Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic la biologie clasa a V-a

Modulul II CORPURI ȘI SUBSTANȚE


Subiectul Amestecuri. Separarea amestecurilor.
Competenţe specifice 1. Identificarea cauzelor fenomenelor, proceselor și relațiilor din mediul înconjurător, manifestând corectitudine în
utilizarea elementelor specifice de limbaj.
2. Investigarea mediului înconjurător, dovedind interes pentru aplicarea instrumentelor și metodelor de cercetare.
3. Transferarea achizițiilor științifice în context cotidian, dând dovadă de curiozitate pentru știință și tehnologii din
perspectiva dezvoltării durabile.

Unități de competență 2.1. Recunoașterea diversității corpurilor din natură


2.2 Compararea corpurilor și substanțelor după anumite criterii.

2.3 Realizarea unui demers investigativ cu utilizarea instrumentelor specifice.

2.4 Propunerea de soluții la unele probleme din cotidian.

Obiective (O) O1. Să definească noțiunea de amestec.


operaţionale: O2 Să distingă amestecuri omogene si eterogene.
Fecare elev / elevă va fi O3 Să clasifice amestecuri după criterii simple;
capabil / capabilă .... O4 Să explice noțiunile sedimentare, filtrare, cristalizare.
Resurse procedurale Conversaţia, problematizare, studierea fragmentului de text, deducţia, analiza şi sinteza,știu-vreau să
știu-învăț , experimentul.
Resurse materiale Pahare de sticlă, eprubetă, apă, sare , zahăr,nisip, pilitură de fier, magnet,cerneală,praf de cretă.

Bibliografie Zinaida Galben-Panciuc, Ion Botgros, Svetlana Galben, Stela Diaconu


Științe, manual pentru clasa a V-a
Data lecţiei
1
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor
lecţiei
1.Organizrea clasei Definesc noțiunea de
Evocare 2.Prezint elevilor un experiment:a)apă+zahăr substanță.
Captarea b)apă+cretă Clasifică substanțele după
atenţiei şi Cum se numesc aceste materiale? criteriile din manual
enunţarea Clasificați substanțele după schema pag.44 din manual Identifice noțiunea de
obiectivelor Azi vom vorbi despre substanțe. amestecuri.
Numesc tema și obiectivele. Notează tema în caiete
Realizarea Definesc amestecul în caiete. Scriu definițiile în caiete.
sensului Amestec-omogene
Predarea -eterogen
învăţarea / „Lucraţi în perechi şi scrieţi ce ştiţi despre alcătuirea corpurilor !”
Dirijarea Pe tablă se construieşte tabelul cu următoarele rubrici:
învăţării Scriu în tabel în coloana ŞTIU.
ŞTIU (Ce?) VREAU SĂ ŞTIU (Ce?) AM AFLAT (Ce?)

Eu voi cere elevilor să spună ce ar mai dori să afle despre amestecuri; ajut oarecum elevii să-şi pună nişte Vor scrie pe foi
întrebări; întrebările lor se s rubrică a tabelului: VREAU SĂ ŞTIU. observaţiile făcute în cazul
Pentru a răspunde la întrebările din coloana VREAU SĂ ŞTIU trebuie să realizăm nişte experienţe. fiecărui amestec.
Experiment:
Elevii se grupează câte 5. Trag la sorţi numărul în cadrul grupei, deoarece fiecare va avea de obţinut câte un
amestec astfel: Studiază fragmentul de text
 Grupul nr.1 va amesteca apa cu sare; si deduc metoda de
 Grupul nr.2 va amesteca apă cu cerneală; separeare.
 Grupul nr.3 va amesteca apă cu nisip; Observări dirijate în bază de
 Grupul nr.4 va amesteca pilitură de fier cu praf de cretă. sarcini, experimente:
 Grupul nr.5 aerul,amestec de substanțe. Șt.V pag 58-59 „Poate fi aerul cântărit?”
„Aerul rece aerul cald”
Le voi cere: „Încercaţi să separaţi acum substanţele amestecate. Ce metodă vă gândiţi să folosiţi?”studiati
„Să separăm un amestec”
fragmentul de text pag.45 manual
„De ce saltă mingea”
Reflecția Interviul de grup:
Fiecare elev, de la fiecare grupă, va citi observaţiile sale asupra sarcinii realizate. Concluziile trase se Se scriu în tabel răspunsurile
reformulează şi se trec în tabel la rubrica din dreapta, „AM ÎNVĂŢAT”.
Pntru a separa substanţele amestecate folosim metode diferite, în funcţie de substanţele folosite.
Astfel sarea, care este acolo, nu a dispărut, aşa cum cred unii, ci s-a transformat, ea fiind solubilă în apă, se
separă prin cristalizare.
Nisipul se depune pe fundul vasului- se decantează- , iar pentru a-l separa se filtrează.
Magnetul atrage pilitura de fier separând-o de amestec.
Un lichid trece în stare de vapori prin fierbere şi apoi prin răcire se condensează-distilare-. Aşa se obţine alcoolul.
Temă pentru acasă: „Căutaţi şi selectaţi curiozităţi despre „De ce saltă mingea”

ANEXĂ

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM AFLAT

-Corpurile sunt alcătuite din -ce obţin dacă le amestec? Unele substanţe sunt solubile în apă, altele nu.
substanţe în stare solidă, lichidă sau
-mai pot să le separ? Unele substanţe în amestec cu altele îşi schimbă culoarea, altele nu.
gazoasă;
-cum pot să le separ? Unele substanţe în amestec cu altele îşi schimbă gustul, altele nu.
-substanţele au gusturi diferite;
-pot folosi aceeaşi modalitate de separare?
-substanţele au culori diferite;

-substanţele au mirosuri diferite.

Sarea şi zahărul se separă prin cristalizare.

Corpurile insolubile se separă prin filtrare.

Forţa de atracţie a magnetului separă corpurile metalice de alte


substanţe.

Alcoolul se obţine prin distilare.

S-ar putea să vă placă și