Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

MOTTO :
Nu nvm pentru coal, ci pentru via
(Seneca, Epistulae )
Data 08.05. 2015.
Clasa: a V- ,,C
Prof. diriginte: Pascal Galina
Disciplina: Dirigenie
Tema : Regule de circulatie,, Prietenul meu , semaforul?.
Componenta: Educaie pentru securitatea personal
Subcomponenta: Educaia rutier
Tipul leciei: mixt.
Obiectiv de referin

Transpunerea n practic a regulilor de circulaie pentru pietoni prin cunoaterea


semnelor de circulaie si semnificatia semaforului.
Obiective operaionale :
O1 s cunoasc i s respecte regulile de circulaie pentru pietoni i
semnificatia semaforului.
O2 s identifice semnele de circulaie pentru pietoni i culorile semaforului.
O3 s aib un comportament contient i responsabil n calitate
de participant la traficul rutier.
O4 s cunoasc noiunile de: drum public, trotuar, carosabil, pieton, vehicul,
semafor, agent de
circulaie, conductor de vehicul, participant la traficul rutier;
O5 s participe activ si costient in timpul activitatii.
Vocabular:drum public,pieton,trotuar carosabil,vehicul,semafor, agent de
circulatie,participant la traficul rutier, refugiu,
Factor, refugiu ,cojugata.
Metode i procedee: conversaia, instructajul, expunerea, observaia,
dezbaterea, activitate independent, problematizarea, jocul didactic ,
lucrul in echipe
Mijloace didactice: fie , ghicitori, imagini, tablouri, joc material didactic
cararusa si cerculetele ce reprezinta semaforul.
Cod rutier, indicatoare cu semne de circulaie, jetoane cu semne de circulaie.
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual

1
DESFURAREA LECIEI
Moment organizatoric Organizarea clasei. Pregtirea
materialelor necesare pentru lecie..
Captarea ateniei .
Ochii spre mine miinele pe banci.
-Ce anotmp este acum?
-Ghici ghicitoarea mea?
-Iarba o ofileste,
Vintul il porneste.
Frunza vestejeste,
Ce anotimp este?
-Ce zi este astazi?
Coversatie cu elevii regulele de circulatie.
- Pe unde trebuie s circulai cind va duceti in excursie in oras? (pe drumul
public)
-Ce este necesar s cunoatei i s respectai pentru ca s fii n siguran pe
drumurile publice?
(regulile de circulaie, indicatoare, marcaje).
-Pe unde traversam drumul?
- Cum se numeste ea?
- Ce trebue sa respectam la trecerea cararusei de pietoni?
- Cite culori are semaforul?
- - La ce culoare a semaforului?
- Ce poezii ati memorizat despre regulele de circulatie rutiera?
1.Poeziile:
,, Semaforul.
2.,,Cum sa treci pe strada?,autor Ileana Bumbac.
3.,,Pietonul de St. Irimescu.
4.,,Agentul de circulartie de St. Fenesanu.
5.,, Atentie la traversatie
Totui sunt multe cazuri n care uitm s punem n practic aceste lucruri i din
aceast cauz n ntreaga lume, se nregistreaz anual peste 300 000 mori i peste
8 milioane de rnii

. La noi n ar, n fiecare an i pierd viaa aproximativ 3000 de oameni (n


cretere n ultimii ani!), n cea mai mare parte copii, datorit nerespectrii
normelor rutiere.
Pe parcursul acestei activiti vom ncerca s nvm reguli i semne de
circulaie care ne pot fi de folos n evitarea accidentelor de circulaie.
Se extrage nvtura din aceste poezii: necesitatea cunoaterii
respectrii regulilelor de circulaie functionarii culorilor semaforului si functia
agentului de circulatie rutiera.
Anunarea temei i a obiectivelor activitii .
Informez elevii asupra coninutului nvrii i a nivelului performanelor
ateptate. Scriu titlul leciei pe tabl i elevii pe caiete ,,Regulele de circulatie
prietenul meu,semaforul.
Scopul ei fiind cunoaterea regulilor de circulaie pentru sigurana pietonilor
i a traficului rutier,insemnatatea samaforului.
Desfurarea activitii
Circulaia rutier este nsumarea a trei factori cu aciune
conjugat: omul (n calitate de conductor de vehicul, pieton sau
pasager), vehiculul si drumul . Dintre aceti trei factori, omul are cea mai mare
importan pentru c, de modul n care cunoate i respect normele de circulaie
depinde sigurana traficului rutier.
S privim i apoi s analizm imagini referitoare la traversarea strzii
1. Circulaia pietonilor
Cteva dintre regulile sau obligaiile pietonilor, ca participani la trafic,
sunt:

Circulaia s se desfoare numai pe trotuare, iar acolo unde acestea lipsesc,


doar pe potecile de pe marginea drumurilor publice. n localitile unde i
acestea lipsesc se poate folosi limita extrem a prii carosabile, aceea de pe
partea stng a sensului de mers al pietonului.

Traversarea drumului, n pas vioi, fr oprire, pe trecerea de pietoni.

Nu se traverseaz prin faa sau prin spatele autobuzelor staionate sau aflate
n mers.

Se recomand trecerea n grup prin locurile cu marcaje speciale destinate


pietonilor pentru evitarea staionrii o perioad lung de timp a
autovehiculelor.
Fiecare dintre aceste reguli sunt explicate prin exemple date de elevi .
Strada o traversam numai la culoarea verde
a semaforului.
Neatenia pietonului poate provoca un accident de
circulaie.
n cazul unei coloane de maini se poate realiza un accident n lan.
ntlnirea cu un ofer neexperimentat poate duce la un accident cu
urmri fatale.

Circulaia cu bicicleta pe drumurile publice este permis prin lege numai


copiilor cu vrste peste 14 ani.
Pentru conducerea unei biciclete nu este necesar s ai permis de
conducere dar este obligatoriu s deii reguli de circulaie specifice
mersului pe biciclet i traficului rutier n general. Deseori proasptul
posesor al bicicletei pleac n prima curs fr a se uita mcar pe
regulamentul de circulaie. Ori, i pentru biciclist sunt perfect valabile
regulile de prioritate, de depire, etc.
A nva s mergi pe biciclet nseamn a ncepe mai nti cu
nsuirea corect a regulilor de circulaie i abia dup aceea s urcm
pe biciclet.
Cteva reguli de circulaie i de conducere specifice a bicicletelor
sunt:

Biciclitii s circule ct mai aproape de partea dreapt a strzii.

Este total contraindicat a merge cu bicicleta n spatele unor autovehicule

Biciclitii trebuie s mearg unul dup altul, nu n grupuri.

Pe o biciclet nu poate circula dect o singur persoan. Dac pe biciclet se


ataeaz un suport special (n partea din fa), pe el pot fi transportai copii
pn la vrsta de 7 ani.
Cunoaterea acestor reguli de circulaie nu este suficient pentru deplasarea pe
drumurile publice, pietonii i biciclitii trebuie s cunoasc i mijloacele de
reglementare a circulaiei, stabilite prin Codul Rutier.
Cteva din mijloacele de reglementare a circulaiei sunt :
1. Marcajele rutiere.
2. Semnalele semaforului electric.
3. Semnalele lmpii cu lumin galben intermitent.
4. Indicatoarele rutiere.
5. Semnalele agentului de circulaie, etc.
Dintre acestea, o importan deosebit o au indicatoarele rutiere. Acestea
sunt specifice pentru pietoni, bicicliti sau conductorii auto.
- n plana nr. 1 sunt prezentate indicatoare ce trebuie cunoscute de pietoni
- Plana nr. 2 prezint indicatoare ce trebuie cunoscute de bicicliti
Se analizeaz fiecare indicator apreciindu-se importana cunoaterii lor.
Activitate independent .
Fiecare elev va rezolva independent sarcinile din Fia 1, apoi se vor analiza
frontal.
FIA 1
Facei corespondena ntre cuvnt i explicaia potrivit:

zebr - orice strad sau osea, autostrad sau drum,pe care circul pietoni
sau vehicule.
trotuar- loc amenajat pentru urcarea sau coborrea din mijloacele
de transport
refugiu - drum special amenajat, destinat circulaiei vehiculelor
i pietonilor
strad- persoana care se deplaseaz pe jos pe un drum public
drum public - poriune asfaltat la marginea unei strzi rezervate
circulaiei pietonilor
pieton - indicator cu lumini colorate, folosit n reglementarea circulaiei
semafor - marcaj de trecere pentru pietoni,realizat din dungi albe paralele
indicatorsimbol care servete la indicarea direciei sau a
caracteristicilor unui drum
-Ce reguli de traversare a strzii cunoatei ?
Ghicitori: agentul de circulatie,semaforul, cararusa de pietoni,trotuar,
carosabil,zebra.
Jocul didactic,, Cararusa de pietoni si semaforul.
Regulele de joc:un elev arata culoarea respectiva a semaforului, ceilalti sunt pietoni
si trebue sa respecte regulele de traversatie a strazii.
La schimbarea culorii semaforului ,elevii trebue sa
indeplineasca actiunea corespunzatoare.
Concursul:
- Sa circulm corect !
Participani: 3 grupe de cte 5 elevi
Reguli: Fiecare echip i va desemna, pe rnd, cte un lider care s
rspund ntrebrilor, cerinelor concursului. Pentru fiecare rspuns corect vor
primi cte un punct. Ctig echipa care va avea la sfrit cele mai multe puncte.
Fia 2 S circulm corect! .ncercuiete varianta corect:cum credeti?
1.

Semnul nseamn:
a)
interzis pietonilor;

2.

b)
permis pietonilor;
c)
atenie la pietoni.
Jocul cu mingea pe strad este permis:
a)
dac pe aceasta nu circul autobuze;
b)
nu este permis n nic intr-un caz;
c)
dac trotuarul este foarte lat.

3. Semnul nseamn:
a) permis biciclitilor i pietonilor;
b) atenie la bicicliti i pietoni;
c) interzis biciclitilor i pietonilor.
4. Jocul cu rolele este permis:
a)
pe drumurile unde circul puine maini;
b)
pe orice drum dac, n acel moment nu trec maini;
c)
numai pe trotuare, poteci laterale sau locuri special amenajate.
5. Semnul nseamn:

6.

a)
interzis biciclitilor;
b)
permis biciclitilor;
c)
atenie la bicicliti.
Ai voie s circuli cu bicicleta pe strzi i osele:
a)
numai dac eti elev;
b)
numai atunci cnd ai mplinit 14 ani;
c)
la orice vrst, dac eti atent

7.Culoarea acestui semafor arat c:


a)
b)
c)

au voie s treac mainile;


au voie s treac pietonii;
nu are nimeni voie s treac.

8.Semaforul acesta este:


a) pentru pietoni i traversarea este permis pe culoarea roie;
b) pentru pietoni i traversarea este permis pe culoarea verde;
c) un semafor pentru masini.
9. Adevrat sau fals:

Pietonul

nu

trebuie

se

asigure

cnd

traverseaz.

F
Dac nu exist trecere pentru pietoni i nici semafor, traversm pe la
colul strzii, dac nu vin maini. A
Sgeile de pe partea carosabil ajut pietonii, indicndu-le direcia
de deplasare.
F
Sunt interzise jocurile sau plimbrile, staionrile pietonilor pe
partea carosabil.
A
Pe strzile cu circulaie intens pot circula cu bicicleta copiii care
au mplinit vrsta de 10 ani.
F
Generalizarea:
- Cum sa numit tema ?
-Despre ce noi astazi am vorbit ?
-Ati ghicit ghicitori despre?
-Ce poezii ati recitat despre regulele de circulatie ?
- Ce reguli de circulatie am enumerate?.
-Ce cuvinte noi am invatat despre regulele de circulatie?
- Denumiti-le?
- Care sunt culorile semaforului ?
-In ce joc ne-am jucat?
-V-a placut jocul?
-Deci, elevi noi trebue zi de zi sa respectam regulele de circulatie si sa nu ne
punem viata in primejdie ,care depinde de noi insusi.

Apreciera elevilor.
- Astazi au fost activ , in special,mai putin

S-ar putea să vă placă și