsfirăm
Și la pian cântăm.”
VI. e) Realizarea propriu- Exercițiul Observarea
Obținerea zisă a modelului de comportamentului
performanței către copii: copiilor
Voi da semnalul de
începere a lucrului. Pe
parcursul activității voi da
indicații cu privire la
respectarea cerințelor și a
tehnicilor de lucru. Voi da

15
indicații acolo unde este
cazul și voi nota numele
copiilor pe lucrări.
Atmosfera de lucru este
relaxantă și plină de bună
dispoziție.
Anunț încetarea lucrului.
Lucrările se vor așeza pe
panoul pregătit.
VII. Se va realiza pe tot Observarea
Asigurarea parcursul activității, prin comportamentului
retenției și a implicarea copiilor, copiilor
transferului răspunsurile și reacțiile
acestora.
VIII. Se reamintește tema Evaluarea continuă
Evaluarea activității.
activității Obiectivele operaționale
devin criterii de evaluare. Răspunsurile copiilor
Voi solicita fiecărui
copil să aleagă câte o lucrare
preferată, exceptând-o pe cea
proprie și să-și motiveze
alegerea.
Se fac aprecieri verbale
individuale și colective
asupra modului de
participare la activitate,
evidențiind copiii care s-au
remarcat.
IX. Activitatea se va Stimulente
Încheierea încheia într-o atmosferă de
activității bună dispoziție, prin
împărțirea stimulentelor.

16
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 29.01.2019
NIVELUL: I și II
GRĂDINIȚA: Program Normal Păuliș, Șoimuș
LOC DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
PROF. ÎNV. PREȘC: ALDEA MONICA GABRIELA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?
SUBTEMA: „Ne pregătim de Paște”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități didactice alese / ALA II
TEMA ACTIVITĂȚII ȘI FORMA DE REALIZARE:
„La perete, Stop!” – joc de mișcare
„Ursulețule, trezește-te!” – joc liniștitor
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Destinderea colectivului de copii și crearea bunei dispoziții.

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:
a) Cognitive:
-să respecte regulile jocurilor;
b) Psiho–motorii:
-să răspundă motric comenzilor date;
-să utilizeze corect deprinderi motrice învățate.
c) Afective
-să participe activ și cu interes la activitate;
-să manifeste spiritul de competiție, de echipă.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode: exercițiul, demonstrația, conversația, explicația.
Resurse: umane: copiii și educatoarea
temporale: 10-15 minute
Forma de organizare: pe echipe, individual, frontal

BIBLIOGRAFIE:
Revista Învățământului Preșcolar nr 3-4 / 2011, Editura Arlequin București
Curriculum pentru învățământul preșcolar Ed. DPH – București 2009

EVENIMENT CONȚINUT STRATEGIA EVALUARE

17
DIDACTIC ȘTIINȚIFIC DIDACTICĂ
1. Moment Se amenajează spațiul de
organizatoric joc.
Se organizează colectivul
de copii.
2. Captarea Se realizează prin frontală
atenției prezentarea și intuirea
jocurilor.
3. Anunțarea „Astăzi la jocuri și Frontală
temei și activități recreative ne vom Observarea
formularea juca două jocuri: „La comportamentului
obiectivelor perete, la perete stop!” și copiilor
jocul „Ursulețule trezește-
te!”
4. Dirijarea „La perete, stop!” Conversația Frontală individuală
învățării a) Explicarea
regulilor și
demonstrarea
jocului
Voi explica regula Observarea
jocului: comportamentului
Voi trebuie să vă așezați copiilor
în linie cu spatele la perete.
Eu mă voi așeza în Explicația
partea opusă a sălii, cu fața Demonstrația
la perete și mâinile la ochi.
La comanda: La perete,
la perete, copiii se vor
mișca înspre mine.
În momentul în care Frontal individual
voi spune Stop!, copiii
trebuie să se oprească din
mers și să nu se miște.
Cine ajunge primul la
mine, va fi cel care va
continua jocul.”
b) Executarea jocului
de probă
Se execută jocul de
probă pentru a vedea dacă
s-au înțeles regulile. Exercițiul
c) Executarea jocului
de către copii
Jocul se execută de
câteva ori în limita
timpului afectat acestui
moment al activității.
Educatoarea intervine
cu precizări suplimentare și Jocul
acordă sprijin dacă este

18
cazul. Pe parcursul jocului
se acordă un feed-back
pozitiv continuu.
După finalizarea
primului joc se va denumi
jocul „Ursulețule trezește-
te!”, se vor reaminti
regulile jocului, apoi se va
desfășura de câteva ori cu
copiii.
5. Concluzii și Se reamintește tema Conversația Frontal individual
aprecieri activității și acțiunile
întreprinse în cadrul
acesteia.
Se analizează
participarea copiilor în
cadrul activității. Se felicită
copiii și se încurajează.
Se împart stimulente.

19

S-ar putea să vă placă și