Sunteți pe pagina 1din 10

PROF.INV.

PRESCOLAR
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT
GRUPA MICA ,,URSULETII “
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 22.12.2020
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT
PREȘCOLAR:
GRUPA MICA -URSULETII
TEMA ANUALĂ: „CU ce și cum exprimăm ceea ce simțim ?”
TEMA PROIECTUL:Magia sarbatorilor ”
TEMA ACTIVITĂȚII :,,Pruncul sfant !”
SUBTEMA: „În prag de Crăciun ”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activitãti liber alese - ALA
TIPUL ACTIVITÃȚII: Formare de deprinderi și priceperi
CENTRE DE INTERES:
1. Bibliotecã ;
2. Construcții.
TEME :
1. Bibliotecă- ,,S-a născut pruncul Iisus,,- citire de imagini religioase cu Nașterea Domnului
2. Construcţii: “Ieslea pruncului Iisus” -
SCOPUL ACTIVITĂȚI
- cultivarea capacitãþii copiilor de a participa împreunã la jocuri, stimularea activitãþii intelectuale, a unor
aptitudini și înclinații, perfecționarea deprinderilor și a tehnicilor de ,,citire,, de imagini;
- dezvoltarea independenței, creativitãtii, finalizarea acțiunilor și a interesului pentru activitate.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
1. CENTRUL BIBLIOTECÃ
- sã descifreze mesajul transmis de imagine
- sã-și dezvolte limbajul prin folosirea corectã a structurilor gramaticale
- sã-și îmbogãțeascã vocabularul cu cuvinte noi- iesle, prunc, magi, smirnã, tãmâie
- sã-și exprime emoții, sentimente fațã de povestirea religioasã
- sã mânuiascã corect cartea, manifestând interes pentru descifrarea mesajului scris.

2. CENTRUL CONSTRUCÞII:
- să înțeleagă semnificația cuvântului ,,iesle,, și utilitatea acesteia
- să îmbine piesele pentru a realiza o lucrare originală;
- să participe activ pe tot parcursul activităţii;
- să manifeste interes faţă de activitate
- să păstreze o poziție corectă a corpului pe tot parcursul activității;
- să mânuiască cu îndemânare piesele folosite la construirea ieslei
STRATEGIA DIDACTICĂ:
● Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul
● Resurse materiale: cartea ,, Nașterea Domnului,, cuburi pentru construcţii
● Forme de organizare: frontal, individual, grup

FORME DE EVALUARE: continuă-formativă


LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
DURATA: 10-15 minute

BIBLIOGRAFIE:
• Curriculum pentru educație timpurie, Bucureşti, 2019;
• Didactica activităţilor instructiv - educative pentru învăţământul preprimar, Craiova 2005;
• Repere metodice utile pentru învăţământul preşcolar, vol.1 2011, Ed. Delta Cart Educational, Pitești, 2011;
• Suport pentru explicitarea şi înţelegerea unor concepte şi instrumente cu care operează Curriculumul
pentru educaţia timpurie, Bucureşti, 2019.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Strategia didactică
Etapele
Conţinutul învăţării Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
activităţii
procedee didactice organizare
1.Moment Pentru o bună desfăşurare a activităţii se vor
organizatoric lua următoarele măsuri:
✔ aerisirea sălii de grupă;
✔ aranjarea mobilierului;
✔ pregătirea materialului în funcţie de
sector;
✔ intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă.
2.Captarea Captarea atenţiei se realizează prin intuirea Conversaţia Cartea ,,Lângă -Frontală Observare
atenţiei materialului aflat la cele două centre de ieslea lui a
interes : Iisus,,, cuburi comporta-
● bibliotecă; pentru mentului
● construcții. construcții copiilor
3.Reactualizare Se prezintă o scurtă conversație despre Conversaţia -Frontală Observare
a cunoştinţelor activitățile desfășurate, despre vestea Explicația -individuală a
Nașterii Domnului Iisus, etc. comporta-
Se explică, cu ajutorul copiilor, cuvintele mentului
noi- iesle, prunc, magi, smirnã, tãmâie copiilor

4.Anunţarea Se vor anunţa în mod direct, prin enunţare Conversaţia -Frontală Observ
temei şi a verbală obiectivele operaţionale adaptate comporta-
obiectivelor
la nivelul de înţelegere al copiilor. mentului
Se vor anunţa temele activităților ce copiilor
urmează a fi desfășurate:
1. Bibliotecă: ,,S-a născut pruncul Iisus” –
citire dupa imagini povestirea despre
Nașterea Domnului
2. Construcții “Ieslea pruncului Iisus” -
construire prin îmbinare
5.Dirijarea Se vor prezenta zonele și sarcinile propuse, -explicația Carte cu Frontală Urmarirea
învăţării concomitent cu intuirea materialelor aflate demonstrația imagini comporta
pe măsuțe. religioase cu mentului
Copii își aleg sectorul unde își vor Nașterea copiilor în
desfășura activitatea. -explicația Domnului, timpul
Se va urmări orientarea copiilor în zonele cuburi pentru Frontală derulării
de lucru. -demonstrația constructii activitățilo
Se va explica modul de lucru şi se vor oferi -joc r pe centre
indicaţii. Frontală de interes
Se realizează învățarea centrată pe copil, Grup
sarcinile de lucru fiind individualizate.

Educatoarea va dirija fiecare grup în parte


și va interveni acolo unde apar dificultăți în
exprimare ori în realizarea construcției.
6.Obținerea . Se va urmări realizarea sarcinilor de către Exercițiul Fişe de lucru, Individuală Analiza
performanței și copii şi se va interveni cu explicaţii Explicația cuburi pentru Pe grupe activității
asigurarea
feed-back-ului suplimentare la nevoie. Demonstrația construcții copiilor, a
Dacă au realizat construcția pot asculta Jocul fluidității
povestirea și invers.. cei de la sectorul limbajului,
Bibliotecă pot trece la sectorul Construcții. a
creativități
i și
consolidar
ea
deprinderil
or de
motricitate
fină
7.Evaluare Se finalizează lucrările de la centrul Conversația Construcțiile Individuală Analiza
„Construcții”. Se va analiza modul de copiilor produselor
exprimare, fluența și corectitudinea în activitatii
citirea imaginilor. copiilor
8.Încheierea Se vor formula aprecieri individuale și Conversația Frontală Aprecieri
activitatii generale asupra modului de participare la Individuală verbale
activitate. individuale
Se strâng materialele şi se va pregăti sala de si generale
grupă pentru următoarele activităţi.

Anexă
Dacă am fi fost la clasă, copiii ar fi realizat „Ieslea pruncului Iisus” cu cubulețe pentru construcții, dar având în
vedere situația de față, am rugat părinții să realizeze acasă “Ieslea pruncului Iisus” cu ce material au prin casă
pentru a nu-i solicita nici pe părinți și nici pe copii.

S-ar putea să vă placă și