Sunteți pe pagina 1din 3

Descărcat de Șerban Luminița

PROIECT DIDACTIC

Educatoare :__________________
Grupa: mare
Denumirea activitatii: Educatie rutiera
Tema: 'Asa da, asa nu!'
Tipul activitatii:consolidare
Mijloc de realizare: convorbire
Scopul activitatii:
Cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie; utilizarea unui limbaj adecvat in prezentarea
unor situatii specifice circulatiei rutiere.
Obiective operationale:
a) cognitive:
La sfarsitul activitatii didactice, toti copiii trebuie:
- sa cunoasca cele trei culori ale semaforului si semnificatia lor;
- sa precizeze locul pe unde se poate traversa strada (zebra, semafor);
- sa cunoasca modul de asigurare pentru trecerea strazii, acolo unde nu exista indicatoare
de circulatie;
- sa cunoasca semnificatia indicatoarelor: stop, trecere de pietoni;
- sa inteleaga consecintele nerespectarii regulilor de circulatie;
- sa nu foloseasca strada ca loc de joaca;
- sa analizeze comportamentul unor copii din imagini referitor la respectarea regulilor de
circulatie;
- sa precizeze cateva reguli referitoare la deplasarea cu mijloacele de transport in comun;
- - sa-si exprime ideile proprii folosind un limbaj adecvat.
b)afective:
- - sa participe cu interes la activitate;
- - sa constientizeze aprecierile.
c)psiho-motorii:
- - sa se conformeze instructiunilor date de educatoare;
- - sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul activitatii.
Metode si procedee:observatia, ghicirea, explicatia, conversatia,problematizarea.
Material didactic: imagini semnificative, fise individuale, creioane colorate, recompense.
Material bibliografic:
1. M. Ed. C.- Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii si Legislatie si
documente reglatoare, Editura V&I Integral, Bucuresti, 2005.
2. Stoica, Constanta. – Robotel si prietenii sai, E. D.P., Bucuresti, 1989.
3. Stoica, Constanta.- „Semaforul –Licurici ii ajuta pe cei mici”, Culegere de povestiri, poezii,
cantece, scenete si jocuri pentru copii, Directia de circulatie din I. G. P.
4. I. P. J. Suceava,Serviciul politiei rutiere, - Ne jucam, desenam si invatam sa circulam, Lidana,
2006
Forme de organizare: frontal si individual
Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata: 30 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII

Evaluare
Nr. Evenimentul
Continutul stiintific Strategii didactice (instrumente si
Crt. didactic
indicatori)
I. Captarea atentiei Se va realiza printr-o ghicitoare: Conversatia
Trei ochi colorati, Ghicirea   
In cutie ferecati.
Pe rand sclipesc,
Pe rand soptesc
Trei cuvinte trei
Vezi seama sa iei,
Pe strazi cand pasesti
Astfel o patesti.
(Stopul)
II. Reactualizarea Se va realiza printr-o scurta Conversatia
cunostintelor discutie. Problematizarea
- Unde este asezat pe strada
semaforul?
- Ce rol are semaforul?
- Cine sunt pietonii?
- Care sunt culorile semaforului?
- Ce ne indica fiecare culoare?
- Ce poezie am invatat despre
semafor?
III. Anuntarea temei Astazi copii vom discuta despre Conversatia
si enuntarea felul in care trebuie sa circulam pe
obiectivelor strada ca pietoni respectand
regulile de circulatie.
IV. Dirijarea - Pe unde avem voie sa traversam Conversatia
procesului de strada? Problematizarea
invatare - Cum este marcata zebra pe Observatia
strada?
- Ce indicator ati observat acolo
unde este marcata zebra?
- Ce este desenat pe acest
indicator?
- Unde intalnim acest indicator?
Voi arata copiilor doua imagini in
care un copil traverseaza strada.
- In care imagine copilul
“pietonul” respecta regulile de
circulatie? Explicati.
Nr. Evenimentul Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare
Crt. didactic (instrumente si
indicatori)
Voi intari raspunsurile copiilor Explicatia
folosind pentru imagini Conversatia
cuvintele:“Asa da, asa nu!” . Problematizarea
In comuna noastra nu sunt Conversatia
semafoare. Ce facem inainte sa Explicatia
traversam strada? Problematizarea
- Priviti aceasta imagine si spuneti Explicatia
ce observati!
- Pe unde trebuie sa circulam?
- Daca strada nu are trotuar pe
unde trebuie sa circulam?
- De ce circulam pe partea stanga a
drumului?
- Daca vrem sa mergem la oras cu
ce putem ajunge acolo?
- Unde este correct sa asteptam
autobuzul?
- Cand urcam in autobuz?
Da copii, urcam in autobus cand
este oprit si niciodata din mersul
mijlocului de transport.
- Unde va puteti juca fara sa va
puneti viata in pericol?
- Care sunt aceste locuri?
Voi prezenta doua imagini si voi
cere copiilor sa poarte discutii pe
marginea lor.
Voi intari raspunsurile copiilor din
nou prin:“Asa da, asa nu!”
indicand imaginea corecta sip e
cea incorecta.
- Cine se ocupa de respectarea
regulilor de circulatie atat de catre
pietoni cat si de catre mijloacele
de transport?
Da acolo unde nu exista semafor
agentul de circulatie este cel care
dirijeaza circulatia pentru a nu se
produce aglomerari de
autovehicole si pentru a nu fi
accidentati pietonii.
Evaluare
Nr. Evenimentul
Continutul stiintific Strategii didactice (instrumente si
Crt. didactic
indicatori)
Daca nu respectam regulile de Explicatia
circulatie agentul ne poate amenda.
V Evaluare Se va realiza cu ajutorul fiselor Explicatia “Colorati ochii
individuale. Sarcina fisei este semaforului!”
urmatoarea:
“Colorati ochii semaforului!”
VI Incheierea Dupa ce voi strange fisele, voi face Explicatia
activitatii aprecieri generale si individuale
asupra modului cum s-a desfasurat
activitatea dupa care voi acorda
recompense copiilor.

S-ar putea să vă placă și