Sunteți pe pagina 1din 3

GRĂDINIŢA ȘCOLII GIMNAZIALE „AVRAM IANCU”

Str. Stupilor, Nr. 1, Sector 4, București; Tel/Fax: 0214610840;


e-mail  : scoala98avramiancu@yahoo.com
web site www.scoala98.ro

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ


DATA: 20.04.2023

PROFESOR ÎNV. PREȘCOLAR: Marin Constanța

GRĂDINIȚA: Școala Gimnazială „Avram Iancu”

GRUPA: Mică 2 „Fluturașii”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum


exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Legume de primăvară”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități


liber alese 1 (ALA 1)

MIJLOC DE REALIZARE: Activități și jocuri pe arii de stimulare

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi și deprinderi

ARII DE STIMULARE:
- Bibliotecă: Citim imagini despre legumele de primăvară;
- Joc de rol: „La piaţă”;
- Artă (modelaj): „ Legume de primavară - ridichea”.

SCOPURI:
- Stimularea imaginației și inteligenței prin cultivarea interesului pentru o variată gamă de
jocuri și alte ocupații cu caracter aplicativ, ca mijloc de manifestare a creativităţii
expresive.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul și până la sfârșitul activității, toți copiii vor fi


capabili:
O1 - să se joace imitând vânzătorii din piaţa de legume;
O2 - să modeleze din plastilină legume de primavară - ridichea. Obiectivul se consideră a fi
realizat dacă toţi copiii participă la modelarea legumelor de primavară - ridichea.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: exerciţiul, explicaţia, conversaţia.
Materiale și mijloace didactice: legume de primăvară, rafturi pentru amenajarea pieţei,
plastilină, planșete.

1
Evaluare: frontală, individuală, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

- Curriculum pentru Invatamant preșcolar, 3-6/7 ani, MECT, 2018;


- Smaranda Maria Cioflica, Nadia Mignea-Guga, Camelia Lazăr, Gabriela Berbeceanu,
Elena Ilie, Cornelia Marta, „Ziua bună începe la întalnirea de dimineaţă”, Ed. Tehno-
Art, Petrosani, 2010.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
STRATEGII DIDACTICE
SECVENȚA CONȚINUTUL
Metode și Mijloace EVALUARE
DIDACTICĂ ACTIVITĂȚII
procedee didactice
Momentul Se asigură condiţiile - conversația Participarea activă
organizatoric necesare unei bune la discuții
desfaşurării a
activitaţii.
Captarea Se va realiza prin - dialog dirijat; Legume de Observarea
atenției prezentarea - surpriza primavară, comportamentului
materialelor expuse - conversația ecuson copiilor
pentru desfășurarea - frontală vanzator,
activităților pe centre. plastilină,
Intuirea materialelor planșete.
existente la fiecare
centru.
Copiii se deplasează în
jurul meselor și își aleg
centrul în funcție de
preferință.
Anunțarea Se anunță tema, - conversația
temei și obiectivele și se
obiectivelor sugerează copiilor
posibile teme de
realizat, la fiecare
centru de interes.
Desfășurarea Se trece pe la fiecare - conversația, Observarea
activității centru şi se precizează - frontală comportamentului
modul de realizare a copiilor
temelor propuse. - explicația,
Educatoarea urmăreşte
cu atenţie copiii şi-i - legume de
coordonează selectiv, primavară,
în funcţie de necesitate. rafturi pentru
Centrul de interes: - individuală piaţa.
Bibliotecă: la acest - pe grupe - exercițiul,
centru, copiii vor - plastilină,
recunoaște imaginile cu - planșete.
legumele de primăvară.
Joc de rol: la acest
centru, copiii vor
selecta legume

2
primavară si le vor
aranja în stande la
piaţă.
Artă (modelaj): la
acest centru, copiii vor
modela ridichea de
primavară.
Evaluarea Grupurile de copii se - conversaţia Chestionare
activității deplasează la toate verbală
centrele şi se apreciază
activitatea colegilor.
Încheierea Se vor face aprecierii - conversația
activității asupra modului în care
s-a desfăşurat
activitatea.

S-ar putea să vă placă și