Sunteți pe pagina 1din 5

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.

1,
GPN ,,PRICHINDEL”, VICOVU DE SUS

PROIECT DIDACTIC

Prof. înv.preșcolar: Schipor Lăcrămioara-Paraschiva


Grupa Mare B. ,,Fluturașii’’
PROIECT DIDACTIC

Data: .01.2021
Propunător: prof. Schipor Lăcrămioara-Paraschiva
Unitatea de învățământ : Școala Gimnazială Nr. 1 ,G.P.N ,,PRICHINDEL”, Vicovu de Sus
Nivelul de vârstă/ Grupa: II / Grupa Mare B ,,Fluturașii’’
Tema anuală de studiu: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului : ,,Bucuriile iernii”
Tema săptămânii : ,, Joc și joacă prin zăpadă”
Categoria de activități: Jocuri și activități liber alese
Tema activității: –„Ne pregătim pentru derdeluș”
 Centrul Științe – realizarea unui puzzle ,,Jocuri și activități de iarnă”;
 Centrul Bibliotecă - trasarea unor semen grafice, reprezentând fularul omului
de zăpadă
 Centrul Construcții - ,,Pârtia” (construcție din cuburi)
Tipul de activitate: formare de priceperi și deprinderi
Scopul activității : stimularea comunicării, cooperării și creativității în realizarea unor sarcini
de lucru pe baza cunoștințelor dobândite anterior

Obiective operaționale :
- să asambleze elementele date în vederea realizării unui puzzle reprezentând jocurile iernii;
- să traseze semen grafice pe spațiile punctate, apoi liber:
- să identifice în imaginile date, jocurile specifice anotimpului iarna;
- să redea prin intermediul construcției aspecte privind imaginea unei pârtii;
- să colaboreze verbal cu colegii, manifestând interes, prietenie, creativitate

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, observația, explicația, demonstrația, exerciţiul.

Resurse materiale: : puzzle, fișe de lucru,cuburi din plastic, imagini reprezentative cu


jocurile iernii.

Elemente de joc: surpriza, mânuirea materialelor, cuvinte stimulative, aplauze.

Forme de organizare: frontal, individual

Tranziție: cântec ,,Iarna a sosit în zori”


Bibliografie:

*** ,,Curriculum pentru învățământul preșcolar” (3-6/7 ani) - M.E.C.T.S. – 2019;

*** „Repere fundamentale privind învăţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului între naştere
şi 7 ani”, 2007, Reprezentanţa UNICEF din România;

*** „Proiectarea pas cu pas – îndrumător pentru cadrele didactice din învățământul preșcolar
- Daniela Răileanu, Vieru, Dorina, Iuliana, Ed. Diamant, 2010;
Nr. Etapele activității Conținutul științific Strategii didactice Evaluare / Metode
crt. și indicatori
Metode și Mijloace de
procedee învățământ

1. Captarea atenției Se realizează prin descoperirea materialelor Conversaţia Acuitate vizuală


surpriză pregătite pentru cele trei centre de în descoperirea
activitate.( plicul 2) elementelor

2. Anunțarea temei și a Se comunică tema şi obiectivele ce urmează a Conversaţia Toate Acuitate vizuală în
obiectivelor fi realizate sub forma unor formulări accesibile materialele de intuirea materialelor
pentru a înţelege care vor fi atribuţiile lor la Explicaţia la centrele de
mese. activitate

3. Reactualizarea Experienţa cognitivă va fi solicitată prin Conversația Imagini Probă orală:


cunoștințelor antrenarea copiilor într-o conversaţie examinatoare reprezentând răspunde la
examinatoare referitoare la jocurile iernii. jocurile iernii întrebările adresate

4. Prezentarea optima a Activităţile propuse vor favoriza dezvoltarea Observația


conținutului și intelectuală, a inteligenţei naturaliste, a
dirijarea învățării operaţiilor gândirii prin consolidarea, Demonstraţia
valorificarea unor cunoştinţe , deprinderi,
priceperi , atitudini formate anterior. Conversația

Activităţile trezesc interesul copiilor de a


participa la sarcini noi şi le va stimula totodată Explicația
relaţiile sociale care vor fi orientate spre
comunicare, negociere, respect, cooperare
verbală.
Astfel:
La centrul ȘTIINȚE , preșcolarii vor fi
îndrumați îmbine piesele unui puzzle Munca
Puzzle cu
reprezentând jocurile iernii. individuală jocuri de iarnăProbă practică:
La centrul BIBLIOTECĂ, preşcolarii vor avea Observația aplicarea corectă a
de trasat semen grafice punctate, apoi liber, Demonstrația tehnicilor de trasare
reprezentând fularul omului de zăpadă Exercițiul a semnelor grafice,
Fișe cu semene
La centrul CONSTRUCȚII copiii vor reda, Munca de îmbinare a
grafice
utilizând cuburi din plastic, aspectul unei pârtii. independentă elementelor unui
Cuburi puzzle, de îmbinare
Pentru desfăşurarea eficientă a activităţilor se a pieselor de
va avea în vedere câteva aspecte: respectarea construcție.
regulilor, organizarea, respectarea propriilor Conversaţia
idei, efectuarea corectă a sarcinilor, implicarea Explicaţia Capacitatea de a
tuturor copiilor, încurajarea, îndrumarea duce la bun sfârşit
copiilor care întâmpină dificultăţi, atmosfera sarcinile date;
veselă şi relaxantă, respectarea particularităţilor
de vârstă ale copiilor.

5. Obținerea Realizarea corectă şi finalizarea tuturor Lucrările Manifestă dragoste


performanței sarcinilor de lucru, manifestând respect și finalizate ale şi prietenie faţă de
interes față de colegi și activitățile desfășurate. copiilor colegi şi interes
pentru activități.

6. Evaluarea Determinarea calităţii demersului realizat prin Conversaţia Capacitatea de


raportare la obiectivele anticipate şi finalităţile evaluativă autoevaluare.
obţinute. Aprecierea
Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și