Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

Propunator :Topalea Maricela


Data :19 februarie 2019
Şcoala Gimnazială ,,George Tutoveanu” Barlad
Clasa a VI-a
Unitatea de invatare :Autocunoastere si dezvoltare personala
Disciplina: Consiliere si orientare
Subiectul: Politetea
Tipul lecţiei: mixta
Locul de desfasurare:sala de clasa
Durata:50 minute

Obiectivul general

- formarea şi dezvoltarea unor deprinderi de comportare civilizată în şcoală, în


familie şi în societate.

Obiective operaţionale:

O1 Să explice semnificația termenilor : civilizație, comportament, politețe ;


O2 Să enumere normele de comportare civilizată în cadrul şcolii şi în afara ei;
O3 Să distingă un comportament civilizat de un altul inadecvat în situaţii date;
O4 Să ilustreze normele de comportare civilizată în situaţii date: salutul,
prezentare, comportare pe stradă etc.
O5 Să admită şi să argumenteze importanţa unui comportament civilizat în
societate;
O6 Să-şi autoevalueze comportamentul prin intermediul unui test.
Tipul lecției : de comunicare și aprofundare a noilor cunoștințe.

Metode și procedee: explicația,dialogul, exemplul, demonstraţia, analiza de


caz,ciorchinele,asaltul de idei, chestionarul.
\
Materiale didactice. Culegeri de maxime, proverbe, cugetări ; Ora de
dirigenție în gimnaziu, Traian Cozma ; Postere ; fișe cu citate.
Demers didactic
Secvențele Obiec Activitatea dirigintelui Activitatea elevului Metode/
orei tive procedee/
tehnici
I.Evocare O1 Crearea condițiilor optime Repartizează
pentru realizarea echipele, mapa cu Argumentare
activității. materialele lecției. a
Anunță tema
discuției.Lansează
obiectivele operaționale Își expun propriile
Pe tablă scrie cuvantul viziuni cu referință la
Politete acest cuvant. Ciorchine
Se cere elevilor sa adauge -Propun sinonime:
cuvinte care au legatura,in comportament;
opinia lor, cu acest conduită; gesturi;
cuvant. moravuri;
II.Realizar obiceiuri,etc
ea sensului
O2
O3 Grijă; amabilitate;
-Care calități umane pot fi corectitudine,
asociate cu noțiunea de respect; delicatețe;
politețe? tact, bun simt: Demonstrația
cinste; sinceritate;
punctualitate;
Prezintă propria variantă: educație;
Politețe –atitudine inteligentie... Expun
superioară de respect propria viziune
pentru semeni, impusă de asupra noțiunii.
viață și specifica omului
civilizat care, însușindu-și
regulile de bună –
cuviință, acționează din
convingere. Activitate în
grup
Propune activitatea în Echipa I fixează
grup: indicii omului
1.Să determine cel puțin 4 politicos;
indici ai omului politicos. -se manifestă la fel
2. Să determine cel puțin față de toți cei din
4 indici ai omului jur;
nepoliticos. -se manifestă la fel de
3. Să comenteze maxima politicos, indifferent
"Politeţea este cheia de de împrejurare;
aur care deschide toate - simte mulțumire,
uşile." satisfacție pentru
ceea ce face;
-ia atitudine cînd se
comit acte de
impolitețe.
Echipa a II-a fixează
indici ai omului
O4 nepoliticos:
-nu spune te rog,
iertați-mă,
- trîntește ușile cînd
alții dorm,
-deschide scrisori
cînd nu îi sînt
adresate,
- nu este punctual,
-taie vorba altuia,
- face gesture trivale
și rostește cuvinte
jignitoare,
- ride zgomotos.etc
Echipa a III-a
Deoarece omul pe comentează
parcursul vieții întră în proverbul propus,
cele mai diverse raporturi stabilind
cu cei din jur, politețea nu însemnătatea
este o însușire minoră, primelor deprinderi
superficiala, o haină de de atitudine
sărbătoare îmbrăcată de politicoasă, care ne
ochii lumii, ci include ajuta sa rezolvam Argumentare
sinceritate, respect pentru problemele cotidiene
adevăr, care trebuie cu mai multa
formulat cuviincios usurinta.
întotdeauna.

-Care sînt cele mai


frecvent întîlnite raporturi
ce necesită respectarea Elevii determină cele
unor reguli? mai frecvente
raporturi care impun
Pentru fiecare din aceste respectarea unor
situatii există variate reguli :
norme de conduita, dar un Cum salutăm, cum ne
lucru este cert: bunele prezentăm, Demonstrare
maniere nu pot fi comportarea în a
împrumutate doar pentru mijloace de transport
ocazii sau pentru a ne public, la masă, în
demonstra vizită, pe stradă, în
comportamentul convorbirea
civilizat.Aceste norme telefonică, în
trebuie asimilate și convorbirea cu
exersate continuu, profesorii, cu familia
nicidecum învățate pe de ș.a.
rost.
.Exerciţiul empatic.
Cum pot manifesta Exemplifica metode
respect şi politeţe faţă de de a refuza politicos
unele persoane pe care sau de a critica pe
uneori trebuie: cineva cu politete.
-să le
refuzi________________
__
-să le
critici________________
_____________________
______
III.Reflecți Propune jocul: Situații:
a O5 Argumenteaza situatia 1.Un coleg pe care
Distribuie elevilor fișe ce nu-l consideri prieten Jocul
conțin diverse situații care prea apropiat îți oferă
denotă politețe sau de ziua ta un
impolitețe.Fiecare grup trandafir.
va argumenta situatia sa 2.O persoană a trecut
iar celelalte grupe vor înaintea ta la rîndul
aproba sau nu de la magazin .
corectitudinea 3.În transportul
argumentelor prezentate public unde ai ocupat
déjà un loc întră o
persoană în vîrstă iar
colegul tau se face ca
nu o observa.
4. Un coleg grăbit te-
a lovit din greșală sau
neatenție.
5.În clasă, colegul
vorbește în timpul
orelor de curs.
6.Ești descoperit fără
bilet în transportul
public.
IV O6 Recomandă rezolvarea Elevii vor răspunde la
Extensia testului: Autoportret al întrebările din test Exercițiul
comportării civilizate. Se încercuind varianta
analizează împreună cu ei de răspuns pe care ei
rezultatele obţinute îl socot corectă.
ANEXA
Autoportret al comportării civilizate.
Pentru a afla cum să vă comportaţi în limitele bunei-cuviinţe, în împrejurările
menţionate mai jos, subliniaţi răspunsul pe care-l socotiţi corect

În troleibuz sau autobuz (chiar dacă nu ocupi un loc rezervat), cînd apare o
persoană în vârstă sau cu un copil în braţe...
a) o îndrumi să meargă la locurile rezervate;
b) îi cedezi imediat locul tău;
c) te faci că priveşti pe fereastră.

În tren sau autobuz, dacă ai mâncat şi ţi-au rămas unele resturi...


a) le păstrezi într-o pungă şi le arunci la coşul de gunoi după ce cobori;
b) le ascunzi sub banchetă;
c) le arunci pe fereastra vagonului.

În tren, dacă ţi-e sete şi cineva îţi oferă o sticlă cu apă...


a) o bei pe toată, direct din sticlă, şi-i spui "mulţumesc";
b) îţi torni un singur pahar, apoi înapoiezi sticla şi mulţumeşti;
c) bei cât poţi, apoi o oferi şi celor din jur.

În timpul mesei, dacă ţi s-a adus o farfurie cu o bucată de friptură...


a) tai din ea, pe măsură ce mănânci, bucatele potrivite pentru a fi introduse în
gură;
b) o tai toată de la început;
c) muşti direct din ea.

Când mergi în vizită la o persoană mai în vârstă, îi oferi gazdei nişte flori...
a) naturale, cît mai frumoase;
b) artificiale, fiindcă durează mai mult;
c) nu-i ofer nimic.

Dacă mergi cu mama în oraş şi aveţi de dus un pachet sau o sacoşă...


a) o duci tu, din proprie iniţiativă;
b) o laşi mamei, care e mai voinică.

Dacă la un anumit joc eşti întrecut de oponentul tău...


a) nu te mai joci cu el;
b) trişezi pentru a câştiga;
c) perseverezi, încercând să te perfecţionezi.
Consideri că strada este un loc...
a)de care trebuie să se îngrijească numai administraţia domeniului public
b)pe care fiecare trebuie să-l înfrumusețăm
c)unde poți să te debarasezi de orice gunoaie.

1.Un coleg pe care nu-l consideri prieten prea apropiat îți oferă de ziua ta
un trandafir.

2.O persoană a trecut înaintea ta la rîndul de la magazin .

3.În transportul public unde ai ocupat déjà un loc întră o persoană în


vîrstă iar colegul tau se face ca nu o observa.

4. Un coleg grăbit te-a lovit din greșală sau neatenție.

5.În clasă, colegul vorbește în timpul orelor de curs.

6.Ești descoperit fără bilet în transportul public.


Echipa I fixează indicii omului politicos;

Echipa a II-a fixează indicii omului nepoliticos:

Echipa a III-a comentează proverbul "Politeţea este cheia de aur care


deschide toate uşile."

S-ar putea să vă placă și