Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

de activitate integrată
pentru activitatea de după-amiază

Data: 18.01.2022
Propunător: P.I.P Dobrica Maria
Unitatea de învăţământ: Gradinita cu program normal nr.31 Constanta
Nivelul/Grupa: grupa mijlocie
Tema anuală de învăţare: „Când/cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală: “Hai la joacă afară”
Tema activităţii:„ ”Ne jucăm cu Iarna”

Elementele componente ale activităţii integrate:


 A.D.P. 1 – „Daca aş fi un bulgăre ...” – luarea unei decizii
 A.D.P 2 „Apa zgomotoasă”
 A.L.A. – „Ne jucăm cu iarna” –artă- desen (săniuţe, patine), construcţii-trusa ARCO,
 A.D.E.1. – D.L.C. – „ Completează mai departe” – joc exerciţiu

Scopul activităţii: Exersarea deprinderii de comunicare orală prin respectarea acordului între
subiect şi predicat în formularea propozitiilor şi activizarea gândirii logice prin găsirea cuvintelor
corespunzatoare ca sens;

Obiective operaţionale:
să comunice impresii şi opinii exersând luarea unor decizii, transmiţând experienţe şi
păreri proprii;
să utilizeze corespunzător materialele de lucru în vederea construirii unor accesorii ale
jocurilor de iarnă;
să exprime plastic propriile idei şi sentimente, utilizând instrumentele specifice desenului;
să identifice cuvantul potrivit pentru propozitia eliptica;
sa formuleze, pe baza ilustrațiilor, propozitii corecte din punct de vedere gramatical;
să pronunte corect cuvintele;

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca în echipă, lucrul individual
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea;
c) Resurse materiale: foi de bloc,creioane colorate, trusa ARCO,flanelograf, jetoane
d) Forme de organizare: în grupuri mici, frontal, individual
Durata: 40 - 45 de minute

Bibliografie:
- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi
adăugită, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005\
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, M.E.C., 2008
- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar), Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela
Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica PublishingHouse, Buc., 2008
- „Totul....pentru copil” – ghid pentru educatoare şi directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora,
Ed. Diana, 2008, Piteşti
SCENARIUL DIDACTIC

La intrarea in sala de grupa copiii descoperă un bulgăre strălucitor care le va stimula


imaginația în a se identifica cu acesta ”Dacă aș fi un bulgăre… “ (ADP 1)
Rând pe rând, preșcolarii iau în mână bulgărele strălucitor și emit idei, opinii, decizii personale
din prisma acestuia. Se insistă pe formularea corectă din punct de vedere gramatical și logic a
enunțurilor.
Educatoarea, luând la rândul ei bulgărele, își exprimă propria opinie și sintetizează părerile
exprimate de copii, apreciindu-le prin aplauze. Totodată face copiilor invitația de a se deplasa cu
toții spre centrele de interes deschise imitând mersul patinatorilor (T), în funcție de simbolurile
primite.
Astfel la centrul Artă copiii vor desena accesorii utilizate în sporturile de iarnă (patine,
schiuri, bob, sanie, etc).
La centrul Construcții vor realiza săniuțe, derdelus, schiuri, patine, respectând indicațiile și
sugestiile primite din piese tip mozaic.
Antrenați în jocul exercițiu ,, Completează mai departe,,, la centrul Bibliotecă preșcolarii care
necesită activități recuperatorii în sfera DLC vor formula, pe baza ilustrațiilor, propozitii corecte
din punct de vedere gramatical și logic, vor identifica pentru propoziția eliptică cuvantul potrivit,
pronunțând corect cuvintele. Jocul va debuta cu o scurtă povestire cu ajutorul căreia se va exersa
pronunțarea corectă a unor sunete, omomatopee, îmbinate cu exerciții de respirație.
Reîntorși în spațiul destinat desfășurării ADP copiii sunt stimulați în a-și autoevalua activitatea
desfășurată la centre. Se apreciază lucrările plastice prezentate pe un panou și construcțiile plane
pe tablele magnetice. Jetoanele utilizate de preșcolari la centrul Bibliotecă vor fi distribuite tuturor
copiilor din grupă care vor formula câte o propoziție/îndemn /mesaj adecvat temei.
Se fac aprecieri generale asupra activității desfășurate.
STRATEGIILE DIDACTICE Evaluare/ Metode TIPUL DE
și indicatori INTELIGENȚĂ
NR. ETAPELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC ACTIVATĂ
ACTIVITĂ- Metode și Mijloace de
CRT. ȚII procedee învățământ

1. Captarea Bulgărele strălucitor captează interesul Conversația - bulgăre - probă orală: Lingvistică
atenției preșcolarilor pentru activitate motivarea prezenței
Explicația bulgărelui

2. Enunțarea Contextul creat va permite accesibilizarea Conversația - materialele de - probă orală: Lingvistică
scopului și a obiectivelor propuse și va oferi copiilor situații lucru
obiectivelor care să le trezească dorința de a-şi fixa Explicația înțelegerea
informații dobândite în activităţile de mesajului transmis;
dimineaţă.

3. Prezentarea - utilizarea calităţilor expresive ale limbajului Conversația bulgăre de probă orală Intrapersonală
optimă a oral în transmiterea unor emoţii şi sentimente , zăpadă
conținutului empatizând unii cu alţii ; Explicația emiterea
și dirijarea ideilor/opiniilor în
- abilitatea copiilor de a rezolva ceriţele Exercițiul formulări corecte Lingvistică
învățării
jocului de construcție îmbinând creativ piesele -joc mozaic
probă practică-
-utilizare creative a elementelor de limbaj -foi de bloc, realizarea
creioane Spațial-vizuală
plastic în realizarea temei imaginilor cu
colorate anotimpul iarna
Munca
- utilizarea calităţilor expresive ale limbajului
independentă jetoane
oral în rezolvarea sarcinilor jocului; Probă orală:
Exercițiul formularea
enunțurilor corecte

4. Obținerea Realizarea lucrărilor de către copii la centrele Munca - materialele de - capacitatea de a Interpersonală
performanței deschise. Rezolvarea jocului exercițiu independentă la centrele duce la bun sfârşit
Jocul deschise; toate sarcinile

5. Evaluarea Se fac aprecieri asupra modului de desfășurare Conversația - capacitatea de Lingvistică


a activității și a comportamentului copiilor . evaluativă autoevaluare.

S-ar putea să vă placă și