Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

EDUCATOARE:

DATA:

NIVEL II -Grupa Mare


TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „„Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
SUBTEMA: „Asteptandu-l pe MOS CRĂCIUN!”
DENUMIREA ACTIVITĂȚII: Activităţi liber alese ( ALA1)
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi sistematizarea cunoştinţelor şi a deprinderilor
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.
TEME PROPUSE:
a) Bibliotecă : „Globuleţul”- semne grafice;
b) Artă: „Bradul cu cadouri” -desen
c) Stiinta: „Ajută-l pe Moş să ajungă la casă!”- labirint
d)Construcţii:,,Brăduţi”-din figuri geometrice
MIJLOC DE REALIZARE:
DURATA: 30 Minute
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
Să folosească materialele şi instrumentele de lucru din centre, bazându-se pe priceperile şi
deprinderile însuşite anterior;
Să participe la activităţile de grup,
Să redea liber teme specifice desenului.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să realizeze, după model, o lucrare care să conțină semnele grafice învățate;
-să-și coordoneze mișcările pentru scrierea corectă a elementelor grafice;
-să găsească drumul corect de la Moş la casă;
-să construiască brăduţi.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: conversația, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, , aprecierea verbală.
Mijloace de învăţământ: fişe cu globuri, fişe cu labirintul, coli de hârtie, creioane colorate,
carioca,figuri geometrice.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Editura DPH, Bucureşti, 2009;
,,Repere metodice utile pentru învăţământul preşcolar” vol.I,/ vol.II, Editura Delta Cart
Educaţional, Piteşti 2011/2016
Revista naţională de profil psihopedagogic pentru cadrele didactice ,,Învăţământul preşcolar şi
primar” 3-4/2014, Editura Arlequin, Bucureşti 2014
SECVENŢE CONȚINUTUL INFORMAŢIONAL AL ACTIVITĂŢII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTICE Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1. Moment - aerisirea sălii de grupă, aşezarea mobilierului; Observaţia Frontal
organizatoric - pregătirea materialelor pentru buna desfăşurare a
activităţii;
- intrarea copiilor în sala de grupă.
2. Captarea Se realizează prin intuirea materialelor: Observaţia Materiale de Frontal
atenţiei - se cere copiilor să observe şi să denumească materialele lucru
aflate pe măsuţe.
3. Reactualizarea - Se realizează printr-o discuție despre sărbătoarea care Conversația Frontal Observarea
cunoștințelor urmează. comportamentu-
lui copiilor
4. Anunțarea Se anunță temele propuse pentru fiecare centru: la centrul Observaţia Frontal
temei și a ”Bibliotecă” vor continua scrierea elementelor grafice de pe Conversaţia
obiectivelor globuleţul pe care îl au pe fişă; la centrul ”Artă” vor desena Explicaţia
brăduleţul cu cadouri; se reamintește copiilor poziția corectă Demonstraţia
a corpului la masă și se execută exerciții de încălzire a
mușchilor mâinii; iar la centrul ”Ştiinţă” vor ajuta Moşul Exercițiul
să ajungă la casă(labirint),iar la ,,Construcţii” vor construi motric
brăduţi din figuri geometrice.
5. Prezentarea Copiii aleg centrul la care doresc să lucreze: Exerciţiul Pliante cu
Evaluarea
conținutului și la centrul ”Bibliotecă” cu ajutorul unor fişe cu glob puse la imagini- Frontal
relaţionării
dirijarea dispoziţie scriu, recunosc şi denumesc semnele grafice; carioca/
copiilor;
învățării la centrul ”Artă” realizeazăcolorare desenul, la centrul creioane Individual
”Ştiinţă” vor colora drumul pe care trebuie să-l parcurgă colorate, coli
Moşul pentru a ajunge la casă ( labirintul),iar de hârtie,
la ,,Construcţii” vor alcătui brăduţii din figuri geometrice. Jocul cutii din Pe grupuri
Educatoarea urmărește realizarea sarcinilor de către copii şi carton (fise)
intervine cu explicaţii suplimentare și sugestii la nevoie.
6. Obținerea La expirarea timpului de lucru se discută realizările pe Conversația Lucrările Frontal
performanței fiecare centru: copiilor
-la centrul ”Bibliotecă” copiii după ce s-au familiarizat cu Explicația
imaginile din fişe, descriu elementele grafice; formulează
propoziţii .
-la centrul ”Artă” copiii își precizează ce culori au ales să
folosească şi de ce?
-la centrul ”Ştiinţă” – copiii prezintă fişele realizate. Capacitatea de
-la centrul ,,Construcţii”-copiii prezintă ce au construit. concentrare
7. Asigurarea Lucrările realizate la centre se aşează în spațiul de expunere, Explicaţia Frontal
Perseverența în
feedback-ului și sunt prezentate, discutate și evaluate de preșcolari pe baza Aprecierea Individual
finalizarea
evaluarea criteriilor: cromatică, estetică, originalitate. verbală
lucrărilor și
performanțelor
pentru trecerea
8. Încheierea Apreciez verbal activitatea, modul de lucru, lucrările Aprecierea Frontal
prin cât mai
activității copiilor şi spiritul de cooperare de care au dat dovadă în verbală
multe centre.
centrul ,,Artă” pentru finalizarea lucrărilor.
Se strâng materialele şi se pregăteşte sala de grupă pentru Aprecierea
următoarele activităţi. lucrărilor

S-ar putea să vă placă și