Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 23.04.2021
CLASA: VI-a
PROFESOR: Suvac Sergiu
DISCIPLINA: Managementul educațional
ACTIVITATEA: “Sa traversam corect strada !”
SCOPUL FUNDAMENTAL: Dezvoltarea interesului pentru cunoasterea cat mai multor lucruri despre circulatia rutiera

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a) obiective cognitive
O1-sa descopere, plecand de la inlocuirea corecta pe linia orizontala a unui rebus a cifrelor cu literele corespunzatoare, cuvintele cheie ale
activitatii de astazi;
O2–sa realizeze corect corespondenta intre imaginea de pe fisa de lucru si cuvintele cheie descoperite anterior;
O3–sa raspunda oral la intrebari pentru a-si insusi corect semnificatia cuvintelor noi;
O4–sa alcatuiasca, ajutandu-se de imagini, propozitii simple/dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical ;
O5–sa aseze in ordine literele pentru a obtine cuvinte legate de circulatie;
O6–sa desparta in silabe cuvintele descoperite prin ordonare de litere;
O7–sa ordoneze cuvintele in propozitie pentru a obtine reguli de circulatie care trebuie respectate de catre toti copiii;
O8–sa-si insuseasca urmarile nerespectarii regulilor de circulatie;

b) obiective psiho-motorii
O9 –sa execute corect semnele (limbaj mimico-gestual) corespunzatoare cuvintelor noi descoperite in activitatea de astazi;
O10–sa manipuleze corect zarul si mijloacele de transport in miniatura;

c) obiective afective
O11 – participarea cu interes la desfasurarea activitatii.

STRATEGII METODOLOGICE:
a) Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, observarea, problematizarea, exercitiul
b) Material didactic: aritmograf-joc cu numere si litere, alfabetul limbii romane, planse cu ilustratii referitoare la educatia rutiera,
instrumente de scris , cartonase cu reguli de circulatie rutiera, zar, mijloace de transport in miniatura, joc rutier numit “Campionul”
c) Moduri de organizare a activitatii: frontal, pe echipe, individual

DURATA : 40 MINUTE
1
Secventele Timp Ob Continut instructiv-educativ Strategii metodologice Evaluarea
activitatii op
Metode si Material did. Modalit
procedee . de org.

I. Moment 1 min Organizarea clasei-stabilesc climatul de ordine si Conversatia Frontala capacitatii de


organizatoric disciplina necesar desfasurarii activitatii in conditii a pregati cele
optime. necesare
Pregatirea materialului didactic necesar-voi distribui
materialul potrivit pentru activitatea de astazi, respectiv
fisele individuale de lucru si instrumente de scris.

II. Captarea 5 min Copiii vor rezolva individual, in banci, un aritmograf -


atentiei inlocuirea cifrele de pe linia orizontala a rebusului cu Conversatia Fisa de lucru Frontala capacitatii de
O1 literele potrivite pentru a descoperi cuvintele cheie ce vor Explicatia individuala- Indiv. inlocuire
alcatui continutul activitatii de astazi (vezi Anexa 1). Exercitiul aritmograf corecta a
Cuvintele descoperite de catre copiii vor fi scrise la tabla cifrelor cu
pentru a corecta eventualele greseli. literele

III. Anuntarea 1 min - Astazi vom vorbi despre cum si pe unde trebuie sa Conversatia Frontala
activitatii traversam corect strada.
Voi prezenta copiilor planse ce ilustreaza modalitati Conversatia Frontala
de circulatie corecta pe strada si le voi inmana fise cu euristica Imagini Individ. Capacitatii de
diverse imagini (vezi Anexa2). Elevii vor citi, individual, Explicatia reprezentand: a asocia
IV. Desfasurarea O2 cuvintele identificate la inceputul activitatii si impreuna Observarea strada, imaginea cu
activitatii 25 vom gasi imaginea corespunzatoare, executand in acelasi semaforul, cuvantul
min O9 timp si semnul potrivit. trotuarul. potrivit

strada

semafor
Se insista pe exprimarea in limbaj gestual si pe cat Imagini
2
posibil verbala a cuvintelor noi. reprezentand: Frontala Capacitatii
Pentru a-si insusi corect semnificatia acestor strada, Individ. de a alcatui
O3 imagini/cuvinte copiii vor alcatui propozitii simple sau semaforul, corect
dezvoltate, plecand de la intrebari ajutatoare. Propozitiile trotuarul. propozitii
O4 corecte din punct de vedere gramatical vor fi scrise la
tabla.
Frontal copiii vor rezolva cateva sarcini didactice care
au drept scop largirea sferei de cunoastere a copilului cu
privire la educatia rutiera:
Capacitatii de
O5 a)Aseaza in ordine literele urmatoare pentru a obtine Converstia a aseza corect
cuvinte legate de circulatie: Explicatia Fisa de lucru literele
Exercitiul
I n t eres c t e i (intersectie) Problematiz.
I n d i ac t r o (indicator)
Frontala Capacitatii de
O6 b) Desparte in silabe cuvintele descoperite anterior: a desparti
corect in
Intersectie=in-ter-sec-ti-e (5silabe) silabe
Indicator=in-di-ca-tor (4 silabe)
Capacitatii de
c) Ordoneaza cuvintele pentru a alcatui propozitii corecte a ordona
O7 din punct de vedere gramatical si pentru a descoperi corect
reguli de circulatie care trebuie respectate de catre copii. cuvintele
Regulile descoperite vor fi scrise la tabla cu rosu.
pe, zebra, Traversati, strada.
O9 traversati, in fuga, Nu, strada.
va jucati, Nu, in strada. Exercitiul
strada, Traversati, cu, o persoana, impreuna, ai mare. Problematiz.
a semaforului, la culoarea, verde, Traversati.

O8 d)Ce se poate intampla daca nu suntem atenti la cum Capacitatii de


traversam strada? a raspunde
corect la
intrebare

V. Fixarea 7 min Voi realiza acest lucru prin introducerea unui joc ludic Capacitatii de
3
cunostintelor O9 intitulat ”Campionul” care urmareste si dezvoltarea a respecta
deprinderilor specifice activitatilor ludice. regulile
La acest joc pot participa 4 jucatori. Fiecare dintre ei va Converstia Fise de lucru Pe jocului
O11 aseza la start un vehicul. Concurentul arunca zarul si Explicatia individuale echipe
misca vehiculul pe traseul cercurilor colorate conform Exercitiul
cifrelor aratate de zar. Sunt numerotate 65 de puncte
colorate in galben si in rosu. Numerele din cercurile rosii
O10 impun respectarea unor conditii de circulatie. Asadar,
jucatorul ajuns intr-un punct colorat cu rosu citeste
indicatiile si se conformeaza intocmai.
VI. Incheierea 1 min Voi face aprecieri generale si individuale asupra intregii Conversatia Frontala Capacitatii de
activitatii activitati. Explicatia Indiv. a motiva
aprecierile
primite

4
ANEXA 1

A B C D E F G H I J
1 218 5 3
13 1 64 15 175 6 7 8 9 10
K L M N O P R S T U
1611 9 5 1219 15 14
13 9 14 15 16 17 18 19 20
23V 5 2 X17 1 Z
21 22 23
19 17 15 19 20 1 17
1 3 3 9 4 5 14 19
1 7 5 14 19

5
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și